چاپ
دسته: blog
بازدید: 516
معادله حسابداری چیست

معادله حسابداری چیست ، در معادله حسابداری با دو مقوله به نام دارایی ها و بدهی ها مواجه هستیم.

دارایی ها و بدهیهای یک شرکت، موقعیت مالی آن سازمان را مشخص می کنند. در ضمن حقوق صاحبان سهام یک معیار دیگر برای ارزیابی وضعیت مالی یک کسب و کار به شمار می رود. معادله حسابداری نشان می دهد که دارایی ها و بدهییها و حقوق صاحبان سهام چگونه با یکدیگر ارتباط برقرار می کنند.


فرمول معادله حسابداری


فرمول معادله حسابداری عبارت است از تفاوت بین دارایی ها و بدهی ها برابر با سهم سهماداران می باشد. این معادله رایج ترین فرم معادله حسابداری می باشد. این معادله می تواند به شکل گسترده تر نیز ارئه شود که بیشتر مولفه های سه حسب اصلی را در بر می گیرد. این معادله گسترش یافته عبارت است از
دارایی = سرمایه همراه + آغاز درآمد تقسیم شده + درآمد – هزینه - سود سهام + بدهی


سیاست های حسابداری دوگانه


ترازنامه موسسات بر اساس سیستم حسابداری دو طرفه تنظیم می شوند. هر کسب و کاری برای حسابداری خود، دو حساب به نمایش خواهد گذاشت. به عنوان مثال چنانچه شرکتی از یک موسسه مالی وام دریافت کند آن پول قرض گرفته شده در دارایی های شرکت ثبت می شود و وام نیز افزایش می یابد. در ضمن چنانچه شرکتی دارایی را با پرداخت پول به دست آورد، دارایی ها افزایش یافته است. به دلیل آنکه هر معامله حسابداری در سازمان ها تحت تاثیر دو یا چند حساب می باشند به عنوان سیستم حسابداری دو بعدی در نظر گرفته می شوند. معادله حسابداری باید همواره تراز باشد یعنی سمت چپ معادله با سمت راست ان مطابقت دارد.


نتیجه پایانی


معادله های حسابداری ممکن است به صورت ساده و یا گسترده ارائه شوند. به عبارتی با استفاده از معادله حسابداری می توان ارزیابی کرد که آیا معاملات تجاری توسط شرکت صورت گرفته، به طور دقیق در حساب ها منعکس شده است یا نه.