پشتیبانی 05133037
آخرین پست های ارسالی
شناخت شهر مشهد

شناخت کلان شهر مشهد

مشهد کلان‌شهری در شمال شرقی ایران و مرکز استان خراسان رضوی است. این شهر در زمان افشاریان، پایتخت ایران بود. مشهد با ۳۵۱ کیلومتر مربع مساحت، دومین شهر پهناور ایران بعد از تهران است. براساس سرشماری عمومی نفوس و مسکن سال ۱۳۹۵ این شهر با ۳٬۰۰۱٬۱۸۴ تن جمعیت، دومین شهر پرجمعیت ایران پس از تهران است. این شهر به واسطه وجود حرم علی بن موسی الرضا، هشتمین امام مذهب شیعه، سالانه پذیرای بیش از ۲۷ میلیون زائر از داخل و دو میلیون زائر از خارج از کشور است.
شهر مشهد در حوزه رودخانه کشف‌رود و در دشت مشهد بین کوه‌های هزارمسجد و بینالود گسترده شده‌است. بیشینه ارتفاع شهر مشهد ۱۱۵۰ متر و کمینه آن ۹۵۰ متر است. شهر مشهد دارای آب و هوای متغیر، اما معتدل و متمایل به سرد و خشک است و از تابستان‌های گرم و خشک و زمستان‌های سرد و مرطوب برخوردار است. بیشینه درجه حرارت در تابستان‌ها ۴۳ درجه بالای صفر و کمینه آن در زمستان‌ها ۲۳ درجه زیر صفر است.
مشهد دارای ۱۳ منطقه شهرداری است و شهردار آن، توسط شورای شهر ۱۵ نفره انتخاب می‌شود. این شهر دارای یک فرودگاه بین‌المللی، یک ایستگاه راه‌آهن و سه پایانه است که ارتباط آن با شهرهای دیگر را ممکن می‌سازد. حمل و نقل داخلی مشهد، توسط سامانه تاکسی‌رانی و اتوبوس‌رانی و قطار شهری انجام می‌شود. اقتصاد مشهد متکی به گردشگری مذهبی با تمرکز بر حرم امام رضا است. در کنار آن، وجود مراکز تجاری بزرگ و امکانات پزشکی قابل توجه، موجب رونق گردشگری تفریحی و گردشگری سلامت در این شهر نیز شده‌است.
بیش از ۹۳٪ مردم مشهد فارسی‌زبان هستند. تراکم جمعیت در مشهد بیش از نه هزار تن در هر کیلومتر مربع است. این شهر در سال ۱۳۸۸ رسماً به عنوان «پایتخت معنوی ایران» انتخاب شد. هم‌چنین مشهد به عنوان «پایتخت فرهنگ اسلامی» در سال ۲۰۱۷ برگزیده شده‌است.


واژه «مَشْهَد» (جمع: «مَشاهِد») به‌معنی محل شهود و محل شهادت است. به ‌باور شیعیان، علی بن موسی الرضا پس از قتل به‌دست مأمون، خلیفه عباسی، در سال ۲۰۳ ه‍. ق، در آرامگاه هارونی سناباد به‌خاک سپرده شد. از آن پس «سناباد نوغان» به‌نام «مشهدالرضا» خوانده شد و کم‌کم بر پهنه آن، بویژه در زمان شاه تهمrاسب صفوی، افزوده شد و مردم توس (طوس) به مشهد کوچ داده شدند؛ و به‌مرور زمان نام مشهد بر این شهر ماندگار شد. به مشهد نام «قبله هفتم» را نیز اطلاق می‌کنند.
نقشه ایران در سال ۱۱۲۶ که توسط امانوئل بوئن، جغرافی‌دان و نقشه‌کش بریتانیایی، ترسیم شده‌است. این نقشه که وسعت و محدوده پادشاهی دودمان افشاریه را نمایش می‌دهد، اسامی بسیاری از مناطق، شهرها، دریاچه‌ها و دریاهای آن زمانِ ایران را نیز دربرگرفته‌است. این نقشه از کشور ایران در سال ۱۷۴۷ م، برابر با ۱۱۲۶ و ۱۱۶۰ ه‍.ق و در زمان سلسله افشاریان رسم شده‌است. نام مشهد در کنار نام توس در نقشه مشهود است.

زمین‌شناسی

دشت مشهد به‌صورت دره‌ای وسیع دارای ابعادی به‌طول بیش از ۱۰۰ کیلومتر و عرض متوسط حدود ۲۵ کیلومتر و وسعت حدود ۲۵۰۰ کیلومتر مربع است. دشت مشهد با مختصات طول جغرافیایی ´۲۱: ۵۸ تا ´۰۸: ۶۰ درجه شرقی و عرض جغرافیایی ´۴۰:۳۵ تا ´۰۳:۳۶ درجه شمالی در حوضه آبریز رودخانه کشف‌رود در خراسان رضوی قرار دارد. از میان سازندهای موجود در این دشت، سازند مزدوران (سازند دوران دوم) در رابطه با منابع آب زیرزمینی حائز اهمیت است. این سازند که از رسوبات سخت کربناته تشکیل شده، به‌دلیل وجود فضاهای خالی کارستی، قادر است سفره‌های آب زیرزمینی را به وجود آورد. ازجمله منابع آب سطحی این دشت نیز می‌توان به خود رودخانه کشف‌رود اشاره کرد. این رودخانه در گذشته دارای آب زیادی بوده؛ ولی درحال‌حاضر به‌علت پایین‌افتادن سطح آب زیرزمینی و درنتیجه قطع‌شدن زهکش‌ها تنها در مواقع سیلابی شدید، مقداری آب از سرشاخه‌های آن وارد می‌شوند.

اقلیم مشهد

نقشه اقلیمی ایران. شهر مشهد در منطقه مدیترانه‌ای با باران بهاره قرار گرفته‌است.

لهجه مشهدی

زبان مردم مشهد، زبان فارسی با گویش و لهجه مشهدی است. این لهجه سرشار از واژه‌های کهن و ریشه‌دار زبان فارسی است. لهجه مشهدی یکی از لهجه‌های مهم و تأثیرگذار فارسی به‌شمار می‌آید و به‌نوعی خاستگاه ادبیات اصیل شاعران ناماوری چون فردوسی، عطار و خیام است. این لهجه را شاخه‌ای از فارسی دری می‌دانند و بسیاری از واژگان گمشده این زبان را می‌توان در گفتار عامیانه مشهدی‌ها جست‌وجو کرد. به‌واسطه اختلاط و ارتباط نزدیک مشهدی‌ها با سایر اقوام، ردپایی از زبان‌ها و گویش‌های دیگر نظیر عربی، ترکی، مغولی، افغانستانی (پشتون)، کُردی، انگلیسی، هندی، روسی و فرانسوی را می‌توان در آن دید.


مکانهای مذهبی مشهد

مکانهای مذهبی شهر مشهد مقدس

آرامگاه حضرت علی بن موسی الرضا علیه السلام

این مکان مقدس در مشهد که با نام حرم امام رضا و حرم رضوی شناخته می‌شود، مجموعه‌ای دربرگیرنده آرامگاه علی بن موسی الرضا و بناهایی دیگر است. این مجموعه از نظر مساحت بزرگترین و از لحاظ جمعیت دومین مسجد در جهان است. این مجموعه شامل مسجد گوهرشاد، یک موزه، دو کتابخانه، چهار مدرسه علوم دینی یک گورستان، دانشگاه علوم اسلامی رضوی، یک سالن غذاخوری برای زائران، رواق‌های وسیع برای نمازگزاران و چندین ساختمان دیگر است. این مجموعه یکی از مراکز گردشگری در ایران است. حرم به‌تنهایی محوطه‌ای به مساحت ۲۶۷٬۰۷۹ مترمربع را پوشش می‌دهد و درصورتی‌که هفت صحن با مساحت ۳۳۱٬۵۷۸ به آن افزوده شود، مساحت نهایی مجموعه ۵۹۸٬۶۵۷ مترمربع می‌شود. هر سال مراسم غبارروبی در این مکان انجام می‌شود.

دیگر مسجدها، حسینیه‌ها و امامزاده‌ها ازجمله مکان‌های مذهبی هستند که دارای زیارت‌کنندگان فراوانی هستند. مسجد جامع گوهرشاد واقع در محدوده حرم رضوی، مسجد هفتاد و دوتن، مصلی طرق، مسجد و حسینیه کرامت، آرامگاه پیر پالاندوز، آرامگاه شیخ نخودکی، گنبد خشتی، گنبد سبز و آرامگاه خواجه ربیع ازجمله مکان‌های مذهبی مشهد هستند. هم‌چنین امامزاده ناصر و یاسر در نزدیکی طرقبه و آرامگاه امامزاده یحیی در جاده سرخس، آرامگاه خواجه اباصلت و آرامگاه خواجه مراد در جاده فریمان در نزدیکی مشهد قرار دارند.

حرم امام  رضا علیه السلام

آرامگاه خواجه اباصلت

در کنار جاده مشهد ـ تهران به فاصله 5 کیلومتری شهر، آرامگاه خواجه اباصلت هروی به چشم می‌خورد. این جا از قرنها پیش مزار و مورد توجه شیعیان بوده است و چنانچه امروزه نیز معمول است، گروهی برای تقرب به خواجه، وصّیت می‌کرده‌اند که در کنار وی برای همیشه آرام گیرند و این از سنگ قبرهای کهن که در پیرامون آرامگاه خواجه هست کاملا مشهود است و نشان می‌دهد که حتّی بسیاری از عرفای بزرگ نیز در اینجا مدفونند، چنانچه یکی از سنگ قبر‌ها متعلق است به درویش علی متوفی به سال 726 ه‍ . ق. خواجه اباصلت فرزندصالح (یا سلیمان) هروی است. وفات خواجه ابا صلت را بسال 236 قمری یعنی سی وچهار سال پس از امام نوشته‌اند.

خواجه اباصلت

امامزادگان ياسر و ناصر

امامزادگان ياسر و ناصر مشهد هر ساله شمار زيادي از زائراني كه از سراسر كشور به زيارت بارگاه ملكوتي امام هشتم حضرت رضا (ع) مشرف مي شوند به زيارت آرامگاه امام زادگان ‘ياسر و ناصر’ نيز نايل مي شوند. بقعه امامزادگان ياسر و ناصر مشهد كه در روستاي ‘گلستان’ واقع در منطقه خوش آب و هواي ييلاقي مشهد قرار دارد .در حال حاضر علاوه بر زايرين ايراني، پذيراي زائران و مسافران از كشورهاي عربي حاشيه خليج فارس بوده و يكي از اماكن زيارتي-مذهبي مهم شهر مشهد به شمار مي رود.

امام زادگان یاسر ناصر

جاذبه های گردشگری مشهد

مقبره فردوسی

آرامگاه حکیم ابوالقاسم فردوسی توسی در میان باغی مصفا به فاصله ۲۰ کیلومتری شمال شهر مشهد واقع شده است. نمای بیرونی بنا شامل عناصر تزئینی هخامنشی به خصوص ستون‌ها و سرستون‌ها است و اشعاری که بر اضلاع چهارگانه بنا نگاشته شده از حکیم فردوسی و معرف اندیشه و شخصیت وی است. بخش فوقانی بنا به‌صورت توخالی ساخته شده و فضای داخلی آن نیز علاوه بر الهام گرفتن از معماری دوره اشکانی شامل ۲۰ ستون مرمری در پائین و ۸ ستون در بخش فوقانی است. در بخش‌هایی از آرامگاه نیز دیوارنگاره‌هایی از فریدون صدیقی نصب شده که نمایش صحنه‌هایی از روایات شاهنامه است.

مقبره فردوسی

آرامگاه نادرشاه افشار - باغ نادری

آرامگاه نادر شاه افشار بنایی است که به یادبود نادرشاه در شهر مشهد ساخته شده است. قوام السلطنه در اواخر عهد قاجار (۱۲۹۶ خورشیدی) در محل یكی از مقابر ویران‌شده نادری، آرامگاه جدیدی برای وی ساخت و استخوان‌های او را از تهران به مقبره مزبور انتقال داد. نادرشاه افشار، فاتح دهلی در هنگام حیات خود دستور به ساخت آرامگاهی کوچک در بالای خیابان مشهد داد. این آرامگاه کوچک در سال ۱۱۴۵ هجری قمری در مجاور چهارباغ شاهی و روبروی حرم امام رضا از خشت و گل ساخته شد. این بنای جدید كه در محل فعلی آرامگاه وی قرار داشت، مدتی بر پا بود تا این كه انجمن آثار ملی ایران در سال ۱۳۳۵ خورشیدی درصدد بر آمد آرامگاهی مناسب برای وی در همان محل مقبره قوام‌السلطنه احداث کند. این كار از سال ۱۳۳۶ شروع شد و در سال ۱۳۴۲ به پایان رسید.

مقبره كنونی نادرشاه واقع در ضلع شمال غربی چهارراه شهدا (نادری سابق) است كه پس از حرم حضرت رضا (ع) مهم‌ترین موضع توریستی-تاریخی شهر مشهد تلقی می‌شود. طراح بنا مهندس سیحون بود و مجسمه‌ها را هنرمند فقید ابوالحسن صدیقی ساخته است.

باغ نادری

پارک وکیل آباد - باغ وکیل آباد

پارک وکیل‌آباد از تفرجگاه‌های قدیمی و زیبای مشهد است که در جنوب غربی مشهد و انتهای بلوار وکیل‌آباد واقع شده است. وکیل‌آباد به علت قدمت خود و قرار گرفتن در دره‌ای با صفا و هوای مطبوع از دیرباز مورد توجه اهالی شهر و مسافران بوده است. این پارک جنگلی که در گذشته به نام میرطراز یا باغ وکیل‌آباد شناخته می‌شده، در سال ۱۳۴۸ شمسی توسط مالک آن، حسین آقای ملک، به‌صورت رسمی وقف استفاده عموم و به شهرداری مشهد واگذار شد.

باغ وکیل آباد

غار مغان

این غار در ۳۵ کیلومتری شهر مشهد و در جنوب روستای مغان قرار گرفته است. غار دو دهانه دارد و درونش آثار استالاگمیت و استالاکتیت و چندین حلقه چاه وجود دارد که عمق یکی از این چاه‌ها ۲۵ متر است. همچنین درونش پرتگاه و برکه آبی هست که باعث می‌شود از ماجراجویی انفرادی پرهیز کرد. برای ورود به این غار حتما‌ باید راهنما داشته باشید، زیرا در غیر این صورت خطرناک خواهد بود.

غار مغان

بازار رضا

آیا می‌توان به مشهد سفر کرد و بدون سوغاتی و خرید بازگشت؟ بازار بزرگ رضا که در فاصله کمی از حرم مطهر قرار دارد، یکی از شلوغ‌ترین و پربازدیدترین بازارهای سنتی کشور لقب گرفته است. این بازار علاوه بر معماری زیبا و سنتی خود یکی از قدیمی‌ترین مراکز عرضه سوغات و صنایع دستی شهر مشهد است. وقتی وارد این بازار می‌شوید، قبل از اینکه غرق تماشای ویترین‌ها شوید، کمی از زیبایی معماری این بازار لذت ببرید. بعد از این کار می‌توانید تمام سوغاتی را که برای خانواده و دوستان نیاز دارید از این بازار خریداری کنید.

بازار رضا

پارک ملت و شهربازی

پارک ملت یکی از جاذبه‌های گردشگری مشهد و بزرگ ترین پارک این شهر است. مساحت آن ۷۲ هکتار است و بزرگ‌ترین چرخ و فلک خاورمیانه در این پارک قرار دارد. در قسمت شرقی پارک بزرگ ملت شهربازی قدیمی و بزرگی وجود دارد که برای خیلی از قدیمی‌ها شهر مشهد خاطره‌ساز بوده است. این شهربازی اولین شهر بازی در کشور است که عضو اتحادیه جهانی شهربازی‌های استاندارد شده است. نمی‌توان به مشهد سفر کرد، از بلوار وکیل‌آباد عبور کرد و با دیدن چرخ و فلک ۸۰ متری در این پارک وسوسه سوار شدن به آن را از خود دور کرد.

پارک ملت


مکانهای ییلاقی مشهد

مکانهای ییلاقی مشهد

طرقبه

طرقبه مشهد

از مهمترین ییلاق های کوهستانی حاشیه مشهد، طرقبه است که در 18 کیلومتری جنوب غربی مشهد و در مسیر راه جاغرق واقع شده و از غرب به کوه های بینالود و از شمال به کوه تخت رستم محدود می شود. طرقبه دارای باغ های فراوان با میوه های متنوع و چشمه سارهای زیباست و رودخانه ای زیبا از کنار آن می گذرد و در تابستان دارای آب و هوای خنک و مطبوع است . دره سرسبز و خرم طرقبه به واسطه اتصال به ییلاق های دیگر و نزدیکی به مشهد از قدیم به عنوان تفریحگاه مورد توجه ساکنان و زائران مشهد بوده است. جاذبه های گردشگری و سیاحتی طرقبه موقعیتی توریستی برای این منطقه فراهم ساخته که درزندگی مردم طرقبه و مشهد نقشی مؤثر و حائز اهمیت دارد.

طرقبه بین دو گودی قرار دارد و درسمت چپ آن رودخانه و در طرف راست بازه زو واقع شده و ارتفاع آن حدود 1433 متر از سطح دریاست . طرقبه از امکانات و خدمات شهری از قبیل پارک عمومی زیبا و رودخانه کنار آن و دوایر پست، مخابرات، جایگاه پمپ بنزین، درمانگاه و مسجد و رستوران های متعدد درمحیط طبیعی و فروشگاه های صنایع دستی و دیگر امکانات رفاهی برخوردار است. وجود این امکانات و شرایط خوب و آب و هوایی بر جاذبه های این منطقه افزوده است. .

شاندیز

شاندیز یکی از مناطق ییلاقی و خوش آب و هوای اطراف مشهد است که در بخش طرقبه و در فاصله 30 کیلومتری غرب مشهد و حدود 13 کیلومتری طرقبه و در مسیر راه مشهد به ابرده و زشک واقع شده است.

چشمه سارها و باغ های فراوان ، فضای سرسبزو خرم ، رودخانه و چشمه اندازهای زیبا و مصفا و آب و هوای مناسب و به ویژه تولیدات صنایع دستی از قبیل انواع وسایل پوستی و چوبی و سوغاتی های دیگر و امکانات رفاهی و واحد های اداری و خدماتی ، این منطقه ییلاقی را به صورت گردشگاهی مهم درآورده است که مورد توجه ساکنان مشهد و مسافران و زائران است. از جمله نقاط دیدنی شاندیز پارک جنگلی است. محصولات عمده باغی شاندیز عبارتند از : گیلاس ، زردآلو، گوجه فرنگی ، هلو، آلو ، انگور، توت، گردو، بادام.

جاغرق مشهد

جاغرق

روستای جاغرق یکی از روستاهای ییلاقی و سرسبز است که در 21 کیلومتری جنوب غربی مشهد و درفاصله 7 کیلومتری جنوب غربی طرقبه واقع شده است و به روستاهای عنبران ، طرقدر، کردینه، تغاره و دهستان شاندیز محدود می شود.

درباره وجه تسمیه جاغرق نوشته اند که نام اصلی و قدیمی آن چاه غرق بوده که به تدریج به جاغرق تبدیل شده است.قدمت این آبادی زیاد و به قولی به قبل از اسلام می رسد.

روستای جاغرق دارای آب و هوای معتدل کوهستانی و زمستان های سرد و تابستان های معتدل می باشد. وجود باغ های میوه و در ه سرسبز و چشم اندازهای زیبا و محیط با صفا ، جذابیت خاصی به این دره ییلاقی بخشیده است . جاغرق علاوه بررودخانه فصلی دارای چندین رشته قنات و یک چشمه و آبشارهای متعدد است و اقامتگاه های موقت و رستوران هایی نیز درحاشیه رودخانه و یا به صورت جزیره دربخش های مختلف این دره سرسبز ایجاد شده که درفصل تابستان محل استراحت و تفرج مسافران و دوستداران طبیعت است.

سد چالیدره

سد چالیدره یکی از تفرجگا های مشهد است که در جاده طرقبه و 10 کیلومتری غرب مشهد و در دره ای به همین نام (چالی دره) واقع شده است.

این سد توسط رودخانه جاغرق پر می شود و مساحت آن حدود 140 هکتار است.

چالیدره طرقبه

روستای کنگ

در پهنه گسترده ایران زمین هنوز مناطق بسیاری هست که زیبایی ها و جاذبه های آن برای بسیاری شناخته شده نیست و تنها تعداد محدودی از جلوه های طبیعی آن برخوردار می شوند.

خراسان رضوی اگرچه یکی از پرجاذبه ترین جلوه های مذهبی و گردشگری را در درون خود دارد، اما به سبب موقعیت جغرافیایی توانسته چهره های گوناگونی از زیبایی های طبیعی را نیز در اقلیم پهناور خود داشته باشد؛ جاذبه های زیبایی که از چشم بسیاری از گردشگران دور مانده است.سلسله کوه های بینالود منطقه ای ویژه و سرشار از دیدنی های طبیعی را در حداقل فاصله از مشهد پدید آورده است، با دره های سرسبز و آب و هوایی مطلوب.

روستای تاریخی کنگ در دامنه کوه های بینالود و در قسمت جنوبی این رشته کوه، یکی از مناطق زیبایی است که به دلیل بافت قدیمی خود دارای ارزش های تاریخی و فرهنگی بسیاری است.رودخانه همیشه پرآب کنگ، درختان سر به فلک کشیده با انواع میوه و آبگیرهای زیبای این منطقه با تابستان های معتدل، گردشگران بسیاری را به سوی خود می خواند.نام کنگ برگرفته از سرگذشت های به یادگار مانده در این سامان است.«کنگ» در لغت دو معنا دارد: یکی به معنای پرنده ای قوی پنجه که در مناطق کوهستانی زندگی می کند ودر دگر معنا به دژ مستحکم تعبیر شده است.

روستای کنگ

آبشار آب گرم

در حاشیه جاده کلات نادر، آبشاری وجود داره که به دلیل آب گرمش به این اسم معروفه .آب این آبشار ۲۰ متری به شکل قابل توجهی گرمه و در واقع بین ۳۰ تا ۳۵ درجه حرارت داره .

سرچشمه این آبشار چند کیلومتر آن طرف تر و وسط دشت قرار داره . نزدیک آبشار ،بقایای کاروانسرایی قدیمی متعلق به اواخر دوره صفویه دیده میشه .طبیعت مشهد در کنار بعد زیارتی مذهبی آن جذابیت ها ی خاص خودش را دارد. از مزارع زعفران و پنبه گرفته تا آبشارها و دریاچه های کوچک و بزرگ ،همه و همه توانسته اند موقعیت مناسبی را برای گردشگران تور مشهد فراهم بیاورند و تجربه ای عالی از سفر را در اختیار این عزیزان قرار دهند.در این میان آبشار آبگرم کلات یکی از محبوب ترین چشمه های آبگرم بین اهالی محلی مشهد و همچنین مسافرین تور مشهد محسوب می شود.

این آبشار که در ۷۵ کیلومتری شهرستان کلات از توابع مشهد واقع شده طبیعتی فوق العاده دارد و از این گذشته با بهره مندی به چشمه های متعدد آب گرم توانسته از جذابیت های دیدنی منطقه به شمار بیاید. آب این آبشار از چشمه ی آبگرمی که در بالادست آبشار در جریان است تامین می شود. دمای ۳۰ تا ۳۵ درجه ای آب و حوضچه ای که در امتداد آن قرار گرفته امکان آبتنی را برای توریست ها و مسافرین تورهای مشهد ممکن می سازد. اگرچه باید اشاره کرد که مسیر رسیدن به آبشار آنچنان که باید و شاید هموار نیست و مسیری برای عبور اتومبیل وجود ندارد. اما اگر از علاقه مندان به تورهای طبیعت گردی هستید و یا به کوهنوردی علاقه دارید می توانید بدون هیچ مشکلی از آبشار آب گرم دیدن کنید و از طبیعت فوق العاده ی منطقه لذت ببرید.

آبشار آب گرم مشهد

آبشار اخلمد

از مشهد که خارج بشین، درست در جاده منتهی به قوچان در فاصله ۸۴ کیلومتری به روستایی سرسبز می رسین به اسم اخلمد که پوشیده شده از باغ های میوه به خصوص سیب. در آخر رودخانه موجود در این روستا، آبشاری ۲۳ متری قرار دارهکه در تابستان های گرم مشهد هوا رو مثل بهار خنک و مطبوع می کنه. مردم منطقه به دلیل همین آبشار اینجا رو به آبشار اخلمد میشناسن و مکانی برای اتراق و پیک نیک خانوادگیه. ارتفاع آبشار اصلی ۴۰ متره و بقیه آبشارها فصلی دیده میشن. وجود دیواره های صخره ای به ارتفاع ۲۰۰ تا ۳۰۰ متری یکی از بزرگترین مناطق ورزش سنگنوردی ایران رو آماده کرده .

مشهد آبشار اخلمد

خنک رود " یا آبشار ارتکنده

از مناطق بکر و ییلاقی شهرستان کلات نادری تفرجگاه "خنک رود " یا آبشار ارتکنده که مورد توجه گردشگران خارجی و داخلیه . این منطقه تفریحی، آبشارها و غار آبی بسیار زیبایی داره که از جاده اصلی ۱۸ کیلومتر فاصله داره . رود ارتکند از کوه های هزار مسجد سرچشمه می گیره و از کنار آبادی ارتکند می گذره .

این منطقه با بهره مندی به طبیعتی زیبا و آبشارهای متعدد از گذشته به عنوان یکی از تفرجگاه های خاص استان محسوب می شده است. کوهستان های مرتفع، زیبایی آبشار و همچنین طبیعت خاص منطقه موجب شده که همه روزه توسط تورهای طبیعت گردی یک روزه مورد بازدید قرار بگیرد . ارتکند در فاصله ی ۱۲۳ کیلومتری مشهد واقع شده. جالب اینجاست که می توانید حتی از مسیر این تفرجگاه زیبا نیز لذت ببرید چراکه جاده ای که به ارتکند منتهی می شود مملوء است از دیدنی ها و طبیعت بکر. می توانید صبحانه را در یکی از روستاهای مسیر میل کنید و یا چند ساعتی را در قزلق منطقه ای با پوشش گیاهی غنی و آبُ هوای مطلوب سپری کنید . این تور طبیعت گردی یک روزه این امکان را در اختیار شما قرار می دهد که در مسیر از شهر کوچک اما دیدنی زاوین نیز دیدن کنید .این تور مسافرتی این امکان را در اختیار گردشگران تورهای مشهد قرار می دهد که از جنگل فوق العاده سرسز، رودخانه ی بی نظیری که در منطقه ی ترکند جریان دارد و همچنین ارتفاعات زیبا و دیدنی منطقه بازدید کنید و سفری لذت بخش و بسیار مفرح را در طبیعت مشهد سپری کرده از آبُ هوای مطلوب لذت ببرید و لحظات خوبی را در جریان تورمشهد خود تجربه کنند.

خنک رود " یا آبشار ارتکنده

روستای پاژ زادگاه فردوسی

روستای پاژ نام روستایی است که در ۱۵ کیلومتری شمال شرقی مشهد و در تقاطع جاده ی کلات و کارده . این روستا یک خیابان اصلی با نام "فردوسی" دارد که از جاده ی کلات منشعب می شود و خیابان های فرعی آن نیز براساس همین خیابان اصلی شماره گذاری شده اند. این روستا محل تولّد بزرگانی همچون ابوالقاسم فردوسی شاعر حماسه سرای ایرانی بوده. زادگاه فردوسی، روستایی سرسبز است که از باغ های انگور پوشیده شده. حدود ۵۰۰ متری شمال پاز که بر بلندای تپه ای در جلگه قدیم خراسان قرار گرفته، تپه ای با قدمت نامعلوم قرار دارد که خرده سفال و کاشی های رنگارنگ اطراف و روی آن پراکنده اند و تاریخ کهن آن را نشان می دهند. می گویند این آثار یادگار سده های اولیهء قرون اسلامی تا حدود قرن دهم قمری است. پاز یا پاژ در لغت به معنای هدیه ی است که فرد دارای رتبه و مقام به فرد دیگر هم تراز خود می دهد.

زادگاه فردوسی بزرگ روستای پاژ است که در تقاطع جاده کارده به کلات نادری و ۱۵ کیلومتری شهر مشهد قرار داره . در میانه روستا و ۷۰۰ متری شمال آن دو تپه باستانی دیده میشه که مربوط به پاژ قدیمه و نشان دهنده تاریخ این منطقه پس از اسلام تا قرن نهم و دهم هجریه .

روستای تاریخی پاژ که به عنوان زادگاه شاعر صاحب نام ایرانی حکیم ابوالقاسم فردوسی شناخته می شود امروزه به عنوان یکی از مناطق گردشگری مشهد محسوب شده و توسط گردشگران تورهای مشهد مورد بازدید قرار می گیرد. این روستا در ۱۵ کیلومتری شمال شهر مشهد واقع شده و به دو بخش باستانی و مسکونی تقسیم شده. در بخش باستانی روستا می توان بقایای روستای پاژ در دوران باستان را مشاهده کرد این بقایا بنابر بررسی های صورت گرفته به قرون نهم و دهم هجری مربوط می شوند. این در حالی است که بخش مسکونی روستا در حال حاضر با کمی فاصله در زاویه ی دیگری روستا قرار گرفته است.

روستای پاژ زادگاه فردوسی

روستای گلستان

روستای گلستان واقع در ۵ کیلومتری مشهد، دارای مناظر کوهستانی و باغات میوه با دره های سرسبز که به رغم وجود این مواهب طبیعی از جمله بند گلستان، وجود آستان مقدسه امام زادگان یاسر و ناصر به اهمیت گردشگری آن افزوده است.

روستای حصار گلستان یکی از روستاهای خوش آب و هوا در جنوب غرب مشهد و در حوالی شهر طرقبه واقع شده است. وجه تسمیه گلستان هم بواسطه قرارگرفتن در دل کوهها می باشد که از اطراف توسط آنها احاطه شده است. جمعیت این روستا در حدود۳۰۰۰ نفر و جمعیت غالب آن را جوانان تشکیل میدهند.

این روستا به سبب داشتن آب و هوای دلنشین، رودخانه های خروشان، و نزدیکی با شهر مشهد روزهای تعطیل پذیرای جمعیت زیادی برای گذراندن اوقاتی خوش در دامن طبیعت می باشد.

روستای گلستان

پارک جنگلی طرق

پارک بزرگ جنگلی طرق در حاشیه جنوب شرق مشهد، یکی از بزرگترین اماکن اسکان و ارائه خدمات گردشگری به شهروندان و زائران به حساب می‌آید.این پارک وسیع در مدخل ورودی شهر از مسیر تهران قرار دارد و شهرداری برنامه هایی برای تکمیل امکانات این مرکز تفریحی دردست دارد.

پارک طرق

روستای بزوشک

بزوشک، روستایی از توابع بخش احمدآباد شهرستان مشهد در استان خراسان رضویه.
این روستا در دهستان سرجام قرار داره و براساس سرشماری مرکز آمار ایران در سال ۱۳۸۵، جمعیت آن ۴۶۱ نفر (۱۳۱خانوار) بوده . این روستا از روستاهای تاریخی ایرانه و بافت پلکانی داره.

روستای بزوشک

روستای ازغد یا زقی

ازغد یا زقی (طرقبه شاندیز)، روستایی از توابع بخش طرقبه شهرستان طرقبه شاندیز در استان خراسان رضویه. روستای ازغد یکی از روستاهای زیبا و بکر منطقه طرقبه در دامنه رشته کوه های بینالود می باشد.

مقبره های قدیمی مندرج با خط عبری که دلالت بر قدمت چند هزار ساله این روستا دارد. مسجد تاریخی ازغد که در زمان تیموریان بنا شده که قدمت حدود ۱۲۶۰ سال دارد. مدرسه علیمه این روستا که قدمتی حدود ۴۰۰ سال دارد. ۲۵۰ خانوار ثابت و ۶۰۰ خانوار فصلی جمعیت این روستا رو تشکیل می ده. مسجد روستای ازغد با بیش از ۶۰۰ سال قدمت در آستانه تخریب قرار دارد. این بنا که ساخت آن به سال ۸۳۱ (ه. ق) باز می گردد، از جمله مساجد قدیمی روستایی شهرستان طرقبه شاندیز است که بر اثر مرور زمان بخشهایی از ایوان، سقف و نرده های آن تخریب و در معرض آسیب جدی قرار گرفته است.

روستای ازغد یا زقی

موزه علوم زمین

زمین شناسی به عنوان یکی از دانشهای بنیادی در همه زمان ها مشتاقان خودش را داشته و زمین به عنوان یکی از نشانه های حکمت خداوند شگفتی های فراوان دارد .

در موزه علوم زمین نمونه های شگفت آوری از انواع سنگ ها، کانیها، فسیل ها و ... از سراسر ایران و جهان جمع آوری شده است و پنجره ای به این دنیای هیجان انگیز باز شده .

در این موزه بیش از هزار نوع نمونه وجود داره .

۴۵۰ متر مربع مساحت این مکانه و سالن های متعددی داره .

موزه علوم زمین

غار هندل آباد

هندل آباد در فاصله ۴۰ کیلومتری شمالغرب مشهد و در منطقه تبادکان قرار داره. این غار به اوله هم شناخته می شه. دهانه کوچک و مستطیل شکل غار هم در فاصله ۱۲ کیلومتری شمالغرب روستا رو به جنوب قرار گرفته. فاصلة روستا تا غار معادل با دو ساعت راه پیمائیه. دهانة غار، بسیار کوچک و به شکل مربعی به سمت جنوب قرار گرفته.

طول غار ۹۰ متر و دارای استالاگمیت و استالاکتیته. درون غار، چشمة آب کوچکی وجود داره که مردم محلی به آن جنبة تقدس دادن و می گن آب آن، آبلة گوسفندان رو درمان می کنه. این غار از یک مسیر اصلی به طول حدود ۱۳۰ متر تشکیل شده که در قسمت هایی به صورت تالار بزرگ و در بخشی هم بصورت راهرو به عرض و ارتفاع ۲ متره. از نکات جالب توجه در این غار وجود تعداد زیادی وزغ علاوه بر خفاش هاست.

مشهد غار هندل آباد

غار دره آل

غار دره آل مکانی ست با دهانه بزرگ و دیدنی و دیوارهای مرتفع و بلند که چشمه ای در مجاورت آن قرار داره. این غار در ۲۵ کیلومتری شمال شرق مشهد در مسیر راه کلات نادری واقع شده. غار روستای آل از دیدنی های این روستاست و در ابتدای جاده دره آل پس از روستاهای اندروخ و کارده قرار داره.

مسیر جاده مشهد تا روستای آل اسفالته. دهانه غار بسیار کوچیکه و در جهت شمال و جنوبه و تا فاصله ۱۰ متری دهانه غار قابل دیدن نیست و علیرغم حضور خیل مردم در روزها تعطیل ، در دره بین روستاهای کارده و آل ، غار از گزند رهگذران در امان مانده. این غار قدمتی بسیار داره، تا آنجا که کوه نوردان اسکلت هایی از انسان اولیه و ابزار او را درون غار یافته اند. عرض غار بین یک تا ۳ متر و عمق آن ۱۰۰ متره. دهانه غار رو به صورت شکافی در میان سنگ بوده و پرتگاه هایی خطرناک داره.

غار دره آل

باغ گیاه شناسی مشهد

باغ گیاه شناسی مشهد، شامل بخش های مختلفی از جمله باغ گل رز، قطعه آموزشی و نمایشی، مجموعه گیاهی منطقه رویشی ایران، مجموعه آربراتوم و سیستماتیک گیاهی، باغ میوه های بومی ایران، مجموعه گیاهی سوزنی برگان، مجموعه نمایشی باغ صخره ای و مجموعه نهالستان و گلخانه های تکثیریه.

این باغ به منظور حفاظت و نگهداری از گیاهان و تهیه بانک ژن زنده گیاهی، آشنایی دانشجویان و شهروندان با انواع گونه های گیاهی، انجام برنامه های مطالعاتی و پژوهشی، ترویج استفاده شهروندان از گل و گیاه و ... احداث شده . این باغ در بلوار جمهوری اسلامی، حد فاصل چهارراه مقدم و میدان غدیر واقع شده.

باغ گیاه شناسی مشهد

پارک علمی پروفسور بازیما

پارک علمی پروفسور بازیما یکی از پارک های موضوعی در کشورمان ایران است. این پارک در مساحتی حدود ۲۴۰۰ متر در طبقه چهارم مجتمع وصال واقع در منطقه گردشگری سپاد مشهد واقع شده است.

«پارک علمی پروفسور بازیما» در سه موضوع زیست شناسی، زمین شناسی و نجوم (علوم تجربی) می باشد که با تلفیق حوزه های سرگرمی و آموزش سعی دارد فضایی مفرح و آموزنده را برای خانواده ایرانی فراهم آورد.

پارک علمی پروفسور بازیما

بازدید کنندگان علاوه بر آنکه از سرگرمی های دانش بنیان لذت می برند، به کشف پاسخ سوالات خود پیرامون چگونگی آفرینش کهکشان ها و سیاره زمین، حیات اولیه، زندگی حیوانات ماقبل تاریخ مانند دایناسور ها و فرمانروایی انسان بر روی زمین می پردازند. در این پارک سوار بر ماشین زمان شده تا به ابتدای خلقت جهان رفته و سفری پرهیجان را از آغاز آفرینش تا به امروز تجربه کنیم. با سوار شدن بر زیردریایی اکتشافی سری به دنیای عجیب جانوران زیر دریا خواهیم زد. برای اولین بار در کشور به همراه پزشک پروفسور بازیما با عبور از داخل دهان یک انسان غول پیکر و سفر درون اندام های بدن، به کشف اسرار بدن انسان خواهیم پرداخت.

پارک علمی پروفسور بازیما

بازیهای پارک پروفسور بازیما نیز در نوع خود منحصر به فرد می باشد به طوریکه می توان در سیمیلاتور پرواز همچون یک خلبان پرواز روی شهر مقدس مشهد را تجربه نمود. با ژیروسکوپ فضایی تست های مقدماتی فضا نوردی و شبه بی وزنی را تجربه نمود. با مریخ نورد بازیما به کاوشگری در سطح مریخ پرداخته و در آسمان نمای خورشیدی(پلانتاریوم) فضای لایتناهی آسمان ها را به نظاره بنشینیم و در آکادمی زیست شناسی مانند یک پزشک به تشریح بدن انسان یا قورباغه پرداخته و مانند یک پرستار از تزریق گرفته تا احیاء قلبی را به صورت عملی انجام دهیم و بالاخره دختر خانمها در فضای خصوصی اتاق ربان صورتی از طریق بازی و سرگرمی پاسخ تمام سوالات مربوط به دوران بلوغ (جسمانی و رفتاری) و یا سئوالات مربوط به جنس مونث را خواهند یافت.

پارک هفت حوض

یکی از زیباترین جاذبه های طبیعی مشهد که در دل کوه های خلج جا داره هفت حوضه. این منطقه حدود ۷ کیلومتر با مشهد فاصله داره. بعد از طی این مسافت باید ماشین را پارک کنید و باقی مانده مسیر که ۲ کیلومتر است رو پیاده طی کنید. این منطقه شامل ۷ حوضچه طبیعیِ که آب در آنها جریان داره. بعضی از این حوضچه ها به اندازه یک استخر کوچک وسعت دارن. آب بعد از عبور از این هفت حوضچه به حوضی بزرگتر می ریزه و رودخانه مسیرش رو ادامه می ده. این پدیده طبیعی حوض ها یا «دولین های» متعدد، بر اثر فرسایش شیمیایی توسط باران های اسیدی در بستر یکی از سرشاخه های رودخانه طرق از در ارتفاعات رو به جنوب بینالود شگل گرفته.

پارک هفت حوض

بکر و دست نخورده بودن این منطقه، پرتردد و پر بازدید نبودن و سکوت عجیبی که در آن حکمفرماست آرامش عجیبی به شما هدیه می کنه، تنهاصدای جریان آب، گوش ها رو نوازش می ده.

برای رسیدن به زیباترین پدیده و جاذبه طبیعی شهر مشهد، باید به دل کوه های خلج در اطراف مشهد سفر کنید. بعد از وارد شدن به شهرک سیدی و جاده خلج، بعد از طی کردن حدود ۳ کیلومتر از جاده، به دوراهی می رسید. باید جاده اتوبان و آسفالت سمت چپ رو ادامه بدید تا به میدان مانندی برسید. اگر قصد سفر به این منطقه رو دارید باید بدونید بعد از رسیدن به این میدان باید اتومبیل تان را پارک کنید، حدود ۲ کیلومتر از مسیر رو پیاده طی کنید تا به «هفت حوض » برسید. به دلیل و جود سنگ های صاف و صیقلی باید جانب احتیاط را پس از ورود به منطقه فراهم نمود. به گردشگران توصیه می شه حتی المقدور و به علت کوهستانی بودن منطقه بین طلوع تا غروب آفتاب از محیط طبیعی و دلپذیر این مکان استفاده کنید و وسایل و لوازم مناسب از قبیل کفش، لباس و... به همراه داشته باشید.

پارک هفت حوض


سوغات و خوراکی های مشهد

سوغات مشهد چیست؟

سفر مشهد ازجمله سفرهایی است که نمی‌توان دست‌خالی از آن بازگشت و حتما باید سوغاتی، هرچند کوچک ولی متبرک برای نزدیکان خریداری کرد. در سفر مشهد می‌توان سوغاتی‌های متنوعی خریداری کرد، از سوغاتی‌های خوراکی گرفته تا صنایع‌دستی نفیس.

زعفران

زعفران این طلای سرخ به‌عنوان یکی از گران‌بهاترین سوغاتی‌های مشهد شناخته می‌شود. ایرانیان ضمن صدور زعفران به بسیاری از نقاط جهان باستان، خواص آن را به یونانی‌ها، رومی‌ها، چینی‌ها و اقوام سامی ازجمله عرب‌ها معرفی کردند و شیوه زراعت آن را در سده‌های اول تا چهارم هجری به امت‌های اسلامی اطراف مدیترانه آموختند.

زرشک

زرشک در شهرهای قاین، ازجمله روستای کلاته بالا و دیگر روستاها کشت و زراعت می‌شود و فاصله آن تا مرکز استان خراسان حدود ۱۰۰ الی ۱۱۰ کیلومتر است. استان خراسان مقام اول کشوری را در تولید این محصول دارد و پس‌ازآن مازندران با تولید زرشک‌های زیبا به‌ویژه در تنکابن مقام دوم را دارد.

در اکثر مغازه‌های فروش خوراکی در مشهد، زرشک پیدا می‌شود و بسیاری از زائران زعفران و زرشک را باهم خریداری می‌کنند. زرشک در دو نوع رایج اناری و پفکی (مجلسی) وجود دارد. زرشک خواص درمانی زیادی دارد و در کنار خواص درمانی یکی از اقلام پرمصرف ما ایرانی‌ها به‌خصوص در مهمانی‌ها است.

زرشک مشهد

ادویه هفت‌قلم

یکی از محبوب‌ترین سوغاتی‌های مشهد که برای خانم‌های خانه‌دار بسیار جذاب است، ادویه هفتم قلم است. این ادویه محبوب با ظاهری عجیب بیشتر در آبگوشت، خورشت و دیگر غذاهای ایرانی مصرف می‌شود. ادویه هفت‌قلم مخلوطی است از دارچین، سماق، گلپر، زنجبیل، فلفل سیاه، فلفل قرمز و زردچوبه. این ادویه به شکل زیبا و عجیبی عرضه می‌شود، این ادویه‌ها بارنگ‌های مختلف در کنار هم به‌صورت تفکیک‌شده قرار دارند و به همین صورت دربسته بندی‌های کارخانه‌ای هم عرضه می‌شوند.

ادویه هفت‌قلم

انگشتر و زینت‌آلات عقیق و فیروزه

فیروزه‌تراشی و عقیق‌تراشی در خراسان رضوی اهمیت و جایگاه ویژه‌ای دارد و زینت‌آلات ساخته‌شده با نگین این سنگ‌ها از محبوب‌ترین سوغاتی‌های مشهد است. نیشابور به‌عنوان شهر فیروزه شناخته‌شده است و بسیاری از فیروزه‌های مشهد از نیشابور تامین می‌شود. مشهد به دلیل نزدیکی به نیشابور از گذشته محل تراش و عرضه فیروزه بوده است.

انگشترجات مشهد

غذاهای مخصوص شهر مشهد

کباب شیشلیک شاندیز

شیشلیک نوعی کباب و یکی از غذاهای گران قیمت و سنتی در کشورهای ایران،شوروی سابق، مغولستان و بخش‌هایی از اروپای مرکزی محسوب می‌شود.

شله مشهدی

شله، یکی دیگر از غذاهای سنتی مشهد است که به دلیل به کاربردن انواع حبوبات در پخت آن، ارزش غذایی بسیار بالایی دارد.

یتیمچه

یتیمچه یکی از غذاهای سریع پخت، ارزان و خوشمزه‌ی ایرانی است که در شهرهای مختلف به روش‌های متفاوتی طبخ می‌شود. به‌طور مثال در...

دیگچه مشهدی

دیگچه غذایی است که خاص شهر مقدس مشهد می باشد. به طور خلاصه دیگچه، کته زعفرانی معطر و شیرینی است که در طبخ آن به جای آب از شیر استفاده می شود و ته دیگ آن پر طرفدار است.

نقل و نبات مشهدی

یکی دیگر از انواع سوغات مشهد که از تبلور آب و شکر بدست می آید ،نبات است که برای تهیه این خوراکی خوشمزه تولید کنندگان آن ابتدا شکر را در آب جوش حل می‌کنند تا محلول سیر شده بدست آید و سپس نخی را در آن آویزان می‌کنند و می‌گذراند تا بلور تشکیل شود و بدین ترتیب کریستال های زیبایی نبات شکل میگیرد.

نبات معمولاً به دو شکل عرضه میگردد که نوع اول آن که به نبات شاخه ای شهرت دارد برای تزیین سفره هفت سین و عقد استفاده میگردد و شکل دیگر آن که بیشتر مصرف خوراکی دارد نبات چوبی است.

نبات یکی از خوراکی های مقوی و نشاط آور میباشد و بدلیل گرم بودن آن ،در طب سنتی و اسلامی ایران ،از آن برای درمان و تسکین دل درد و مشکلات ناشی از سردی مزاج استفاده میکنند.

برخی نبات های که در مغازه های اطراف حرم مطهر رضوی عرضه میگردد بصورت طعم دار میباشد که انواع طعم های نعنایی، دارچینی، زیره، لیمویی، زعفرانی، آویشن و غیره را دارد که باعث این شده که این خوراکی خوشمزه ،برای همه سلیقه ها مناسب باشد.

نقل و نبات مشهدی

در هنگام خرید نبات باید به نکات زیر دقت نمایید تا بتوانید بهترین نبات را خریداری کنید.

حتما در هنگام خرید به تاریخ تولید، انقضا و مجوز بهداشت نبات دقت کنید.

نبات‌های که شفاف‌تر باشند را خریداری کنید.

سعی کنید نبات‌های چوبی را خریداری کنید ،زیرا نبات‌هایی که با نی‌های پلاستیکی تولید شده اند اغلب بصورت غیربهداشتی تولید شده و تماس نی پلاستیکی با نوشیدنی داغ برای سلامتی مضر می باشد.

نقل و نبات مشهدی

مهر، جانماز و تسبیح

یکی دیگر از انواع سوغات مشهد که در اکثر فروشگاه های اطراف حرم امام رضا (ع) و به ویژه بازار رضا عرضه میگردد مهر، جانماز و تسبیح است که بدلیل فضای معنوی و روحانی حرم امام هشتم علیه السلام ،بیشتر زائران مهر، جانماز و تسبیح را بعنوان سوغات متبرک مشهد برای خویشاوندان و اقوام خود خریداری میکنند.

در مراکز خرید مشهد انواع مهر در شکل ها و سایزهای مختلف عرضه میگردد که این مهرها از خاک متبرک حرم رضوی تولید میگردد.

مهر، جانماز و تسبیح

در تمام ادیان الهی ،تسبیح جایگاه ویژه ای دارد که این امر نیز در دین مبین اسلام که والاترین دین الهی است برای پیروان آن مقدس میباشد. تسبیح دارای انواع مختلفی بوده که در اینجا میتوان به تسبیح شاه مقصود، انواع عقیق، دلربا، فیروزه ، ام‌البنین و کهربا اشاره نمود.

همچنین در فروشگاه های اطراف حرم رضوی انواع سجاده و جانماز با قیمت های گوناگون عرضه میگردد که هر کدام از آنها دارای طرح و نقش مختلفی میباشد و در معرض دید زائرین قرار دارد. جنس اکثر جانمازها از ترمه و مخمل کاشان میباشد.

مهر، جانماز و تسبیح

جیلی بیلی مشهدی

جیلی بیلی یکی دیگر از انواع سوغات مشهد میباشد که تا مدت ها برای مردم تعریف نامفهومی داشت. در شهر مشهد به شکلات های رنگی جیلی بیلی گفته میشود که در اصل پاستیل هایی بود با رنگ و طعم های مختلف تولید می شدند.
این شکلات های رنگی که به جیلی بیلی شهرت دارند ،دارای تنوع رنگ و طعم زیادی بوده و به همین علت برای کودکان جذابیت بالای را دارد و حتی افراد بزرگسال هم از این خوراکی خوشمزه نمیتوانند چشم بپوشند.
جیلی بیلی یک خوراکی مقوی و پروتئین دار است که برای تزئین غذا و دسر نیز از آن استفاده میشود و از جیلی بیلی میتوان بعنوان قشنگترین سوغات مشهد برای بچه ها نیز نام برد.

جیلی بیلی مشهدی

عطریات مشهد

یکی از توصیه های که پیامبر اکرم (ص) در دین مبین اسلام به پیروان خود فرموده اند ،معطر بودن مومنان میباشد که به همین علت استفاده از عطر در دین اسلام بسیار پسندیده است. در شهر مشهد نیز زائرین بارگاه منور رضوی قبل از تشرف به این مکان مقدس ،خود را معطر مینماید.
در مغازه ها و فروشگاه های اطراف حرم رضوی انواع عطرفروشی ها وجود دارد که در این مغازه ها انواع عطر با رایحه های گل مریم، بهارنارنج، الهام‌بخش، زعفران ،گل یخ، گل سنجد، یاس سفید ، گل نرگس و عطرهای میوه ای عرضه میگردد.

عطریات مشهد
در میان تمامی عطرهای که در اطراف حرم رضوی عرضه گردیده است عطر گل محمد و عطر یاس که به عطر حرم نیز شهرت دارند ،جایگاه ویژه ای را دارا میباشند و میتواند یادآور حال و هوای حرم امام رضا (ع) برای زائرین و مسافرین این شهر باشد و بعنوان بهترین عطریات مذهبی از آن یاد میشود.


گردشگری مشهد

مراکز تجاری مشهد

بازار امام رضا (ع)

بازار امام رضا (ع)

بازار امام رضا (ع) مشهد با قدمتی بیش از سی و پنج سال در پی تخریب بافت قدیمی اطراف حرم رضوی و با هدف سامان دهی به کسبه و فروشندگان در سال ۱۳۵۴ ساخته شد. این بازار قدیمی مشهد با طولی نزدیک به یک کیلومتر در دو طبقه از ضلع جنوب شرقی میدان بیت المقدس (فلکه آب) تا میدان هفده شهریور کشیده شده است. بازار رضا بیشتر محل خرید سوغات مشهد از قبیل سجاده، مهر، تسبیح، انگشتر فیروزه و عقیق، عطر، زعفران، زرشک، نبات و انواع ادویه می باشد. در طبقه دوم بازار رضا کارگاه های صنایع دستی، فیروزه، طلاکاری و گلدوزی مستقر شده اند.

بازار هفده شهریور مشهد

بازار هفده شهریور مشهد مشتمل بر تعداد زیادی پاساژ و فروشگاه عمدتا فعال در زمینه فروش انواع پوشاک مردانه، زنانه، بچه گانه، لباس زیر، مانتو و روسری و لباس های مجلسی می باشد. حضور عمده فروشی های پوشاک مشهد از گذشته در بازار ۱۷ شهریور مشهد باعث شده بیشتر اجناس عرضه شده در این بازار قیمت مناسبی داشته باشند. پاساژ افشار، حریر و آسیا از مراکز عمده خرید خیابان هفده شهریور است.
آدرس: مشهد - میدان هفده شهریور

پروما

پروما یکی از مراکز تجاری مورد توجه در بین شهروندان و گردشگران داخلی و خارجی مشهد می باشد. پروما مجموعه ای از فروشگاه های زنجیره ای است که در اکثر شهرهای ایران شعبه دارد و شعبه ی مشهد در سال 1383 افتتاح گشت.

مرکز خرید پروما مشهد

مجموعه ساختمانی پروما در 4 طبقه ساخته شد که طبقه ی همکف آن به هایپر مارکت پروما تعلق دارد و در آن می توانید انواع محصولات مورد نیاز خود را بطور جامع تهیه کنید.از هایپر مارکت که بگذریم نوبت به سایر طبقات میرسد.

مجتمع تجاری الماس شرق مشهد

مرکز خرید الماس شرق مشهد

مجتمع الماس شرق مشهد از مراکز خریدی است که در بین گردشگران و شهروندان ازمحبوبیت بسیاری برخوردار است. ساختار الماس شرق تلفیقی از معماری سنتی و مدرن و هندسه منحصر به فرد است که گنبد بزرگ و بسیار زیبایش شبیه به الماس تراشیده شده است. الماس شرق یک مجموعه تجاری و تفریحی است که قادراست یک خرید خاطره انگیز برای همه اعضای خانواده باشد چرا که در این مجتمع با یک تیر دو نشان میزنید: هم خرید وهم گردش... در این مجتمع شما می توانید انواع محصولات مانند پوشاک، کیف، کفش و لوازم منزل و … را تهیه کنید یا اگر علاقه به تهیه لباس و سوغاتی های برند دارید شعبه برندهایی چون سالیان، برندس، مکس، و … نیز در این مجتمع موجود است.

مجتمع تجاری گردشگری وصال مشهد

مرکز خرید گردشگری وصال

در زمینی به مساحت 11000 مترمربع در 6 طبقه، در مجاورت الماس شرق ساخته شده و از طریق تونلی زیبا به هم متصل اند. هزینه ساخت و اجرای پروژه مجتمع تجاری وصال و پارکینگ طبقاتی آن بالغ بر ۴۰۰ میلیارد ریال برآورد شده است. وصال دارای 400 باب واحد تجاری، رستوران، آب نمای موزیکال، تعدادی بانک، تالارهای پذیرایی، پارکینگ طبقاتی و سایر امکانات و خدمات رفاهی، فضاهای وسیع و باز با طراحی و معماری زیبا و منحصر به فرد، برای گذران اوقات فراغت و گردش و خرید مسافران تور مشهد بهترین گزینه است. آبنمای موزیکال مجتمع وصال هم به نوعی رقیب آبنمای الماس شرق مشهد است.

مجتمع آرمان

مجتمع آرمان، یکی از بزرگترین و مدرنترین مجتمع های تجاری، تفریحی و اقامتی مشهد است که در خیابان نواب صفوی نزدیک به هتل سروش و با فاصله کمی از حرم امام رضا (ع) احداث شده است. این مجتمع تجاری در بخش مرکزی دارای فضاهای مفرح، آبشار و صخره های بسیار بزرگ، محل بازی و تفریحگاه برای کودکان و بزرگسالان بوده و همچنین فود کورت مجموعه با ظرفیت ۱۳۰۰ نفر پذیرای مسافران محترم مشهد است. این مجتمع ۱۳ طبقه شامل ۳۵۹ واحد تجاری ۲۹۰ واحد اقامتی و ۱۱۹ واحد مسکونی بوده و ظرفیت پارکینگ آن نیز ۴۴۵ می باشد.
مجتمع آرمان

برج آلتون مشهد

برج آلتون مشهد یکی از بلندترین و عظیم ترین ساختمان های کشور است که در یک مجموعه دیدنی تجاری-اداری با فضای قابل توجه پارک خودرو (حدود ششصد خودرو) با عنوان بلندترین پارکینگ طبقاتی کشور شناخته می شود و نمای خارجی و داخلی آن جزء لوکس ترین برج ها و مراکز خرید کشور به حساب می آید. فروشگاه های برج آلتون به طور عمده در فروش لوازم آرایشی و بهداشتی، پوشاک، چرم، کیف و کفش، تلفن همراه و کالاهای دیجیتال فعال می باشند.
آدرس: مشهد - بلوار دانشگاه - بین دانشگاه بیست دو و بیست و سه

برج آلتون مشهد
مجتمع تجاری کیان سنتر

مجتمع تجاری کیان سنتر یکی از مجتمع های تجاری خوب مشهد می باشد که دارای قسمت های مختلف از جمله فست فود با کیفیت، سالن بازی کودکان و هایپر مارکت و … است. با توجه به استقبال از این مرکز خرید، مجتمع کیان سنتر ۲ نیز مقابل مجتمع کیان سنتر احداث شده است.
آدرس: مشهد - بلوار جانباز - تقاطع بلوار شهید فرامرز عباسی

مجتمع تجاری کیان سنتر

مجتمع تجاری اقامتی توس

مجتمع تجاری اقامتی توس ونک مشهد در ۱۰ طبقه و دارای پارکینگ ساخته شده است. از جمله امتیازهای آن قرار گرفتن در کنار حرم امام رضا (ع) و دسترسی آسان آن به خیابان های اصلی مشهد می باشد.
آدرس: مشهد - خیابان شیرازی - نبش شیرازی ۲ نرسیده به حرم امام رضا (ع)

مجتمع تجاری اقامتی توس

مجتمع تجاری خورشید مشهد در نه طبقه شامل ۴۹ واحد تجاری، واحدهای اداری و پارکینگ ساخته شده است. این مجتمع یکی از شیک ترین پاساژها و مراکز خرید مشهد است که در یکی بهترین و پر رفت و آمد ترین نقاط شهر واقع شده است. انواع پوشاک، کیف، شال و روسری و لوازم آرایشی و بهداشتی عمده محصولات ارائه شده در مرکز خرید خورشید است. پیشنهاد ما به شما عبور از پل عابری که در مجاورت این مجتمع بر روی سه راه راهنمایی مشهد بنا شده است. فضای داخلی این پل سر بسته شبیه به موزه ساخته شده و دارای آب نما، آکواریم و موارد دیدنی جالب است.
قنادی طوسی از معروف ترین شیرینی فروشی های مشهد مجاور این مجتمع واقع شده است.
آدرس : مشهد - بلوار احمدآباد - روبروی سه راه راهنمایی

مجتمع تجاری خورشید مشهد

مجتمع تجاری فردوسی

مجتمع تجاری فردوسی در انتهای سی متری طلاب نبش میدان مفتح با ۷۲۵ واحد تجاری و در چهار طبقه واقع شده است. تنوع زیاد در محصولات عرضه شده در مجتمع تجاری فردوسی مشهد همراه با قیمت نسبتا پایین کالاها باعث استقبال از این مجتمع گردیده است. در طبقه منفی یک بازار فردوسی سیسمونی نوزاد و لباس کودک، طبقه همکف پوشاک آقایان و بانوان و در طبقه مثبت یک بورس مانتو و روسری و طبقه دوم لوازم عروس و داماد، ساعت، بدلیجات، طلا و جواهر به فروش می رسد.
آدرس: مشهد - انتهای بلوار مفتح - نرسیده به میدان مفتح

مجتمع تجاری فردوسی

بازار ملل مشهد

بازار ملل مشهد یکی از پروژه های جذاب در حال ساخت در مشهد می باشد. این بازار در حاشیه بزرگراه صد متری (شهید بابا نظر) شاهراه اصلی مشهدساخته شده است. مرکز تجاری تفریحی ملل مشهد در نه طبقه و با بیش از هشتصد واحد تجاری در حال ساخت است. از ویژگی های بازار ملل می توان به سهولت دسترسی به مرکز شهر، حرم امام رضا (ع) و راه آهن اشاره کرد. همچنین طبقات منفی یک، همکف، یک و دو شامل واحدهای تجاری، سه و چهار و پنج پارکینگ طبقاتی، شش و هفت شهربازی بوده و پشت بام مجموعه نیز به عنوان پارکینگ روباز مورد استفاده قرار می گیرد. لباس و پوشاک زنانه، مردانه، بچه گانه، سیسمونی، طلا و جواهر، ساعت، لوازم آرایشی و بهداشتی، کیف و کفش و مانتو و روسری عمده مواردی است که در بازار ملل عرضه خواهند شد.
فود کورت و رستوران مجموعه در ارتفاع بالا و با نمای زیبا و رو به حرم از موارد خاص مجتمع تجاری تفریحی ملل مشهد می باشد.
آدرس: مشهد - تقاطع بزرگراه شهید بابا نظر و بلوار شهید آوینی

بازار ملل مشهد

بازار عباسقلی خان مشهد

بازار عباسقلی خان بازاری با قدمت بسیار زیاد و قسمتی از بازار قدیمی بزرگ مشهد است که در جریان نوسازی و گسترش صحن حرم امام رضا(ع)قسمت اعظم آن تخریب شد و راسته فرش فروشان و بازار سرشور به همراه بازارچه عباسقلی خان از قسمت های باقی مانده این بازار هستند. عباسقلی خان، بازاری روباز در کنار قدیمی ترین مدرسه علمیه مشهد می باشد. شهرت بازار عباسقلی خان عرضه انواع اجناس خارجی با قیمت های ارزان در آن است. به خصوص کالاهای برقی، صوتی و تصویری و لپ تاپ با قیمت های مناسب قابل خریدند. با گشت و گذاری در این بازار تقریبا هر چیز که تصور کنید خواهید یافت.
آدرس: مشهد - ابتدای خیابان نواب صفوی

بازار آزادشهر مشهد

بازار آزادشهر مشهد در حقیقت مجموعه ای از فروشگاه های پوشاک و چند فروشگاه و پاساژ بزرگ است که همگی در حوالی چهارراه آزادشهر مشهد(تقاطع بلوار امامت و بلوار معلم) جمع شده اند. چهارراه آزادشهر که در نزدیکی پارک ملت مشهد قرار دارد، مکان مناسبی برای تهیه انواع پوشاک مردانه، زنانه و بچه گانه و لوازم ورزشی است. قیمت های این منطقه متنوع است.
آدرس: مشهد - چهارراه آزادشهر


انواع اتاق ها در هتل

اصطلاحات رایج هتلداری

اصطلاحات مربوط به نوع اتاق در هتل

اتاق یک نفره : اتاق یک نفره Single نامیده می شود . دارای یک تخت بوده و اختصاراً با علامت SGL نشان داده می شود.

اتاق دو نفره: اتاق دو نفره Double یا Twin نامیده می شود . Double یعنی اتاقی که یک تخت دو نفره به هم چسبیده دارد و Twin اتاقی است که دو تخت مجزا دارد و اختصاراً با علامت DBL نشان داده می شود.

اتاق دونفره

اتاق سه نفره: اتاق سه نفره Triple نامیده می شود، دارای ۳ تخت تک نفره و یا یک تخت تک نفره و یک تخت دونفره به هم چسبیده می باشد و اختصاراً با علامت TPL نشان داده می شود.

سوئیت(Suite): به اتاقی گفته می شود که قسمت جلوی آن مختص پذیرایی و پشت آن اتاق خواب قرار گرفته است ، در بعضی از هتل ها قسمت پذیرایی در پایین و چند پله بالاتر اتاق خواب و حمام قرار دارد (Duplex) البته می توان در سوئیت یک آشپزخانه کوچک نیز دایر نمود.

سوئیت

آپارتمان(Apartment): عبارت است از یک هال و پذیرایی با یک، دو و یا سه اتاق خواب که هر کدام دارای دو تخت است . در صورتی که دو اتاقه باشد، معمولاً یک اتاق (Double) یک تخت دو نفره و اتاق دیگر Twin ، دو تخت یک نفره خواهد داشت. هر آپارتمان یک حمام مشترک دارد و یک آشپزخانه کوچک.معمولاً در قسمت پذیرایی به تعدادکافی صندلی یا مبل راحتی وجود دارد.

استودیو(Studio): به اتاقهایی گفته می شود که در بدو ورود به شکل اتاق پذیرایی دیده می شود ولی در صورتی که مبلها یا کاناپه ها را به صورت تختخواب در آورند حکم اتاق خواب را خواهد یافت، از این رو، روزها اتاق پذیرایی و شبها اتاق خواب است، البته کاناپه ها طوری ساخته شده اند که می توان بالش و پتو و ملحفه را داخل آن جای داد. اتاق استودیو حمام نیز دارد، استودیو می تواند آشپزخانه کوچکی نیز داشته باشد .

کانکتد روم(Connected Room): دو اتاق تودرتو را می گویند، هر دو اتاق به راهرو اصلی هتل راه دارد و هر کدام به تنهایی یک اتاق کامل است و حمام جداگانه ای هم دارد، این دو اتاق به وسیله یک در از وسط به هم متصل است. چنانچه یک خانواده چهار نفره، چنین اتاقی را درخواست نماید، بچه ها در یک اتاق و پدر و مادر در اتاق دیگر اقامت خواهند نمود، بدون این که درب راهرو اصلی را باز کنند، دو اتاق از درب وسط می توانند با هم در ارتباط باشند.

کابانا(Cabana):اتاقی است هم کف، که پنجره آن به محوطه ای باز می شود که متصل به استخر شناست. ساکن چنین اتاقی می تواند برای تعویض لباس از اتاق مخصوص خود استفاده نماید.

فیستا سوئیت(Fiesta Suite): این نوع سوئیت ها معمولاً در هتل هائی قرار دارند که دارای سالن عروسی است و پس از پایان مجلس عروسی، برای استراحت و خواب در اختیار عروس و داماد قرار می گیرد. معمولاً مخارج این سوئیت قبلاً جزو هزینه های مجلس عروسی منظور گردیده و حساب جداگانه ای ندارد.

انواع تخت در هتل

 تخت سالن پذیرایى/ کاناپه قابل تبدیل به تخت Bed- parlor

 کاناپه تبدیل به تخت Bed-Studio=Convertible Sofa

 کاناپه تبدیل به تختخواب Convertible Couch

 مبل تختخوابشو Sleeping Couch

 تخت دیوارى Folding-up bed

 تخت تاشو Roll-A-Way-Bed

 یک تخت یکنفره Single

 دو تخت جداى تکنفره Twin

 یک تخت دونفره Double

 یک تخت دونفره و دو تخت تکنفره Twin Double

 تخت دونفره بزرگ Queen Size

 تخت بزرگ King Size

 تخت دوبل دوبله Double- Double Bed

 تخت با تشک آبى Water Bed

 تخت دو طبقه Bunk Beds

تختخواب بچه: مسافرینى که بچه همراه مى آورند، معمولاً نیاز به تختخواب بچه دارند، زیرا تختخوابهاى مسافرین براى بچه مناسب نیست و احتمال دارد بچه از روى تختهاى معمولى و مخصوص بزرگسالان به زمین بیافتد. این نوع تختها هم طى فرمى که قبلاً اشاره شد، به اتاق اضافه مى شود و وجه اضافى نیز به حساب منظور مى گردد. تختخواب بچه، رو تشکى مشمع نیز دارد که مانع از رسیدن رطوبت از بچه به تشک مى شود.

تختخواب تاشو(Extra Bed): چون تعداد افراد بعضى از خانواده ها زیاد و بیش از تعداد تختخوابهاى اتاق است، استفاده از تخت اضافى ناگزیر خواهد بود. تختخوابهاى اضافى را Extra Bed مى نامند. این تختها در طبقات هتل وجود دارد و براساس فرمى که Reception به خانه دارى مى دهد، در اختیار اتاقها گذاشته مى شود. این تختها از نوع تاشو مى باشند و علت این که بایستى طى صدور فرمى تحویل داده شود این است که بابت تخت اضافى، وجه اضافى از مسافر دریافت مى شود که به حساب اتاق منظور مى گردد. از این فرم نسخه اى نیز به Cashier (صندوق) مى رود تا وجه تخت اضافى به حساب اتاق نوشته شود.

انواع سرویس در هتل ها

O.R) Only Room): یعنی اتاق جهت اقامت بدون هیچگونه وعده غذائی.

B.B) Bed & Breakfast): یعنی اتاق جهت اقامت همراه با یک وعده صبحانه در روز.

H.B) Half Board): یعنی اتاق جهت اقامت همراه با یک وعده صبحانه و یک وعده نهار یا شام. مثلاً سرویس H.B در دبی معمولاً به یک وعده صبحانه و یک وعده نهار اطلاق گردیده در حالی که همان سرویس در ترکیه (منطقه آنتالیا و منطقه دریای اژه) به یک وعده صبحانه و یک وعده شام اطلاق می گردد.

F.B) Full Board): یعنی اتاق جهت اقامت همراه با یک وعده صبحانه ، یک وعده ناهار و یک وعده شام. در بعضی از هتل ها این سرویس بصورت سرویس Full board plus یعنی اتاق جهت اقامت همراه با یک وعده صبحانه ، یک وعده ناهار ، یک وعده شام و نوشیدنی ها هنگام صرف ناهار و شام ارائه می گردد .

ALL) All Inclusive): یعنی اتاق جهت اقامت همراه با تمام وعده های غذائی شامل صبحانه، ناهار ، عصرانه و شام و نوشیدنی های رایگان. این سرویس معمولاً در هتل های واقع شده در شهرهای ساحلی نظیر کوش آداسی ، بودروم ، مارماریس آنتالیا و . . . ارائه می گردد و بسته به نوع نوشیدنی ارائه شده مثلاً تولید داخل یا خارج کشور و اینکه در چه ساعاتی از شبانه روز ارائه می گردد دارای واژه های متفاوتی است نظیر Ultra All Inclusive و Maximum All Inclusive. در بعضی از هتل هائی که چنین سرویسی ارائه می گردد استفاده رایگان از ورزشهای آبی از قبیل جت اسکی ، اسکی روی آب ، غواصی ، ماساژ و . . . برای یکبار در طول اقامت جزئی از سرویس می باشد.

UALL) ULTERA All Inclusive): یعنی صبحانه و ناهار و شام و نوشیدنی داخلی و همینطور خارجی و عصرانه در طول ۲۴ ساعت . در این هتل ها نیز در ابتدای ورود به شما برنامه ای داده می شود که در چه ساعتهایی می توانید از سرویس های رستوران ها و نوشیدنیها استفاده کنید.

انواع تخت در هتل

اصطلاحات مربوط به سن مسافر

بزرگسال Adult: به افراد بیش از ۱۲ سال اطلاق می گردد و با علامت اختصاری ADL نشان داده می شود.

اطفال ۲-۶ سال Child: کودکانی هستند که معمولاً در هتل ها به آنها تخت اختصاص نمی یابد و با علامت اختصاری ۶-۲ CHD نشان داده می شود.

اطفال ۶-۱۲ سال Child: کودکانی هستند که معمولاً در هتل ها به آنها تخت از نوع سفری اختصاص می یابد و با علامت اختصاری ۱۲-۶ CHD ن نشان داده می شود.

نوزاد Infant: به کودکان زیر دوسال اطلاق می گردد که معمولاً در هتل ها به آنها تخت اختصاص نمی یابد و با علامت اختصاری INF نشان داده می شود.


بخش های مختلف هتل

فرهنگنامه گردش کار هتل

امروزه در سایه پیشرفت علم و تکنولوژی و توسعه صنعت گردشگری و جهانگردی، هتلداری خود به صنعتی دیگر تبدیل شده و نیاز به دانش و تجربه خاص خود دارد. در همین راستا به برخی از واژه های فرهنگ هتلداری اشاره میشود.

الف ـ نیروی انسانی

مدیریت هتل (HOTEL MANAGER)

هتل بمانند یک خانه است که سرپرست آن مدیر هتل میباشد که بر همه کارها مستقیم و یا غیر مستقیم، پنهان یا آشکار نظارت دارد و علاقمند است تا اعضای خانواده، وظایف و تکالیف خود را چه در امور خانه داری مثل بهداشت و پذیرایی، صرفه جویی و چه در حسن برخورد در معاشرتها به نحوی مطلوب انجام دهند. اصولاً هتلداری یک کار اجتماعی است و نیاز به علاقه، تجربه، معلومات و اطلاعات کافی دارد و باید همراه با شوق و ذوق خدمت به مردم باشد. به طور خلاصه و مفید، وظیفه اصلی مدیر هتل آن است که بتواند با کنترل و زیر نظر گرفتن تک تک اجزاء سیستم و گردش کار هتل، رضایت، آسایش، رفاه و آسودگی خاطر مسافران را جلب نماید تا گردشگران با خاطرهای خوش از سفر، به شهر خود بازگردند.

ویژگیهای یک هتلدار یا مدیر هتل موفق:

یک هتلدار موفق در زمینه جلب رضایت و تأمین آسایش مسافران ـ ارتباط با تمامی کارگران و کارمندان تشکیلات مختلف هتل ـ اعتماد به نفس ـ استفاده از نظریه ها و پیشنهادات مسافران در حل مسائل مختلف هتل کوشا می باشد. تنها داشتن سرمایه زیاد رمز موفقیت یک هتلدار نیست، بلکه باید از سلامت جسمی و روحی ـ نفوذ کلام ـ مردم شناسی و قیافه شناسی برخوردار بوده و متعهد و متدین باشد و با سازمانهای گردشگری و جهانگردی و سایر مدیران هتل در داخل و خارج برای ارتقای سطح کیفی هتل در ارتباط بوده و مدیری مؤثر باشد.

مدیر شب (NIGHT MANAGER)

کسی که در شب به جای مدیر هتل، مسؤول بازدید از تمامی قسمتها، سرکشی و نظارت بر پرسنل شب و پاسخگوی هر اتفاقی می باشد که در هتل رخ دهد، مدیر شب نامیده میشود.

معاون مدیر (ASSISTANT MANAGER)

بعد از مدیر هتل در غیاب او و در ساعات مختلف روز و نیز کمک و یاری به مدیر در تمامی کارهای هتل و نظارت و هدایت پرسنل را معاون مدیر رسماً به عهده دارد.

سایر نیروی انسانی هتل:

شامل: رؤسا و سرپرستهای قسمتها، گارسنها و کمکهای آنها، کارگزینی هتل، آشپزها و سرآشپزها، تلفنچی و سایر نیروی انسانی که در قسمتهای خدمات، پذیرش و بخشهای مختلف لابی و غیره مشغول به کار هستند.

ب ـ سیستم و گردش کار یک هتل ایده آل:

لابی «سرسرای هتل» (LOBBY)

بخش اساسی و مهم از ساختمان یک هتل میباشد که به منزله قسمت ورودی و مدخل هتل تلقی میشود و خود شامل قسمتهای عمده ای از تأسیسات و محل استقرار بسیاری از تشکیلات ضروری هتل مانند مغازهها و فروشگاهها، قسمت اداری، تاکسی سرویس، داروخانه و حتی محل مراجعه و نشستن و ملاقات مسافران و میهمانان است.

فرانت آفیس (FRONT OFFICE)

محل اولین برخورد مسافران در موقع ورود و همچنین برخورد آنها هنگام خروج از هتل است. این جا قسمتی از لابی است که شامل مهمترین و پر مسؤولیتترین بخش ها میباشد. در قسمتی از این ناحیه با فاصله کمی از در ورودی، پذیرش قرار دارد.

پذیرش (RECEPTION)

مسؤول تخصیص جا به مسافرین است، نام و مشخصات مسافر را در کارت ورودی (Register Card) ثبت مینماید و راهنمایی به اطلاعات برای دریافت کلید یا کارت درب اتاق با این بخش است.

اطلاعات (INFORMATION)

محل استقرار کلیدها یا کارت های درب اتاق در بخش اطلاعات میباشد و مسؤول تحویل و دریافت آن به میهمان است. رساندن پیغام، ارائه اطلاعات مورد نیاز میهمان، دریافت و تحویل نمابر برای میهمان و بطور کلی نوعی سرویس اطلاع رسانی لسانی میباشد.

صندوق (CASH)

به قسمت پذیرش متصل است و ممکن است با یک شیشه از فضای پذیرش جدا گردیده باشد. مسؤولیت حسابهای مربوط به مسافران و میهمانان هتل مربوط به این قسمت میباشد.

کانسیرج (CONCIERGE)

کانسیرج

بخش ارائه خدمات داخلی هتل، دریافت مراسلات پستی و امور مربوط به بلبوی ها می باشد.

خدمتکاران (BELLBOY)

در اصطلاح هتلداری به خدمتکاران بلبوی اطلاق میگردد. آنها وظیفه امور خدماتی میهمان نظیر حمل اثاثیه و چمدانهای مسافران از هتل به خودرو و یا بالعکس را بعهده دارند. مسؤولیت هدایت میهمانان به اتاق و انجام امور سرپایی نیز با این گروه است و معمولاً در اختیار قسمت لابی هتل مستقر میباشند که بتوانند در اسرع وقت در موارد مورد نیاز وظایفشان را انجام دهند.

بخش غذا و نوشیدنی (CATERING)

رستوران (RESTAURANT)

غذاخوریهایی هستند که در آن انواع و اقسام خوراکیها و غذاهای طبخ شده به مشتریان عرضه میگردد که خود شامل قسمتهایی مانند سلف سرویس، آشپزخانه، تریا و چایخانه میباشد.

تریا (COFFEE SHOP)

سالنی است که در تمام طول شبانه روز باز بوده و در صورتی که میهمانان به زمان سرو غذا در رستوران نرسند میتوانند در این سالن از غذاهای حاضری یا ساده مانند ساندویچ، کیک و قهوه، چای، انوع نوشیدنی ها، بستنی و تنقلات استفاده کنند.

سالن طبخ غذا (GRILL ROOM)

این سالن در برخی از هتلها وجود دارد و در آن در حضور مشتری غذا طبخ میگردد.

در صورت تمایل مشتری میتواند در همان مکان غذا را صرف کند. البته غذاهای ارائه شده در رستوران هر هتل نیز در آشپزخانههای مجهز همان هتل تهیه و طبخ میگردند.

بوفه (BUFFET)

بوفه آزاد در هتل، برای صرف صبحانه و ناهار میهمانان در نظر گرفته شده است و تفاوتش با تریا و رستوران در این است که با پرسنل کمتری اداره میشود به این دلیل که انواع غذاها طبخ شده بنا به نوع آن اعم از گرم و یا سرد بر روی یک میز در کنار سالن صرف غذا چیده میشود و میهمان بدون در نظر گرفتن آن که چه چیزی و به چه مقداری بر میدارد، هزینه را بر اساس نفر میپردازد .به این سبک پذیرایی سلف سرویس (SELF SERVICE) نیز اطلاق میگردد.

منو ـ صورت غذا (MENU)

نخستین منو در سال 1541 یعنی بیش از 450 سال پیش توسط دوک ریجنز برگ آلمانی تنظیم شد. تهیه کنندگان منوها با در نظر گرفتن ملیت و ذائقه مشتریان، نوع غذاهای قابل ارائه در رستوران را به همراه قیمت آن درج میکنند. ممکن است بنا به سلیقه، ترکیبات و مواد تشکیل دهنده آن غذا نیز مندرج گردیده که معمولاً به دو زبان فارسی و انگلیسی ارائه میشود.

خانه داری (HOUSEKEEPING)

امور نظافت، آماده سازی و تکمیل تجهیزات هر اتاق با این بخش میباشد و معمولاً تعدادی از پرسنل فنی تأسیسات نیز در این قسمت برای رفع نواقص و احتمالاً تعمیرات لوازم و تجهیزات اتاق ها، مستقر میباشند.

لباسشویی (LAUNDRY)

قسمتی که لباسهای میهمانان یا وسایل مربوط به خانه داری هتل و رستوران را با انواع دستگاههای آب شویی، خشک شویی، لکه گیری و ... شستشو میدهند.

آنچه باید در سلف سرویس یا همان بوفه رعایت شود

در اکثر پذیراییها که تعداد مهمانها زیاد باشد، پذیرایی از طریق چیدمان بوفه انجام میگیرد. روشی که بیشتر به دلیل سهولت در اجرا و صرف زمان کمتر برای راحتی مهمانان هنگام سرو غذا متداول شده است و برای انواع پذیراییها (جشنها، گردهمائیها و ...) قابل استفاده است. روش چیدمان بوفه مزایای زیادی دارد از جمله: ارائه بهترین غذا و سرویس، استفاده از پرسنل کمتر نسبت به دیگر شیوههای متداول که از نظر تعداد پرسنل مورد نیاز در سرویس میز خانوادگی، یک پرسنل در برابر 18 مهمان خدمات میدهد. در حالی که در پذیرایی بوفه، یک پرسنل به 24 میهمان خدمات میدهد. همچنین این شیوه، دید و نظارت مفید بر ارائه انواع غذا را افزایش میدهد و به سهولت ظروف غذای آماده، جایگزین ظروف سرو شده میشود. در این نوع سرویس یا چیدمان بوفه همچون دیگر انواع پذیراییها اصولی را باید مد نظر قرار داد که یکی از مهمترین فاکتورهای در نظر گرفته شده راحتی و سهولت دسترسی میهمانان بر انواع غذاهاست. در نظر گرفتن این فاکتورها روی هم رفته باعث صرفه جویی در هزینههای سنگین پذیرایی میشود


انواع هتل ها

انواع هتل و هتلدرای

یکی از اصول و ارکان اقتصاد آزاد امروز جهان، صنعت توریسم و گردشگری است و در این میان نمیتوان نقش هتلها و به تبع آن هتلداری را نادیده گرفت. این صنعت چه از لحاظ درآمدزایی و چه از دیدگاه کارآفرینی ، یکی از صنایع مهم و درخور تأمل دنیا محسوب می شود. در این میان نقش هتلهایی که از منظر مدیریتی شرایط قابل توجه و جذابی را برای میهمانان خود فراهم می نمایند، قابل اعتنا و در خور توجه است. شاید از دیدگاه عوام، اطلاق کلمه هتل به هر مکان اقامتی نسبتاً بزرگ مهم جلوه ننماید. اما در واقع مراکز اقامتی به چند نوع تقسیمبندی میشوند که در این مقاله پس از شرحی مختصر بر تاریخچه هتل در دنیا، به معرفی انواع آن اقدام میکنیم.

در طول تاریخ همواره مسافران برای استراحت و صرف غذا به مکانها و استراحت گاههای عمومی پناه میبردهاند. در زمان روم باستان تعداد زیادی مسافرخانه در مسیر راههای عمومی و پناهگاهها ایجاد شده بود که بیشتر برای مقامات دولتی و شخصیت های کشوری آن زمان اهمیت داشتند. در آسیا بیشتر استراحت گاههای کوچک در مسیر کاروانها ایجاد شده بود و مسافرانی که به مناطق و شهرهای زیارتی میرفتند، میتوانستند در این نوع مکانها استراحت کرده و غذای مورد نیاز خود را بدست آورند. در واقع واژه میهمان دارای یک واژه قرون وسطایی است که مقصود از آن استراحتگاه و اقامتگاه مسافران است. میهمان پذیرهایی که جنبه بازرگانی داشتند در سده پانزدهم در اروپا به وجود آمدند. اولین آنها تحت عنوان «تختخواب و صبحانه» به وجود آمد که افراد در خانههای شخصی خود با دریافت هزینهای اندک از مسافران پذیرایی میکردند.

بنیانگذاری هتلها در جهان مربوط به برپایی مراکزی به نام INN است. این واژه در زبان انگلیسی به مفهوم کاروانسرا، مسافرخانه، میهمانخانه و گاهی منزل به کار برده می شود. پذیرایی از میهمانان در مکانهایی به این نام تا چندین سده ادامه داشت و واژه هتل از حدود سالهای 760 میلادی برای نامیدن این نوع مراکز مورد استفاده قرار گرفته است.

در آخرین سالهای سده هفده و نخستین سالهای سده هجده ، تشکیلاتی برای پذیرایی میهمانان به وجود آمد که نمونه های نخستین از میهمانخانه های امروز است. در سال 1774 نخستین میهمانخانه (هتل) در شهر لندن گشایش یافت، پس از آن در سال 1794 «سیتی هال» در شهر نیویورک گشایش یافت. در ایالات متحده امریکا نخستین هتل با تجهیزات و تسهیلات امروزی در سال 1892 در بوستون ، ماساچوست ساخته شد که نام آن «ترمانت هاس» بود. این هتل دارای تعدادی راهرو و اتاق خواب، اتاق پذیرایی ، اتاق رخت کن و حمام بود. در شهر پاریس، هتل ریتز، در شهر لندن هتل ساوی و در سنگاپور ، رافلز نمونه هایی استاندارد از نوع خدمت و کیفیت هتل ارائه کردند. در سده بیستم در ایالات متحده امریکا، یک آمریکایی مشهور به نام «ای. ام. استاتر» از جمله نخستین کسانی بود که توانست با ساخت اتاق های بزرگ، که دارای حمام های خصوصی، شیر آب، برق، رادیو، تلفن و سیستم ذخیره جا بود ارائه کند. نوآوری های دیگری در صنعت هتلداری عبارت بودند از دستگاه حرارت مرکزی ـ تهویه هوا، آسانسور، روشنایی و سیستم فاضلاب که در آمریکا ارائه شدند.

در عصر جدید اکثر هتلهای شهر های جهان با بکارگیری تکنولوژی و فن آوری های روز و رقابت با یکدیگر همواره در صدد جذب بیشتر مسافران و تقویت بازاریابی جهت افزایش درصد اشغال اتاق های خود می باشند.

هتل (HOTEL) :

هتل

ساختمانی است پیشرفته در چندین طبقه که در شهرها برای رفاه و آسایش هر چه بیشتر مسافـران و زائـران احــداث مـی گـردد و دارای اتاقـهـای مــتعدد می باشد، و از سالن هایی برای جشنها و میهمانیها، کنفرانسها و سمینارها تشکیل یافته است و قسمتهایی چون رستوران، کافه تریا، استخر، فروشگاهها و نمایندگیهای فروش بلیت و غیره را دارا میباشد.

در هتلهای سه ستاره به بالا امکاناتی چون استخر، سونا و جکوزی یا سالن های ورزشی نیز وجود دارد. حداقل خدماتی که در هتلها ارائه می شود، مرتب کردن روزانه تختخواب و نظافت اتاق است.

اساساً وظیفه هتلها ارائه مسکن شبانه به انواع مشتریان است، از قبیل مسافرانی که برای تفریح به شهر آمدهاند و یا در برخی موارد گردشگران زیارتی و مسافران بیمار. اندازه این هتل ها از 20 تا حدود 500 تخت خوابی بوده و چنانچه اشاره شد از امکانات پایه تا تسهیلات مجلل برخوردارند.

متل (MOTEL):

متل

همانند هتل است با این تفاوت که معمولاً دور از شهر قرار میگیرد و علاوه بر کلیه وسایل موجود یک هتل، دارای فضای سبز وسیع و سوپر مارکت میباشد و ساختمان آن بیشتر یک طبقه ویلایی است که در اتاقها، حمام و آشپزخانه کوچکی وجود دارد.

هتل پانسیون (HOTEL PANSION):

دارای تعدادی اتاق های کوچکتر از هتل و سالن غذاخوری به اندازهای که بتواند غذای ساکنین اتاقها را تأمین نماید میباشد. در ضمن کتابخانه، سالن مطالعه و اتاق تلویزیون در آنجا پیش بینی شده است. این مکان معمولاً برای اقامتهای طولانی دانشجویان، مهندسین شرکتها و کارمندان مأموریتی مورد استفاده قرار میگیرد.

سوئیت (SUITE):

سوئیت

به اتاقهایی گفته میشود که قسمت جلو آن مختص پذیرایی و بزرگتر از اتاقهای معمولی هتل بوده و پشت آن، اتاق خواب قرار گرفته است. البته میتوان در سوئیت یک آشپزخانه کوچک نیز دایر نمود.

هتل آپارتمان (HOTEL APARTMENT):

نوعی نسبتاً جدید از نسل هتلهای کوچک به صورت آپارتمان های پیشرفته است که در چندین طبقه ساخته شده است. این آپارتمانها مستقل و مجزا بوده و دارای فضاهای خدماتی میباشد، به طوری که امکان یک زندگی معمولی و ساده در طول اقامت فراهم گردد. به عبارت دیگر هتل آپارتمان به یک فضای اقامتی گفته می شود که موجبات اقامت و زندگی یک خانواده حداقل چهار نفره را فراهم نماید. و شامل اتاق نشیمن، پذیرایی، آشپزخانه، حداقل یک اتاق خواب، حمام، توالت، دستشویی و رختکن باشد.

مهمانپذیر (INN) :

به واحدهای اقامتی ارزان قیمتی اطلاق میشود که به منظور ارائه خدمات و انتفاع برای پذیرایی و اقامت میهمانان داخلی یا خارجی احداث میشود. در برخی شهرهای ایران مهمانپذیرهای قدیمی دارای امکانات و تجهیزات ابتدایی و کمی میباشند و غالباً برخی از امکانات آنها نظـیر حمام، دستشویی و توالت و آشپزخانه بصورت مشـترک در اختیار مـسافرین قرار میگیرد. اما مـهمانپذیرهـایی که جـدیداً احـداث میشوند غالباً راحتی و آسایش مسافرین را در سر لوحه خود قرار داده و اقدام به ایجاد اتاقهای حمام دار و مجهز به سرویسهای بهداشتی و آشپزخانه مستقل و یا سوئیت مینمایند. این گونه واحدها خصوصاً در شهرهای مذهبی نظیر مشهد مقدس با توجه به مناسب بودن نرخ اتاقها، مسافران زیادی را به خود جلب مینماید.

کابانا هتل (CABANA HOTEL) :

هتلی است که پنجره اتاق آن رو به محوطه ای باز میشود که متصل به استخر شنا یا ساحل دریا و پلاژ میباشد و اتاقها کاملاً مشرف به استخر یا ساحل هستند.

فیستا سوئیت (FIESTA SUITE) :

اتاقی است که در هتلهایی که سالن عروسی دارند پس از پایان مراسم جشن و مجلس عروسی، برای استراحت در اختیار عروس و داماد قرار می دهند.

هتل بین المللی قصر جزو نادر هتلهایی است که دارای این سوئیت تحت عنوان پرنسس روم (Princess Room) میباشد.

هتل فرودگاه (AIRPORT HOTEL) :

این هتل در کنار و نزدیک فرودگاه واقع شده است و برای مسافرانی که با قصد مسافرت و بازرگانی مسافرت میکنند تسهیلات و تجهیزات لازم را ارائه  میکند.

هتل بازرگاني ( COMMERCIAL HOTEL)

این هتلها در نقاط مختلف شهر قرار دارد و بیشتر کسبه، تجار و بازرگانان را جذب میکند و به صورت هتلهای مجلل یا از نوع درجههای پایینتر است.

هتلهای تفریحی (RESORT HOTEL) :

این نوع هتلها در کنار شهرهای ساحلی و شهرهای آب معدنی قرار دارند و بیشتر محل اسکان افرادی هستند که برای گردش و گذران تعطیلات مسافرت میکنند. این هتلها دارای حداقل امکانات مورد نیاز بوده و بیشتر از طرح امریکایی (اتاق با سه وعده غذا) پیروی می کنند.


رازهای هتل ها

رازهایی که هتل ها دوست ندارند مردم بدانند

هر صنعتی برای خودش یک سری راز دارد که ترجیح می دهد مردم از آن ها چیزی ندانند، این اتفاق در صنعت هتلداری هم که یکی از بزرگ ترین صنایع سرویس دهنده به مشتریان در جهان است استثناء نیست، خب، ما درباره هتل ها چه می دانیم؟ دوست دارید قبل از اینکه برای یک شب به هتلی بروید چه چیزهایی را درباره آن هتل بدانید؟

اتاق های هتل بهترین محل برای خودکشی است

هتل ها همیشه با مشکلات خودکشی روبرو بوده اند تا جایی که رونشناسانی که در زمینه خودکشی فعال هستند را برای مشورت با کارکنان به هتل دعوت می کنند تا راه های کمک به کسانی که قصد خودکشی دارند را پیدا کنند، یک شخص نا امیدی که قصد دارد با قرص، حلق آویز کردن و راههای دیگر به زندگی خود پایان دهد درپشت در قفل هتل آرامش بیشتری برای انجام این کار دارد، هتل ها همیشه با مشکلاتی مثل پریدن افراد از طبقات بالا، هم از بالکن اتاق و هم از راه پله ها، برای کشتن خود مواجه بوده اند، نه فقط توریست ها و مسافران بلکه گاهی مردم همان شهر هم برای خودکشی به هتل می آیند، مطالعاتی که در سال ۲۰۰۶ انجام شد نشان داد که احتمال خودکشی در بین افراد جامعه ۱۲ نفر از بین ۱۰۰,۰۰۰ نفر است، اما وقتی آمار کسانی که به هتل آمدند را بررسی می کنیم با نرخ ۲۲۳ مورد خودکشی در ۱۰۰,۰۰۰ مواجه می شویم و این به دلیل این است که هتل ها طبق گفته استون استک (محققی که در زمینه خودکشی نحقیق می کند) محلی مرگ بار هستند.

درست است که تخت شما را مرتب می کنند و فرش ها را جارو برقی می زنند اما اتاق ها چندان تمیز نیست

ممکن است فکر کنید که بیشترهتل ها به تمیز بودن اتاق های خود افتخار می کنند. درست است، اما این بدان معنی نیست که همه هتل ها در آن حدی که شما انتظار دارید تمیز هستند، بیشتر مردم اگر برای شب مهمان داشته باشند برای او ملافه تمیز آماده می کنند و وقتی مهمان ها رفتند هم ملافه ها را می شویند، این یک چیز معمول است که بیشتر ما از هتل انتظار داریم که انجامش بدهد اما متاسفانه ادعا شده که بعضی از هتل ها بعد از رفتن مهمان ها فقط تخت را مرتب می کنند و فقط در صورتی ملافه ها را می شویند که کثیفی مشخصی داشته باشد. هر هتل برنامه و کارکنان مخصوص به خودش را دارد و به همین دلیل هر هتل با هتلی دیگر فرق دارد. برنامه نظافت یک هتل که به بیرون درز کرده نشان می دهد که در آن هتل ملافه، پتو و رو بالشتی ها هر ۹۰ روز یکبار شسته می شدند!

وقتی علامت «اتاق خالی نداریم» را در جلوی هتل دیدید به این معنی نیست که واقعا اتاق خالی ای در هتل نیست

تصور کنید زمانی را که آخر شب به سمت هتلی رانندگی می کنید، وقتی به هتل رسیدید به سختی جای پارک پیدا کرده و از ماشین پیاده می شوید اما جلوی هتل با علامت «اتاق خالی نداریم» مواجه شوید، آن وقت است که همه امیدهای شما از بین می رود، دلیل اصلی اینکه هتل می خواهد خود را پر نشان دهد آژانس های مسافرتی و وب سایت های رزرو هتل هستند، پس در اینجور مواقع تقاضای اتاق کنید حتما اتاقی هست که به مسافرهای خسته بدهند.

از لیوان هایی که در اتاقتان است استفاده نکنید

تا حالا فهمیدید که اتاق هتل شما تمیزترین محل دنیا نیست! ممکن است که بخواهید در اتاق خود آب بنوشید و یا بخواهید نوشیدنی های خوشمزه خود را توی لیوان بریزید، خوشبختانه هتل برای شما چندین لیوان تهیه می کند. بیشتر هتل ها فنجان های پلاستیکی یک بار مصرف دارند که دور آن ها با کاور پلاستیکی پوشیده شده است اما در هتل های پیشرفته تر با فنجان ها و لیوان های شیشه ای روبرو می شوید ولی همان بهتر که فنجان های پلاستیکی یک بار مصرف داشته باشید چون لیوان های شیشه ای چندان تمیز نیستند. شما حتما در خانه، خودتان لیوان ها را می شویید و یا آن ها در ماشین ظرفشویی می گذارید اما بعضی از هتل های فقط لیوان ها را در سینک، آبکشی می کنند و حتی گفته شده در بعضی جاها فقط با شیشه پاک کن لیوان ها را اسپری می کنند و این یعنی لیوان هایی که در اتاق شما هستند تمیز نیستند!


نکات خاص هتل ها

مواردی که هتل ‌ها به شما نمی‌ گویند

قرار داشتن در محیطی نا آشنا می ‌تواند استرس ‌زا باشد.

هنگامی‌ که در تخت هتل خود هستید نفس ‌های عمیق بکشید. به همین دلیل نیز کشیدن چند نفس عمیق قبل از رفتن به تخت خواب می ‌تواند به آرام شدن شما و باز کردن گرفتگی عضلات کمک کند.

در گزارش دادن سروصدا تردید نداشته باشید. دیوارهای هتل ‌ها معمولا به ‌شدت نازک هستند و همسایه دیوار به‌ دیوار اتاق شما ممکن است متوجه نشود که مکالمه ‌های او کاملا به‌صورت واضح در اتاق شما شنیده می‌ شوند. در برخی از موارد تنها کافی است تا چند ضربه به دیوار بزنید تا افراد اتاق کناری متوجه شده و ساکت شوند. اگر انجام چنین کاری برای شما راحت نیست، تنها کافی است تا با پذیرش هتل تماس بگیرید. آن ‌ها به ‌سرعت با مهمانان مزاحم تماس برقرار کرده و یا این‌که کارمندان امنیتی خود را به اتاق آن ‌ها فرستاده و به این افراد هشدار خواهند داد. به یاد داشته باشید که صداهای بیش ‌از اندازه و یا هشدارهای مکرر می ‌توانند موجب شوند که مسئولان هتل، افراد مسئول ایجاد صدا را از هتل بیرون کنند.

درخواست تغییر اتاق کنید. تمامی هتل‌ ها در صورت وجود صداهای غیرقابل کنترلی مانند ماشین یخ ‌ساز، ترافیک و یا آسانسورها باید گزینه‌ ای برای تغییر اتاق به یک محل آرام‌ تر را به مسافران خود ارائه کنند. مسلما جمع‌کردن مجدد وسایل شخصی و رفتن به یک اتاق دیگر در نیمه ‌شب برای شما چندان راحت و بی ‌دردسر نخواهد بود و حتی ممکن است که تمام اتاق‌ های هتل پر باشند. به همین دلیل نیز اگر قرار است چند شب در هتل بمانید، بهتر است این کار را صبح روز بعد انجام بدهید.

اگر خوابتان نمی ‌برد، از تخت بیرون بیایید. این قانون برای همه‌ جا صدق می‌ کند، چه خانه و چه هتل. اگر خوابتان نمی ‌برد، بهتر است به‌ جای غلت زدن در رخت خواب، از جای خود بلند شده و در نوری ملایم به مطالعه یک مجله یا چیزی که ذهن شما را درگیر نمی‌ کند بپردازید و این کار را تا زمانی که حس کنید دوباره آماده خوابیدن شده‌ اید، ادامه بدهید.


نکات هنگام رزرو

مواردی که نباید در هنگام رزرو هتل انجام داد

خریدار هوشیاری باشید، به دنبال چه چیزی هستید؟

بعضی اوقات سکونتگاه های «خارج از رادار» می توانند به شکل غیر قابل قبولی دور از دسترس و پرت باشند- بسیار بسیار دورتر از مراکز شهر. وقتی که باید یکی از بین «برکلی سویتس» و «استار موتلز» را انتخاب کنیم، می توان حدس زد که سویتس در صورت بالا نبودن قیمت، گزینه بهتر، و استار گزینه نامناسب تری است. ممکن است از خود بپرسید این هتل های لوکس چند ستاره هستند امتیازی که می تواند به شما در داشتن انتظارات معقول ازاقامتگاه خود، کمک می کنند.

در صورت بی ستاره بودن هتل، به دنبال جملات کلیدی باشید که ممکن است به شما بگویند از رضایت مندی فاصله زیادی دارید. بیشتر این جملات شبیه به گول زدن کودک به منظور قبولاندن چیزی به اوست:

تنها چند دقیقه از ….

تنها چند مایل فاصله از..

بسیار نزدیک به….

مسافتی در حد پیاده روی یا رانندگی کوتاه از…

در مسیر دل انگیز جاده….

هم چنین حواستان به محل هایی که با «/» جدا شده اند هم باشد. مانند اورلاندو/دِ لند

حال درک بهتری از اوضاع خواهید داشت. هر چه لحن مورد استفاده برای توصیف فاصله جاذبه های ارائه شده گنگ تر باشد، به احتمال زیاد با تصورات شما فاصله بسیاری نیز دارد.

از نقشه دیجیتال، در وضعیت « دید نقشه ای» استفاده کنید

اگر واقعا می خواهید بدانید یک مجموعه خاص دقیقا در کجا قرار دارد، از نقشه های دیجیتال، آدرس محل را جستجو کنید، یا اینکه از «دید نقشه ای» در سایت های رزرو هتل کمک بگیرید. خوبی «دید نقشه ای» این است که در دسترس بودن، قیمت، و محل چندین هتل را روی صفحه نمایش خواهید دید و حتی اگر دسترس پذیری قید نشده باشد، می توانید با اطلاعات ارائه شده و آگاهی از محل هتل، با آن ها تماس گرفته و از جزئیات با خبر شوید.

نبود اتاق را فراموش کنید- مسافرخانه ای وجود ندارد!

هر از چند گاهی شما مجبور می شوید در شهری کوچک یا روستایی اقامت کنید و تنها گزینه شما متلی گرد و خاک گرفته ای است که از زمان «ریگان» هیچ تغییری به خود ندیده است. در چنین شرایطی، شما باید شبکه خود را گسترش دهید. این کاری است که معمولا من انجام می دهم:

۱- استفاده از یک وبسایت نقشه (مپ کوئست، گوگل مپس و سایر)، و به دنبال شهرهای مجاوری می گردم که ممکن است هتل داشته باشند.

۲- استفاده از موتور جستجوی رزرو (اکسپدیا، اوربیتز و سایر) تا هتل های شهرهایی که قبلا پیدا کردم را بررسی کنم.

۳- با استفاده از دید نقشه ای، بهترین هتل از حیث قیمت و موقعیت را انتخاب می کنم.

چند سال قبل، من از همین روش ها هنگامی که نزدیک خانواده خود بودم استفاده کردم، و سرانجام به جامعه ای از قایق داران رسیدم که اقامت های آخر هفته و در طول هفته ارائه می کردند، که در سایه آن توانستم عصرهای شگفت انگیز با تماشای طلوع و غروب آفتاب و خوابیدن با جزر و مد دریا را تجربه کنم. چه کسی می داند، اگر دایره جستجوهای اینترنتی خود را کمی گسترده تر کنید، فرصت های این چنینی ممکن است برای شما هم پیش آید.


خواب بهتر در هتل

بهترین خواب خود را در هتل تجربه کنید

فعالیت سریع و زود به ‌زود ماشین یخ ‌ساز، صدای زنگ آسانسورها، مهمانی ‌های اتاق ‌های دیگر در انتهای راهرو، همه این موارد حاکی از آنند که شما برای داشتن یک خواب یا چرتی لذت‌بخش در اتاق خود در هتل نیاز به امدادهای غیبی دارید.

برای همین، ما یکی از کامل ‌ترین راهنماهای موجود برای خوابیدن در هتل را آماده کرده‌ ایم. این راهنما شامل همه موارد لازم می‌ شود و از سوال ‌هایی که باید در هنگام رزرو اتاق بپرسید تا این‌که چگونه به‌ سرعت از پس بوجود آورندگان صدا برآیید و به خواب خود بازگردید را در خود جای ‌داده است.

خوابیدن آقایان در هتل

در زمان رزرو کردن اتاق مطمئن شوید که یک اتاق ساکت می‌ گیرید. برای این کار دو درخواست بسیار حیاتی و بسیار شناخته شده وجود دارند: درخواست اتاق در طبقات بالای هتل و درخواست اتاق ‌هایی به‌ دوراز آسانسور. با این‌وجود نکته‌ هایی وجود دارند که مسافران مختلف هتل‌ ها آن‌ ها را به تجربه آموخته ‌اند. رعایت این نکات می ‌توانند احتمال کسب یک تجربه آرامش ‌بخش در هتل را برای شما دو برابر کنند.

این نکته‌ ها شامل موارد زیر هستند:

– اتاقی در میانه راهرو بگیرید. این مناطق معمولا آرام ‌ترین و کم سروصدا ترین بخش‌ های هر طبقه هستند زیرا از ماشین یخ‌ساز، بخش‌ های خدمات خشک ‌شویی، درهای خروجی، کمدهای قرارگیری تجهیزات مستخدمان هتل‌ ها (محل نگهداری مواد شوینده و مواد مصرفی مانند شامپو و صابون برای اتاق ‌ها) و سایر مناطقی که می ‌توانند موجب ایجاد سر و صدا شوند، دور هستند.

– درصورتی‌که هتل شما چنین امکانی داشته باشد، به سراغ اتاق ‌های بزرگ، ویلاها و سوییت‌ های موجود در طبقات هتل بروید. معمولا این دسته از اتاق ‌ها سقف‌ های بلندتری دارند و به همین دلیل نیز فاصله بیشتری بین شما و افرادی که در طبقه بالای شما قرار دارند وجود خواهد داشت.

– اتاق رو به استخر نگیرید. درست است که دیدن استخر از پنجره اتاق می ‌تواند منظره‌ ای زیبا باشد ولی به یاد بیاورید که علیرغم تعطیلی خدمات شنا در شب ‌ها، کنار استخر، محلی مناسب برای تجمع‌ های شبانه است و آب می ‌تواند به‌ سادگی صداهای محیطی را انعکاس بدهد.

– اگر از پنجره اتاق خود سطل ‌های زباله هتل را مشاهده کردید، از مسئولان هتل بپرسید که چه ساعتی آن ‌ها را تخلیه می ‌کنند. درصورتی‌که این زمان برای شما خیلی زود یا دیر بود، بهتر است به سراغ گرفتن یک اتاق دیگر بروید.

-در هتل‌ هایی که تعداد طبقات کمی ‌دارند، اتاق ‌های واقع در بخش پشتی هتل را بگیرید زیرا این مناطق معمولا سروصدای کمتری دارند (به ‌خصوص اگر از پارکینگ دور باشند). درست است که منظره زیبایی برای این اتاق ‌ها وجود ندارد ولی آرامش موجود در آن ‌ها به نبود منظره می ‌ارزد.

– اتاق خود را حداقل دو تا سه‌طبقه بالاتر از تالار، بارها و سایر فضاهای عمومی موجود در هتل بگیرید. صدای ضرباهنگ موسیقی در مهمانی ‌های هتل معمولا به‌طور غافلگیر کننده‌ای تا چند طبقه بالاتر نیز نفوذ می ‌کند.


واچر هتل چیست؟

واچر هتل چیست؟

درباره واچر هتل

اگر از آن دسته افرادی هستید که زیاد سفر می کنید و به عبارت دیگر اهل گردش و گردشگری هستید، مطمئنا تا حالا برای اقامت در شهرهای مختلف دنیا، هتل های متفاوتی انتخاب کرده اید. یکی از واژه هایی که در رابطه با هتل زیاد به گوش می خورد، واچر هتل است. در این جا می خواهیم مفهوم واچر هتل را برایتان توضیح دهیم و ببینیم به چه معناست. مطالب مرتبط:

واچر هتل که معادل انگلیسی آن (Hotel Voucher) است، به معنای تاییدیه رزرو اتاق در هتل است و اطلاعاتی مثل اسم مهمانان هتل، تاریخ ورود و خروج مهمانان و اطلاعاتی در مورد خود هتل و نوع آن می دهد. این تاییدیه، مدرکی است که نشان می دهد که شخص مهمان، هزینه اتاق را به طور کامل پرداخت کرده است اما در آن نمی توان قیمت پرداخت شده را دید. اگر بخواهیم خیلی ساده تر بگوییم، وقتی شما اتاقی در هتل را رزرو می کنید و هزینه ی آن را بصورت آنلاین می پردازید، رسیدی به شما ارائه می شود. این رسید، همان واچر هتل است که می توان آن را از روش های مختلفی گرفت مثلا می توان آن را مستقیما از خود هتل گرفت و یا اینترنتی دریافت کرد. نکته ای که باید به آن موقع دریافت رسید دقت کنید این است که حتما نام هایی که در واچر وجود دارد، با نامی که در پاسپورت است، یکی باشد. وقتی شما این رسید را دریافت می کنید، باید موقع ورود به هتل، آن را به قسمت پذیرش هتل ارائه بدهید چون این رسید، مدرک رزرواسیون اتاق شماست. در بعضی از کشورها و کشورهایی که عضو شینگن هستند، برای سفر به کشورهای دیگر باید قبل از اینکه برای اخذ ویزایتان اقدام کنید، اول هتل مورد نظرتان را رزرو کنید و بعد رسید آن را که همان واچر هتل است، برای اخذویزا ارائه کنید.


کاهش هزینه اقامت در هتل

چگونه هزینه اقامت در هتل را کم کنیم؟

نکاتی برای کاهش اقامت در هتل

معمولا برای کسانی که می خواهند سفری ارزان داشته باشند هزینه اقامت در هتل به یکی از دغدغه ها تبدیل می شود. حتی گاهی شاید فکر به هزینه های بالای اقامت در هتل آن ها را به کلی از سفر منصرف کند و لذت تجربه سفر و لحظاتی شاد را از آن ها بگیرد. اما راه هایی وجود دارد که به کمک آن می توان تا جایی که می شود هزینه های اقامت در هتل را کاهش داد.

از تخفیف های ویژه هتل ها استفاده کنید

اگر گشتی در اینترنت بزنید می بینید که سایت های زیاد داخلی و خارجی وجود دارند که تخفیف های هتل ها را ارائه می دهند و شما را از این تخفیف ها با خبر می کنند. معمولا سیاست بیشترهتل ها این گونه است که در زمان هایی مشخص تخفیف هایی را برای مهمانان در نظر بگیرند، زمان و مقدار این تخفیف ها از طریق سایت های خاص متنشر می شود. اگر به این تخفیف ها بی توجه باشید به هتل های دیگر رفته و هزینه های بیشتری را پرداخت می کنید پس چند وقت مانده به سفر همیشه این سایت ها را چک کنید.

خودتان با هتل تماس بگیرید

کسانی که خودشان از سیستم رزواسیون هتل ها اطلاعاتی ندارند از آژانس های مسافرتی برای این کار کمک می گیرند هرچند که این کار در بیشتر مواقع به نفع شماست اما قبل از اینکه این آژانس ها رزرو شما را قطعی کنند خودتان با هتل تماس گرفته و قیمت های دقیق را پرس و جو کنید در این صورت انتخابی مطمئن تر دارید.

از رزروهای کنسل شده استفاده کنید

گاهی پیش می آِید که برخی افراد که از قبل هتل رزرو کرده اند به دلیل بروز مشکلاتی از سفر منصرف شوند برخی از آن ها گاهی رزرو خود را حتی با قیمت پایین تر به دیگران واگذار می کنند در این صورت می توانید با کمی جست و جو و پیدا کردن این افراد هزینه های سفر خود را به مقدار زیادی کم کنید.

رزرو آنلاین انجام دهید

با رزرواسیون آنلاین می توانید به راحتی هتل های مختلف را جست و جو و قیمت هتل ها را با هم مقایسه کنید و مطابق با بودجه خود هتلی مناسب را انتخاب کنید. معمولا هتل ها برای تشویق شما به رزرو آنلاین تخفیفات زیادی را برای این کار در نظر می گیرند که اگر از آن ها استفاده کنید می تواند در کاهش هزینه های شما موثرباشد.

هتل و پرواز را همزمان رزرو کنید

در بیشتر وقت ها رزرو هتل و پرواز به صورت همزمان باعث صرفه جویی در هزینه های شما می شود چون گاهی ایرلاین ها پیشنهادات ویژه برای رزرو هتل دارند و گاهی هم هتل ها تخفیف های ویژه ای را برای پروازی خاصی در نظر می گیرند.

از رزروهای لحظه آخری استفاده کنید

گاهی هتل ها برای خالی نماندن اتاق های خود، اتاق ها را با قیمت کم ارائه می دهند معمولا این اتفاق زمانی می افتد که روزهای اوج مسافرت نزدیک باشد و اتاق ها خالی مانده باشد در این صورت حتی می توانید اتاقی بسیار لوکس با قیمتی پایین داشته باشید.


اشیا ممنوعه پرواز

اشیا ممنوعه در هواپیما

وقتی که می خواهید خودتان را برای یک سفر با هواپیما آماده کنید، مطمئنا در اینکه چه وسایلی می توانید با خودتان حمل کنید و چه وسایلی نمی توانید، دچار سردرگمی های زیادی می شوید. قوانین حمل بار، روز به روز در حال تغییر هستند و بنابراین حتی با بیشترین محافظه کاری ها هم شاید وسیله ای همراهتان ببرید که در آخر مجبور شوید چمدانتان را برای بررسی های امنیتی باز کنید و وسایلتان را بیرون بریزید و دوباره ببندید. حالا به این موضوع، سختی های دیگر مانند نگاه های در انتظار بقیه ی مسافران را هم اضافه کنید! مطمئنا هیچ کس دوست ندارد سفر خود را با این دردسرها شروع کند و یا به پایان برساند، پس خوب است این مطلب کیهان سیاحت را تا آخر دنبال کنید و اشیا ممنوعه در هواپیما را بشناسید.

در واقع ممنوعیت حمل بعضی از اشیا به داخل هواپیما به دلیل امنیت خود مسافران است. لیست زیر به شما نشان می دهد که چه وسایلی را نه می توانید به بخش بار ببرید و نه بخش کابین:

هر ماده ای که قابل اشتعال، قابل انفجار و آتش زا باشد.

هر نوع اسلحه گرم

اسلحه های اسباب بازی ای که شبیه اسلحه های واقعی باشند

هر نوع اسپری شیمیایی ای که تحت فشار باشد و برای دفاع شخصی استفاده شود مثل اسپری های اشک آور

هر نوع مواد اسیدی

وسایل و بزاری که برنده باشند مانند تیغ، چاقو، شیشه و همه ی اشیا دیگری که مانند این ها خاصیت برندگی دارند

سیم، آچار، طناب و…

لوازم زیر را هم نمی توانید با خودتان داخل هواپیما ببرید:

عطر و اسپری، مرطوب کننده، شربت سرفه، شامپو و نرم کننده، خمیر دندان و صابون، انواع داروهای مایع

از وسایل برقی کدام ها را می توان با خود به داخل هواپیما برد؟

اگر همراهتان لپ تاپ داشته باشید، هم می توانید آن را به داخل هواپیما ببرید و هم در انباری هواپیما بگذارید که البته پیشنهاد می کنیم وسایل کوچک برقی مثل لپ تاپ و یا تبلت و گوشی را با خودتان به داخل ببرید. البته یادتان باشد که موقع رد شدن در گیت باید لپ تاپتان را از کیف بیرون بیاورید بنابراین پیشنهاد می کنیم آن را داخل کیفی بگذارید که قابل دسترس باشد و سریع بتوانید آن را بیرون بیاورید.

در مورد مایعات هم باید بدانید در شرایطی و طبق تبصره هایی می توانید با خودتان مایعات را به داخل هواپیما ببرید و موردی که تعیین کننده این موضوع است، مقدار و نوع مایع است. برای مثال مایعاتی که بصورت ژل هستند به شرطی که در محفظه های ۱۰۰ گرم یا کمتر باشند، می توانند به داخل هواپیما آورده شوند و هر شخصی فقط می تواند یک محفظه ی مایعات همراه خود داشته باشد. البته برای مایعاتی که می خواهید به انبار تحویل دهید، این ملاحضات لازم نیست و محدودیتی وجود ندارد.


کلیه حقوق این سایت متعلق به شرکت کیهان سیاحت پارسیان می باشد.
طراحی و اجرا توسطگروه ارج گستر