پشتیبانی 05133037
آخرین پست های ارسالی
الفبای طبیعت گردی

الفبای طبیعت گردی: فقط رد پایت را جا بگذار!

قوانین طبیعت گردی

اگر بخواهید به یک آدم طبیعت گرد و ماجراجو تبدیل شوید، راه ساده ای در پیش ندارید. چون طبیعت گردی فقط به معنای رفتن در طبیعت و چادر زدن و چند ساعت گشت و گذار و بعد هم برگشت نیست و مسئولیت های خودش را دارد. البته گاهی آنقدر این دنیا دیدنی دارد و آنقدر دیدنی هایش حیرت آور است که همه ی فکرمان می شود جایی که در آن هستیم و جایی که باید ببینیم و فراموش می کنیم چه تاثیراتی روی زمین می گذاریم اما طبیعت گردی هم قوانینی دارد که رباید رعایت شود در ادامه همراه کیهان سیاحت باشید:

در میان انواع گردشگری، نوعی از گردشگری به نام گردشگری مسئولانه وجود دارد که اگر بخواهیم یک گردشگر واقعی باشیم، باید الفبای آن را بدانیم. گاهی زیبایی های مسحور کننده ی این کره ی خاکی حواسمان را پرت می کند و از تاثیراتی که روی زمین هنگام بازدید از جایی می گذاریم، غافل می شویم.

اما کسی که یک طبیت گرد واقعی باشد، دلش برای این کره ی خاکی می تپد و می داند اگر بخواهد این زیبایی ها را تا ابد داشته باشد، یک شرط دارد: مراقب حال زمین باشد و چیزی جز رد پایش را در آن جا نگذارد.

یک گردشگر واقعی می داند که انداختن حتی یک پوست شکلات در طبیعت هم، خیانت محسوب می شود بنابراین حواس جمع تری نسبت به بقیه ی افراد در این مورد دارد.

درکنار تمام بی توجهی هایی که بعضی از افراد نسبت به محیط زیست می کنند، افرادی هم هستند که این کره ی خاکی را دوست دارند و برای جبران ضررهایی که از طرف بعضی ها نسبت به زمین شده، تلاش می کنند. آیا تا حالا شده که در طبیعت رفتگری کنید؟

اگر می خواهید حرفه ای و مسئولانه طبیعت گردی کنید، از این به بعد همیشه چند کیسه ی پلاستیکی همراه خودتان داشته باشید تا علاوه بر جمع کردن زباله های خودمان، محیط اطراف را هم از زباله هایی که هستند پاکیزه کنیم. شاید با خودتان بگویید که این وظیفه ی شما نیست اما در هر حال اگر به طبیعت اهمیت بدهید، این موضوع برایتان چندان فرقی نمی کند. یادتان باشد اکوسیستم برای زنده ماندن، برای سالم ماندن، نیاز به همکاری همه ی ما دارد و وقتی با جمع کردن چند کیسه می توانیم این لطف را به آن بکنیم، چرا باید دریغ کنیم؟

به امید زمینی پاک تر، هیشه چند کیسه پلاستیکی همراه خود داشته باشید تا بعد از طبیعت گردی تان، از آنها تا حدی که می توانید برای جمع کردن زباله های اطراف استفاده کنید.


معرفی انواع مختلف گردشگری

انواع مختلف گردشگری

صنعت توریسم یا گردشگری

توریسم و یا گردشگری یکی از در حال رشدترین صنعت های روز دنیاست که به طریق مختلف روی دنیا تاثیر گذاشته است. هر ساله، میلیون‌ها نفر به دلایل مختلفی مانند دیدن جاذبه ها، از خانه های خود به مناطق مختلفی سفر می کنند. گردشگران به طریقه‌های مختلفی سفر می کنند تا نقاط مختلف جهان را ببینند. صنعت گردشگری اما محدود به بازدید از جاذبه ها نمی شود بلکه این صنعت انواع بسیار گوناگونی دارد که در سراسر جهان در حال توسعه است. گردشگری به گونه ای رشد می کند که حتی مکان های بسیار دور افتاده و غیر قابل دسترس نیز به جاذبه ای تبدیل گردد که مردم تمایل به رفتن به آن جا را داشته باشند. در ادامه با الی گشت باشید تا نگاهی به انواع مختلف گردشگری داشته باشیم.

مهم نیست که چه هدفی در سر دارید. سفر کردن به نقاط مختلف همیشه برای افراد جذاب بوده است. گردشگری به عنوان یک مفهوم راه زیادی را تا به امروز طی کرده است و این فعالیت به انواع مختلفی تقسیم بندی شده است. با پیشرفت زیرساخت های صنعت گردشگری و فضای رقابتی بین مناطق، شرکت‌ها و …، هر روز شاهد ایده ها و مفهوم های جدیدی در این صنعت هستیم. امروزه انواع مختلف گردشگری به گونه ای پیش می رود که برای گردشگران با نیازها و سلیقه های مختلف قابل لمس باشد. به همین دلیل به نظر می رسد که هرچه بیشتر می گذرد موارد مختلفی به این صنعت اضافه می شود. به هر حال امروزه انواع مختلفی از صنعت توریسم دیده می شود که در این مطلب به معرفی برخی از مهمترین آن ها می پردازیم.

گردشگری ماجراجویی

گردشگری ماجراجویی که به سفر ماجراجویی نیز معروف است، نوعی از این صنعت است که در میان ماجراجویان و آن هایی که همیشه به دنبال کارهای هیجان انگیز بوده اند، بسیار محبوب می باشد. برای اینکه جزو گردشگران این نوع باشید، نیاز دارید که ریسک پذیر باشید و تمرین های ورزشی متفاوتی را انجام دهید. به طور کلی، گردشگران ماجراجویی در فعالیت های دشوار و ورزش هایی مانند کوهنوردی، پیاده روی در کویر، بانجی جامپینگ، غواصی، پرواز با پاراگلایدر، زیپ لاین، صخره نوردی و غیره به کار خود ادامه می دهند. مقصدهای محبوب این نوع گردشگری، نپال برای کوهنوردی، کرواسی برای صخره نوردی و دوچرخه سواری در کوه، نیوزیلند برای اسکی و … هستند.

گردشگری تجاری

سازمان جهانی گردشگری (WTO) تعریفی از گردشگری ارائه می دهد که با تعریف انجمن بین المللی کارشناسان علمی در زمینه گردشگری متفاوت (AIEST) است. در حالی که AIEST گردشگری را به فعالیت های مرتبط با درآمد مرتبط نمی کند، سازمان جهانی گردشگری چیزی بر خلاف آن فکر می کند. به گفته آنها، “گردشگری شامل فعالیتهایی است که باعث سفر کردن افراد در مکان های خارج از محیط معمول خود شده که بیش از یک سال طول نکشد. اهداف این سفرها می تواند برای اوقات فراغت، کسب و کار و سایر اهداف باشد”. فعالیت های مشترکی که شامل گردشگری تجاری می شوند را می توان حضور در جلسات، کنفرانس ها و سمینارها، بازدید از نمایشگاه های تجاری و غیره نام برد.

گردشگری فرهنگی

گردشگری فرهنگی با فرهنگ یک کشور یا منطقه خاصی درگیر است. مفهوم گردشگری فرهنگی از مواردی مانند تاریخچه یک منطقه خاص، شیوه زندگی افراد در یک مکان خاص جغرافیایی، معماری، سنت ها، ادیان، جشنواره ها، غذاها و غیره نشأت می گیرد. فعالیت های گردشگری فرهنگی در مناطق شهری ممکن است شامل بازدید از موزه ها، تئاتر ها، گالری های هنری و غیره باشد. بازدید از مناطق روستایی مانند جوامع فرهنگی بومی و تجربه سنت ها، شیوه زندگی و ارزش های یک جامعه نیز جزو این دسته هستند. همچنین گردشگری فرهنگی پاپ نیز یکی از زیرمجموعه های اصلی آن است که شامل سفر به مکان ها و مشاهده آثار ادبی، سریال تلویزیونی و سینما می شود.

اکوتوریسم

یکی از انواع مختلف گردشگری اکوتوریسم می باشد که دسته بندی بسیار گسترده ای است که به سفر مسئولانه به طبیعت، جامعه محلی و … ربط داده می شود. این نوع توریسم شامل سفر به مکان هایی است که جاذبه اصلی آن گیاهان و جانوران، تشکل‌های طبیعی یا مصنوعی و مناطع زندگی جوامع بومی و محلی است. اکوتوریسم همچنین مفاهیم ژئوتوریسم و گردشگری حیات وحش را شامل می شود. ایده اصلی این نوع سفر این است که گردشگران علاوه بر تخریب نکردن یک جاذبه و یا محیط طبیعی، باید برای آن جا مفید باشند و به رشد آن کمک کنند.

گردشگری غذایی

گردشگری غذایی یا گردشگری غذا شامل تجربه کردن غذای محلی و سنتی یک کشور خاص، منطقه، شهر و یا روستا است. شایان ذکر است که هرچند غذا خوردن در طول دیگر سفرها و انواع مختلف گردشگری امری طبیعی است، اما گردشگری غذایی صرفا به خاطر تجربه فرهنگ آشپزی برگزار می شود. امروزه با رشد کلی گردشگری، این زیرمجموعه نیز تا حد زیادی گسترش و توسعه یافته است. از مقاصد محبوب این نوع گردشگری می توان به ایتالیا، فرانسه و مکزیک اشاره کرد.

گردشگری تاریک یا گردشگری تلخ

دراین نوع گردشگری، مسافران به بازدید از سایت ها و جاذبه هایی می پردازند که در آن یک فاجعه تاریخی رخ داده است. این تراژدی ها می توانند چیزی شبیه جنگ و یا بلایای طبیعی مانند زلزله، آتشفشان و .. باشند. با اینکه اکثر این مکان ها بسیار تلخ و غمگین هستند اما به دلیل ارزش تاریخی، گردشگران زیادی را به خود جذب می کنند. معمولا زهن کنجکاو انسان ها چیزی فراتر از یک محیط معمولی را می خواهند ببیند، بنابراین مکان هایی که گذشته تلخی داشته اند، جزو محبوب شدن یکی از انواع مختلف گردشگری یعنی تورسیم تاریک شده اند.

گردشگری سلامت

گردشگری سلامت به بیمارانی گفته می شود که برای اینکه تحت درمان باشند باید به مکانی سفر کنند. درمان های متداولی که بیماران گردشگری سلامت به دنبال آن هستند، شامل درمان های مربوط به اختلالات ژنتیکی خاص و جراحی های تخصصی مانند جراحی های زیبایی و غیره هستند. بعضی از افراد نیز به دنبال درمان‌های روانپزشکی و درمان جایگزین هستند، به این صورت که به مکان هایی که برای آن ها تعبیه شده و بسیار پر آرامش و تحت نظر روان پزشکان می باشد، سفر می کنند.


آمارهای مربوط به سال 2017 میلادی

آمارهای مربوط به سال 2017 میلادی

در سال 2017 فرانسه، عنوان پر بازدیدترین کشور جهان را به خود اختصاص داد. فرانسه با ۸۴٫۵ میلیون بازدید کننده پر بازدیدترین کشور جهان در سال 2017 محسوب شد، پس از فرانسه آمریکا با ۷۷٫۴ میلیون جهانگرد و اسپانیا با ۶۸٫۲ میلیون جهانگرد در رده‌های بعدی هستند. جهانگردی فرانسه نسبت به سال قبل رشد ۳ درصدی را تجربه کرد.

مشتری ویژه این کشور اروپایی هستند اما آسیایی‌ها به ویژه چینی‌ها نیز، سهم بزرگی در به کرسی نشاندن سایتهای جهانگردی فرانسه دارند. آلمانی‌ها با ارسال ۱۳ میلیون جهانگرد در صدر مشتریان فرانسه قرار دارند پس از آنها انگلیسی‌ها، بلژیکی‌ها، لوکزامبورگ، ایتالیا و اسپانیا در ردیف اروپایی‌های فرانسه دوست هستند. براساس دیگر آمارهای سال 2016 نیز، به ترتیب تایلند، روسیه، انگلیس و ترکیه بیشترین «رشد در صنعت گردشگری و جهانگردی» را داشته‌اند.

بیشترین کشور بازدید شده توسط جهانگردان

ده کشور اول جهان در ورود گردشگر و جهانگرد

 فرانسه

 ایالات متحده آمریکا

 اسپانیا

 چین

 ایتالیا

 ترکیه

 آلمان

 بریتانیا

 مکزیک

 روسیه

جهانگردی در آفریقا

ده کشور اول آفریقا در ورود گردشگر و جهانگرد (مصر جز خاورمیانه محاسبه شده است)

 آفریقای جنوبی

 مراکش

 تونس

 الجزایر

 موزامبیک

 زیمبابوه

 کنیا

 اوگاندا

 نامیبیا

 سنگال

جهانگردی در خاورمیانه

ده کشور اول خاورمیانه در ورود گردشگر و جهانگرد

 عربستان سعودی

 امارات متحده عربی

 مصر

 ایران

 اردن

 قطر

 اسرائیل

 عمان

 لبنان

 بحرین

جهانگردی در قاره آمریکا

ده کشور اول قاره آمریکا در ورود گردشگر و جهانگرد

 ایالات متحده آمریکا

 مکزیک

 کانادا

 برزیل

 آرژانتین

 جمهوری دومینیکن

 شیلی

 پورتوریکو

 کوبا

 پرو

 کلمبیا

جهانگردی در آسیا

ده کشور اول آسیا (به جز خاورمیانه) در ورود گردشگر و جهانگرد

 چین

 تایلند

 هنگ کنگ

 مالزی

 ژاپن

 ماکائو

 کره جنوبی

 سنگاپور

 تایوان

 اندونزی

 هند

 ویتنام

جهانگردی در اروپا

ده کشور اول اروپا در ورود گردشگر و جهانگرد

 فرانسه

 اسپانیا

ایتالیا

 ترکیه

 آلمان

 بریتانیا

 روسیه

 اتریش

 یونان

 لهستان


روز جهانی توریسم

روز جهانی توریسم و گردشگری مبارک

روز جهانی گردشگری

روز جهانی گردشگری مبارک

شاید تعریف شما از گردشگر شخصی باشد که به اهداف تفریحی از جایی دیدن می کند، این تعریف تا اندازه ای درست است اما اگر بخواهیم کامل تر آن را از دید سازمان ملل بیان کنیم باید بگوییم گردشگر و یا جهانگرد شخصی است که از کشوری به غیر از کشور خود بازدید می کند و آن هم به این شرط که این کار را بدون اهداف شغلی انجام دهد. به مناسبت روز جهانی گردشگری قصد داریم در این مورد بیشتر اطلاع رسانی کنیم، با کیهان سیاحت باشید:

روز جهانی گردشگری چه روزی است؟

روز ۲۷ سپتامبر به عنوان روز جهانی گردشگری انتخاب شده است و سازمان جهانی گردشگری ملل متحد (UNWTO) که در شهر مادرید اسپانیا واقع شده است، از سال ۱۹۸۰ به بعد هر سال این روز را جشن می گیرد. هدف از انتخاب روزی با این نام و جشن گرفتن آن در واقع بالا بردن دانش و آگاهی مردم دنیا در مورد گردشگری و نشان دادن تاثیر آن بر ابعاد مختلف جامعه از بعد فرهنگی گرفته تا بعدهای اجتماعی و اقتصادی است.

طبق تعریفی که سازمان ملل برای واژه ی جهانگرد در نظر گرفته است، جهانگرد کسی است که کشوری به غیر از کشور محل زدگی خود را بازدید کند و این بازدید او با هدف شغلی، مهاجرت و اقامت دائم نباشد. اهداف یک جهانگرد می تواند به دلایل زیر باشد: تفریح و استراحت، امور خانوادگی، امور پزشکی، امور ورزشی و مذهبی، ماموریت و یا شرکت در کنفرانس.

نگاهی بر تاریخچه ی جهانگردی

جهانگردی تاریخچه ای بسیار طولانی دارد، طبق آنچه که بر جای مانده، رومیان باستان در دوران قبل از اسلام به ایران سفر کرده و در این مورد هم سفرنامه هایی نوشته اند. در ابتدا برای این افراد واژه ی صیاح در نظر گرفته شد تا اینکه در قرن نوزدهم این واژه عوض شد و اصطلاح جهانگرد و یا توریست به جای آن رسمی شد. در ابتدا کلمه ی توریست به جوان های اشراف زاده ی فرانسوی ای اطلاق می شد که برای تکمیل تحصیلاتشان سفر می کردند، بعدها هم به افرادی که برای سرگرمی و تفریح به فرانسه سفر می کردند گفته شد. کم کم این اصطلاح به خارج از فرانسه تعمیم داده شد و در یک سطح بزرگ تر، به همه ی افرادی که به خارج از کشور خود مسافرت کردند اطلاق شد.


صنعت گردشگری

صنعت گردشگری

مشاغل صنعت گردشگری

صنعت گردشگری و رشد و توسعه آن به عنوان یک صنعت پر منفعت و پر سود در هر کشوری و شهری می تواند رونق زیادی به آن کشور یا شهر بدهد و از هر نظر می تواند در پیشرفت آن جا موثر باشد. در اشتغال زایی و ایجاد مشاغل گوناگون و در همه زمینه های دیگر از جمله زمینه های فرهنگی، اقتصادی و اجتماعی برای آنجا مفید واقع شود. ما در این بخش به معرفی انواع مشاغل موجود در این صنعت می پردازیم .

انواع گردشگری

پیش از اینکه انواع مشاغل گردشگری را توضیح دهیم اول انواع گردشگری را بیان می کنیم تا بیشتر با این حیطه آشنا شوید و سپس به سراغ انواع مشاغل صنعت گردشگری می رویم. زمینه های مورد توجه گردشگران در این حوزه و انواع بازارهایی که مسافران و جهانگردان را به خود جذب می کند شامل موارد زیر است:

اکوتوریسم؛ در حقیقت جهانگردی است طبیعت گردی را مورد توجه دارد و مسافرانی که جهانگردی زیست محیطی را مد نظر دارند در این حوزه قرار می گیرند.

گردشگری فرهنگی؛ در این نوع گردشگری جذابیت های فرهنگی بیش از هر چیز مورد توجه گردشگر است که این جاذبه های فرهنگی معنا و مفهوم وسیعی دارند و از موزه ها گرفته تا نمایشگاه ها و تماشای رویدادهای ورزشی و جشن های سنتی و جشنواره های غذا و پوشاک و غیره را شامل می شود.

گردشگری تجاری؛ سفرهایی هستند که افراد به قصد شرکت در بازارها، نمایشگاه های صنایع و بازدید از تأسیسات کارخانه ها انجام می دهند. این نوع گردشگری پیشینه ای دیرین دارد تنها نوع آن تغییر کرده است.

سفر به روستاها؛ این نوع سفرها به قصد دوری محیط تصنعی و متجدد است و در حقیقت افراد با سفر به این مناطق می خواهند به روح و روان خود استراحتی بدهند.

گردشگری مذهبی و زیارتی؛ رایج ترین نوع گردشگری در جهان است جهان است و مردم با توجه به باورهای مذهبی خود به اماکن و مقاصد زیارتی سفر می کنند

سفرهای حادثه جویی؛ انجام کارهای مخاطره آمیز در این سفرها باعث جذابیت این گونه سفرها می شود از جمله این کارها کوهنوردی، قایقرانی یا صخره نوردی است که افراد حادثه جو از انجام آن لذت می برند.

گردشگری ورزشی؛ از بارزترین این نوع سفرها که برای برگزاری رویدادهای گوناگون انجام می شود برگزاری بازیهای المپیک است که در رسانه ها هم بازتاب ویژه ای دارد.

گردشگری سلامتی؛ در این نوع گردشگری افراد با اهداف پزشکی و یا توصیه پزشک خود مقصدی را برای سفر انتخاب کرده و به آنجا می روند.

انواع مشاغل صنعت گردشگری

در حال حاضر از هر ۱۳ شغل یک شغل به صنعت گردشگری و توریسم ارتباط دارد و رشته تحصلی دانشگاهی این صنعت هم از پر طرفدارترین رشته های تحصیلی است. در زیر مشاغل صنعت گردشگری را برای شما می گوییم.

میهماندار هواپیما

یکی از مشاغل صنعت گردشگری و مشاغلی که مورد علاقه خیلی از افراد است میهماندار هواپیما است البته برای رسیدن به این آرزو باید اول اینکه قدتان به اندازه‌ی کافی بلند باشد و دیگر اینکه دوره‌های مربوطه را هم بگذرانید. البته مزایایی هم در این شغل هست و آن اینکه بعضی از خطوط هوایی برای پرسنل خود بلیط‌ های افتخاری می دهند و علاوه بر سفرهایی که به خاطر شغل انجام می شود این افراد سفرهای دیگری را هم تجربه می کنند.

کار کردن در هاستل

هزینه اقامت در سفرها بیشترین هزینه‌ ای است که هر فرد در مکانی که برای گردشگری و سفر انتخاب کرده باید بپردازد بنابراین از آنجا که بعضی هاستل ها این امکان را فراهم می آورند که مسافر در زمان اقامت برایشان کار کند پس از این فرصت غافل نشوید. این مورد هم یکی از مشاغل صنعت گردشگری به حساب می آید.

آموزش زبان انگلیسی

دانستن زبان انگلیسی یک مزیت و امتیاز مثبت است و می توانید به عنوان معلم زبان انگلیسی در هر کشوری به راحتی برای خود شغل ایجاد کنید که از مشاغل صنعت گردشگری که طرفدار و مخاطب زیادی دارد این مورد است.

وبلاگ‌ نویس

اگر نویسنده خوبی هستید و به نوشتن علاقمند هستید و گردش در اینترنت را هم دوست دارید این مورد از مشاغل صنعت گردشگری را انتخاب کنید که این بهترین گزینه است برای شما که جویای شغل هستید. می توانید جاذبه‌های گردشگری مختلف، هتل‌ها و شهرهای مختلف را در وبلاگ مورد نظر معرفی کنید یا با گرفتن تبلیغات درآمدی هم برای خودتان فراهم کنید.

عکاس

برای ثبت م لحظه های به ‌یاد ماندنی خود و دیگران می توانید حرفه عکاسی را انتخاب کنید و به عنوان یکی از مشاغل صنعت گردشگری در این زمینه فعالیت کنید.

کارمند وزارت امور خارجه

یکی دیگر از مشاغل صنعت گردشگری که کارمند وزارت امور خارجه است که امکان سفر به شهرها و کشورهای مختلف را فراهم می کند.

راهنمای تور

این شغل از جذاب ترین مشاغل صنعت گردشگری است و مناسب کسانی است که به سفر و گشتن علاقه دارند.

جاشوی کشتی کروز

یکی دیگر از مشاغل صنعت گردشگری که پر از جاذبه است این شغل است. زندگی در آب‌ های آزاد قطعا از لذت بخش ترین و جالب ترین نوع زندگی ها است و کار کردن روی کشتی کروز هم لذت فراوانی دارد. در این زمینه با هر تخصص و مهارتی می شود شاغل بود و در این کشتی ها مشغول به کار شد و در واقع بدون پرداخت هزینه سفر و اقامت می توانید به هر نقطه سفر کنید و کار کنید و لذت ببرید.

معلم سرخانه‌ی کودکان

اگر به کودکان علاقه دارید به عنوان معلم سرخانه‌ ی یک کودک به کشوری دیگر بروید و در یک خانه به فرزندان آن خانه زبان آموزش بدهید. این هم یکی دیگر از مشاغل صنعت گردشگری است

کار در آژانس مسافرتی

این شغل در کنار مزایای زیادی که دارد برای کسانی که به برنامه‌ ریزی برای سفر علاقه دارند و یا در بخش های دیگر آژانس دوست دارند فعالیت کنند مناسب است و یکی از مشاغل صنعت گردشگری است.

مشاغل صنعت گردشگری شامل موارد زیادی می شود و این چند نمونه تنها بخشی از آن بود تعدادی دیگر از مشاغل صنعت گردشگری شامل؛ نگهبان حفاظت از میهمانان، مدیر کشتی های کروز، موزه دار، تجات غریق و محافظ گردشگران در مناطق سواحلی، کارمند بخش اطلاعات، راننده تاکسی یا شوفر و… است.

دوره های آموزشی گردشگری

مدیر دفاتر خدمات مسافرتی و جهانگردی

راهنمای طبیـعت گردی

مدیر تور

کارمند بازاریابی و فروش

راهنمای دفتر اطلاع رسانی گردشگری

راهنمای موزه

راهنمای عمومی گردشگری

کارمند مقدماتی فروش خدمات مسافرتی

کارمند متوسط فروش خدمات مسافرتی


کلیه حقوق این سایت متعلق به شرکت کیهان سیاحت پارسیان می باشد.
طراحی و اجرا توسطگروه ارج گستر