05132281115-09158105300
نظرسنجی

معرفی شرکت‌های هواپیمایی داخلی ایران

معرفی شرکت‌های هواپیمایی داخلی ایران

معرفی شرکت‌های هواپیمایی داخلی ایران

شرکت هواپیمایی یا خط هوایی معمولاً به یک گروه صنعتی گفته می‌شود که از طریق خطوط هوایی، مسافر یا محموله جابجا می‌کند. طبق گزارش سازمان هواپیمایی کشور در بخش حمل و نقل هوایی ایران در حال حاضر ۲۷ شرکت هواپیمایی فعال وجود دارد که ۱۸ مورد از آن‌ها ایرانی می‌باشند و در این پست به معرفی آن‌ها پرداخته‌ایم. در ادامه با زرین نما بلاگ همراه شده و با این شرکت های هواپیمایی داخلی فعال در ایران آشنا شوید.

طبق آمارهای ارائه شده از طرف وبسایت سازمان هواپیمایی کشور، در بخش حمل و نقل هوایی در حال حاضر ۲۷ شرکت هواپیمایی فعال در ایران وجود دارد که از این ۲۷ مورد ۱۸ شرکت هواپیمایی داخلی بوده و ۹ مورد نیز شرکت هواپیمایی خارجی فعال در ایران هستند. در این مطلب به معرفی ایرلاین‌های داخلی فعال پرداخته‌ایم که در ادامه می‌توانبد لیست این شرکت‌ها به همراه معرفی کلی، وبسایت و زمینه فعالیتشان را مشاهده کنید.

شرکت های هواپیمایی فعال ایرانی

ایران ایر

ایران ایر

شرکت هواپیمایی جمهوری اسلامی ایران که با نام «هما» نیز شناخته می‌شود، به عنوان اولین ایرلاین ایرانی تحت عنوان شرکت هواپیمایی ملی ایران با هدف حمل و نقل بار، مسافر و محمولات پستی به داخل و خارج کشور تأسیس شد که هم‌اکنون در بسیاری از مسیرهای داخلی و خارجی تردد داشته و یکی از مهم‌ترین شرکت های هواپیمایی داخلی به شمار می‌رود. اگرچه تاريخچه پروازهای بازرگانی در ايران به سال‏های ۱۳۲۰ و ۳۰ خورشيدی باز می‌گردد، اما در ۵ اسفند سال ۱۳۴۰ بود كه براي نخستين بار يك شركت هواپيمايی بازرگانی ملی تاسيس می‌شد.

ماهان

شرکت هواپیمایی ماهان توسط بخش خصوصی در سال ۱۳۷۱ در کرمان تأسیس شد و جزء شرکت‌هایی است که طی مدت اخیر به خوبی رشد کرده و نام این ایرلاین در زمره ایرلاین‌های ایمن منطقه قرار دارد.

شرکت هواپیمایی ماهان

آسمان

شرکت هواپیمایی آسمان پس از انقلاب از ادغام حدود شش شرکت کوچک به عنوان ایرتاکسی تشکیل شد. این شرکت ابتدا قرار بود برای نقاط دور افتاده و با هواپیماهای کوچک فعالیت کند اما با تغییر قانون (طبق قانون در آن زمان فقط شرکت هواپیمایی جمهوری اسلامی می‌توانست هواپیماهای پهن پیکر داشته باشد) این شرکت از ناوگان با برد متوسط و هواپیماهای با صندلی بیشتر به کار گرفت و در مناطقی که مسافر کمتر و مشکلات بیشتری داشت پرواز کرد.

شرکت هواپیمایی آسمان

کیش ایر

شرکت هواپیمایی کیش در سال۱۳۷۰ شکل گرفت و متعلق به سازمان منطقه آزاد کیش است. این شرکت با هدف توسعه فعالیت‌های جزیره زیبای کیش، از طریق برقراری ارتباط با مراکز استان‌های کشور و اتصال به کشورهای حاشیه خلیج فارس تأسیس شد و پس از ثبت و دریافت مجوزهای قانونی، به عنوان یکی از شرکت‌های تابعه سازمان منطقه آزاد کیش و در قالب یک شرکت سهامی خاص، فعالیت خود را از خرداد ماه همان سال با دو فروند هواپیمای اجاره‌ای شروع کرد.

شرکت هواپیمایی کیش

قشم ایر

شرکت هواپیمایی قشم از تاریخ ۱۸/۱۰/۱۳۹۱ رسماً فعالیت پروازی خود را آغاز کرده است. گفته می‌شود که این شرکت در سال ۱۳۷۲ با اجاره نمودن هواپیما فعالیت پروازی خود را آغاز کرده بود. از سال ۱۳۷۵ با انعقاد قرارداد اجاره با مالکین هواپیماهای مسافری پهن پیکر پروازهای خود را در مسیرهای تهران – قشم، تهران – دبی و دیگر شهرهای ایران انجام داده است.

آتا

شركت هواپيمایی آتا

شركت هواپيمایی آتا در سال ۱۳۸۷ و در شهر تبریز تاسيس و فعاليت رسمی و پروازی خود را در سال ۱۳۸۸ آغاز نموده است. اولین پرواز شرکت هواپیمایی آتا در تاریخ ۱۰ دی ۱۳۸۸ هجری شمسی همزمان با افتتاح این شرکت توسط وزیر راه و ترابری وقت، از فرودگاه بین‌المللی تبریز به مقصد مشهد صورت پذیرفت و پروازهای رسمی آتا نیز از تاریخ ۱۷ بهمن ۱۳۸۸ هجری شمسی از تبریز به مقصد تهران انجام شد.

زاگرس

شرکت هواپیمایی زاگرس

شرکت هواپیمایی زاگرس در سال ۱۳۸۴ با ثبت در منطقه آزاد اروند و با ورود دو فروند هواپیمای توپولوف فعالیت خود را آغاز کرد و در سال ۱۳۸۶ با ورود دو فروند هواپیمای بویینگ MD رنگ و بویی دیگر گرفت. اولین پرواز بین المللی زاگرس در سال ۱۳۸۷ با پرواز در مسیر تهران – دمشق انجام شد.

تابان

هواپیمایی تابان

شرکت هواپیمایی تابان یکی از جدیدترین شرکت‌های هواپیمایی خصوصی ایران بوده و مرکز آن در شهر مشهد است. این شرکت در سال ۱۳۸۴

موفق به کسب مجوز از سازمان هواپیمایی کشوری ایران شد و از سال ۱۳۸۵ پروازهای خود را به طور رسمی آغاز کرد.

سپهران

هواپیمایی سپهران

شرکت هواپیمایی سپهران (سهامی خاص) در سال ۱۳۹۰ به ثبت رسیده است. هواپیمایی سپهران سپس با طی مراحل اداری و حقوقی و توسعه ناوگان هوایی خود در سال ۱۳۹۵ با اخذ استانداردهای لازم موفق به دریافت گواهینامه صلاحیت پروازی با موضوع فعالیت در حمل و نقل بازرگانی شامل مسافر، باررو محصولات پستی از طریق پروازهای برنامه‌ای منظم و نامنظم و ارائه هر گونه خدمات مربوط به حمل ونقل هوایی به اشخاص حقیقی و حقوقی گردید.

کاسپین

هواپیمایی کاسپین

شرکت هواپیمایی کاسپین، یکی دیگر از شرکت های هواپیمایی داخلی خصوصی ایران است که در سال ۱۳۷۲ تأسیس شده و مرکز آن در تهران می‌باشد. خطوط هوایی آن میان تهران و دیگر شهرهای ایران و همین‌طور دبی و ترکیه برقرار است. مرکز اصلی آن فرودگاه بین‌المللی مهرآباد در تهران است.

اترک

هواپیمایی اترک

شرکت هواپیمایی اترک یکی از شرکت های هواپیمایی داخلی خصوصی ایران است که قطب آن (فرودگاه اصلی فعالیت یک شرکت هواپیمایی) در فرودگاه بجنورد قرار دارد. این شرکت در سال ۱۳۹۱ با اخذ مجوزهای داخلی و بین‌المللی آغاز به کار کرد و ناوگان آن در حال حاضر شامل ۳ فروند هواپیمای ایرباس ای۳۲۰ است که ۲ فروند آن فعال و در حال استفاده است.

ایران ایرتور

هواپیمایی ایران ایر

شرکت هواپیمایی ایران ایرتور در سال ۱۳۵۱ با هدف توسعه گردشگری و سفرهای زیارتی و انجام تورهای داخلی و خارجی (چارتر و برنامه‌ای) تحت پوشش شرکت هواپیمایی جمهوری اسلامی ایران (ایران ایر) تاسیس شد.

پویا

شرکت هواپیمایی پویا نیز یکی دیگر از شرکت‌های هواپیمایی تازه تاسیس داخلی است که در زمینه جابجایی مسافر و بار فعالیت می‌کند.

زمینه فعالیت: مسافری و باری

تفتان

هواپیمایی تفتان

هواپیمایی تفتان با هدف رشد و توسعه فرهنگی و اقتصادی استان سیستان و بلوچستان در سال ۱۳۸۱ در منطقه آزاد تجاری و صنعتی چابهار به ثبت رسید و اکنون یکی از شرکت های هواپیمایی داخلی فعال ایرانی محسوب می‌شود. البته پس از مدتی به علت مشکلات غیرقابل پیش بینی فعالیت این شرکت متوقف گردید تا اینکه در سال ۱۳۹۱ و با واگذار شدن شرکت به سرمایه گذار جدید مجددا فعالیت خود را آغاز کرد. این شرکت در حال حاضر با در اختیار داشتن ۵ فروند هواپیما ( ۲ فروند Fokker و ۳ فروند MD ) و مجوزهای پروازی آماده شروع مجدد فعالیت خود می‌باشد.

نفت

هواپیمایی نفت

هواپیمایی نفت به عنوان قدیمی‌ترین شرکت هواپیمایی غیرنظامی ایران، حدود ۸۵ سال پیش با نام خدمات هوایی نفت پا به عرصه فعالیت گذاشت و از سال ۱۳۷۲ تا سال ۱۳۸۸ با نام شرکت حمل‌ونقل هوایی ایران به فعالیت خود ادامه می‌داد، اما از آذر ماه سال ۱۳۸۸ به شرکت هواپیمایی نفت، تغییر نام داد. مالک اصلی این هواپیمایی شرکت سرمایه‌گذاری صندوق بازنشستگی صنعت نفت می‌باشد. این هواپیمایی در حدود ۵۲۰ کارمند دارد. در تابستان سال ۱۳۹۶ نام این شرکت از هواپیمایی نفت به کارون تغییر پیدا کرد تا کار واگذاری و فروش این شرکت توسط شرکت سرمایه‌گذاری صندوق بازنشستگی صنعت نفت (اوپیک) انجام شود.

صافات

«شرکت هواپیمایی صافات» طبق اعلام سازمان هواپیمایی کشوری، ضمن لغو پروانه بهره‌برداری شرکت در زمینه حمل و نقل بار و مسافر، فعالیتش در زمینه خدمات ویژه هوایی از جمله باروری ابرها ادامه دارد.

معراج

شرکت هواپیمایی معراج

شرکت هواپیمایی معراج نیز در سال ۱۳۸۹ منطبق با استانداردهای سازمان هواپیمایی کشوری تاسیس و خدمات رسانی به مشتریان خود را آغاز کرد. هم اکنون این شرکت اکثر شهرهای داخلی و همچنین کشورهای بلغارستان، روسیه، ترکیه، عراق، کویت و امارات دارای ایستگاه فعال بوده و در حال ارائه خدمات و سرویس دهی به مسافران و مشتریان می‌باشند.

ساها

هواپیمایی ساها

هواپیمایی ساها نیز یکی دیگر از شرکت های هواپیمایی داخلی فعال به مرکزیت تهران است که توسط نیروی هوایی ارتش جمهوری اسلامی ایران در سال ۱۳۶۹ تأسیس شد. ساها مخفف عبارت «سرویس ارتباط هوایی ارتش» است که علاوه بر جابجایی پرسنل ارتش، جابجایی افراد غیرنظامی را نیز بر عهده دارد.

کلیه حقوق این سایت متعلق به شرکت سامانه رزرواسیون کیهان بوکینگ می باشد.
طراحی و اجرا توسطگروه ارج گستر