05132281115-09158105300
نظرسنجی

معرفی تبریز بخش دهم

معرفی تبریز بخش دهم

موزه مشروطه تبریز

امروز همراه دوستان علاقه مند به تاریخ و هنر ایران به خانه ای قاجاری در شهر تبریز برویم که نقش بسیار پررنگی در انقلاب مشروطه داشت. خانه ای که با معماری و تزیینات زیبایش در کنار وقایع رخ داده در آن، حس وطن دوستی و میهن پرستی بازدیدکنندگان را برمی انگیزد.

خانه مشروطه تبریز...

خانه مشروطه تبریز

وارد محله قديمي راسته کوچه در ضلع غربي بازار بزرگ تبريز که می شوی خانه ای که امروز به موزه مشروطه معروف است را با تابلوی که بر سر در آن زده اند، میبینی. قدم به داخل خانه که می گذاری حیاطی با درختان و حوضخانه ای زیبا را خواهی دید که فضایی دل انگیز را به وجود آورده در پس این حیاط در کناره های درب ورودی خانه دو مجسمه با صلابت و استوار از بزرگ مردان تاریخ، ستارخان و باقرخان را می بینی که با نگاهی نافذ شما را به داخل مجموعه هدایت می کنند. معماری زیبا، نورگیرها،ستون ها و سرستون های گچبری شده و ارسی ها و درهای منبت کاری شده آن، متحیر و مبهوتت خواهند کرد.

زیرزمین این مجموعه به کتابخانه و پژوهشکده اختصاص داده شده و شامل ۵۰۰ کتاب که حدود ۳۰۰ جلد آن در زمینه مشروطه خواهان و مابقی کتابهای تاریخی و هنری است.

جاذبه های دیدنی خانه مشروطه تبریز

خانه مشروطه را اتفاقات رخ داده و تصمیمات مهم اتخاذ شده در آن به علاوه تزیینات چشمگیرش از قبیل پنجره‌های ارسی، درب‌ های منبت کاری‌ شده، غلام‌ گردش، کلاه‌ فرهنگی و نورگیر و... منحصر به فرد و نامدار کرده است.

خانه مشروطه دو طبقه دارد که طبقه اول آن از شش اتاق و سرسرا تشکیل شده و در طبقه دوم یک سالن بزرگ (طنبی) به ابعاد ۶×۹ متر و شش اتاق در سرسرا دیده می شود.

تزیینات داخلی بنا که با آیینه و شیشه های رنگی جلوه اتاق ها را دوچندان می کند، به ویژه هنگام تابش آفتاب که نور از شیشه های رنگی با طیف رنگی زیبایی بر اتاق ها نقش آفرینی می کند. اتاق های طبقه دوم که به حیاط مشرف اند با در و پنجره های مشبک و شیشه های رنگین زیباترین قسمت این ساختمان هستند. اتاق های جانبی آن که به گوشواره معروفند دارای سقفی چوبی و با با تزئینات برجسته‌ هشت ضلعی و درهای چوبی مزین به طرح های برجسته اسلیمی و گل و برگ بسیار تماشایی است.

در دهه هفتاد سازمان میراث فرهنگی اقدامانی برای مرمت و بازسازی خانه مشروطه انجام داد و در سال ۱۳۷۵شمسی موزه مشروطه را به منظور آشنایی به وقایع تاریخ مشروطیت و نمایش اسناد مربوط به آن و سران مشروطه برای بازدید عموم بازگشایی کردند.

موزه مشروطه و آثار به نمایش گذاشته شده درآن

در حیاط خانه(موزه) مجسمه های باقرخان و ستارخان و در گوشه آن دستگاه پرتاپ توپ دیده می شود. داخل ساختمان به نمایش اسناد، عکس ها، تندیس هایی از نقش آفرینان مشروطه و... اختصاص داده شده است.

مهم‌ ترین این آثار، سلاح کمری ستارخان، فرش مشروطه، وسایل شخصی سران مشروطه و دیگر مدارک مرتبط با انقلاب مشروطه می باشد.

پلکان مجللی طبقه اول را به طبقه دوم مرتبط می سازد و عکس هایی که مربوط به مشروطه است در اطراف پلکان بازدید کننده را به اتاق های بزرگ و زیبا در طبقه دوم هدایت می کند. در طبقه دوم موزه وسايل شخصي حاج مهدي کوزه کناني و آقا ميرزاعلي ثقه الاسلام مجتهد، عينک و قلمدان ثقه الاسلام و همين‌طور دست خط حاج مهدي، دفترچه دخل و خرج مشروطه و وصيت‌نامه او در مورد خانه دیده می شود.

اتاق گوشواره را به نمایش تندیس و عکس های زنانی که در جنبش مشروطه نقش داشتند اختصاص داده اند. در این اتاق سرگذشت زينب پاشا و تلدي ززي، دختر که لباس رزم مردانه به تن کرد و درکنار تقنگ داران ستارخان به جنگ رفته بود به نمایش گذاشته شده است.

جالب توجه است که ستارخان پس از زخمی شدن تلدي ززي، به زن بودنش پی برده بود.

تندیس هایی از افراد موثر و برجسته جنبش مشروطه، مانند ستارخان، باقرخان، میرزا مهدی کوزه کنانی، حسن خان باغبان، علی مسیو، شهید ثقه الاسلام، جهانگیرخان صور اسرافیل، میرزا ابراهیم آقا صبا، میرزا اسماعیل نوبری و... را تماشا خواهید کرد.

از دیگر موارد تماشایی و مهم این موزه می توان به عکس‌ هایی از مظفر الدین شاه، محمد علی شاه و دسته‌ های مخالف مشروطه، دستگاه چاپ ژلاتینی (پلی کپی دستی) جهت تکثیر شب نامه‌ های دوره مشروطه، تصویر اسناد تاریخی مربوط به انقلاب مشروطیت و فرمان مشروطیت اشاره کرد.

Photos By Roya Afshar

نگاهی گذرا به وقایع در خانه مشروطه

حاج مهدی کوزه کنانی فردی آزاده و وطن دوست، از تجار معروف تبريز و يکي از مهم‌ترين حاميان و پشتيبانان جنبش مشروطه در آذربايجان و اولین رئيس انجمن ايالتي آذربايجان و نگهدارنده مُهر انجمن، خانه خود را در سال ۱۲۸۷شمسی بعد از به توپ بسته شدن مجلس در اختیار مشروطه خواهان قرار داد تا تصمیم گیری های سرنوشت ساز و مهم را در این محل اتخاذ کنند. خانه ای که امروز یکی از معروف ترین و پرافتخارترین بناهای تاریخی شهر تبریز است و دارای ۱۳۰۰متر مربع مساحت و در دو طبقه از سنگ و آجر و خشت به دست حاج ولی معماری خوش ذوق و چیره دست ساخته شد. حاج ولی که ساکن روسیه بود، پس از بازگشت از روسیه در سال ۱۲۴۷هجری شمسی به ساخت این بنا همت گمارد.

خانه حاج مهدی محل تشکیل جلسات اعضای مشروطه در دوران جنگ های یازده ماهه تبریز بود. تصمیم مهم پايين آوردن پرچم سفيد تسليم در برابر نيروهاي دولتي در این خانه اتخاذ شد.

حاج مهدي کوزه کناني که از تجار سرشناس و مورد اعتماد تبریز بود برای جمع آوری هزینه های لازم جنبش مشروطه کلاه خود را در بازار به زمین می اندازد و بازاریان به احترام و اعتبار حاج مهدی کمک مالی خود را در کلاهش می انداختند.

کلیه حقوق این سایت متعلق به شرکت سامانه رزرواسیون کیهان بوکینگ می باشد.
طراحی و اجرا توسطگروه ارج گستر