05132281115-09158105300
نظرسنجی

معرفی اهواز بخش هفتم

معرفی اهواز بخش هفتم

فرودگاه اهواز؛ معرفی فرودگاه های ایران

فرودگاه بین المللی اهواز یکی از مهم‌ترین فرودگاه‌های جنوب ایران است و نقش عمده‌ای در انجام پروازهای داخلی و خارجی ایفا می‌کند.

اهواز مرکز استان خوزستان است؛ بزرگترین رود ایران از میان آن عبور می‌کند و می‌توان آن را شهر پل‌ها نیز نامید. شهر اهواز در فاصله ‌۸۷۴ كيلومتری تهرانواقع‌ شده‌ و به خاطر وجود منابع عظیم نفتی مسیر توسعه را به سرعت پیمود و به یکی از کلان‌شهرهای مهم ایران تبدیل شده است.

فرودگاه بین‌المللی اهواز

فرودگاه اهواز

فرودگاه بین المللی اهواز در اطراف شهر اهواز در جنوب غربی ایران واقع شده است. این فرودگاه یکی از مهم‌‌ترین فرودگاه جنوب ایران است و پروازهای داخلی و خارجی از طریق شرکت‌‌های هوایی مختلف شامل ایران­ ایر، آسمان، ماهان، کاسپین، ایرتور، آتا، نفت، کیش ­ایر، اترک، قشم ­ایر، تابان و زاگرس از طریق آن انجام می‌شوند. فرودگاه اهواز به عنوان مرز هوایی شناخته می‌شود و پروازهای خارجی به کشورهای همسایه نیز در این فرودگاه انجام می‌گیرد.

تاریخچه و امکانات فرودگاه اهواز

فرودگاه اهواز

این فرودگاه تا قبل از سال ۱۳۳۹ در منطقه باغات شاه اهواز مستقر بود و شرکت ملی نفت ایران مسئولیت اداره و نگهداری آن را به عهده داشت. محدوده جامع فرودگاه اهواز و اراضی واقع در آن بالغ‌ بر ۲۸۴ هکتار است. در سال ۱۳۴۲ شرکت ملی نفت به دلیل نیاز و تردد کارشناسان خود مبادرت به ساخت باندی به طول ۱۳۷۰ متر و عرض ۳۰ متر کرد. فرودگاه اهواز یک باند دارد؛ باند پروازی دارای ۳۴۰۰ متر طول است که فاصله بین دو خط درگاه ۳۱۰۰ متر و عرض ۴۵ متر و ۵/۷ متر شانه، در طرفین است.

فرودگاه اهواز

فرودگاه اهواز طی صورت‌جلسه‌ای به صورت بلاعوض به سازمان هواپیمایی کشوری واگذار و تبدیل به فرودگاهی عملیاتی شد. ارتفاع فرودگاه بین‌المللی اهواز از سطح دریا ۱۹ متر و هواپیمای طرح آن ایرباس است. میانگین پروازهای داخلی و خارجی فرودگاه بین‌المللی اهواز روزانه ۸۵ پرواز است. هواپیمایی جمهوری اسلامی ایران هما کلیه روزهای هفته از تهران به مقصد اهواز پرواز دارد و از فرودگاه بین‌المللی اهواز به مقاصد داخلی تهران، اصفهان، مشهد مقدس، شیراز، بندرعباس، تبریز، رشت، ساری و مسیر بین‌المللی کویت پرواز دارد. فرودگاه اهواز به سیستم ILS مجهز است که این سیستم به صورت ۲۴ ساعته فعال می‌شود. این دستگاه در مواقع دیدکم، وقوع طوفان و دیگر مواقع نامساعد جوی مورد استفاده قرار می‌گیرد.

مشخصات فرودگاه

فرودگاه اهواز

  • نوع فرودگاه: همگانی (عمومی)
  • کد یاتا: AWZ
  • کد ایکائو: OIAW
  • ارتفاع از سطح دریا: ۲۰ متر
  • قطب اصلی خط هوایی: هواپیمایی نفت ایران

  • نشانی: اهواز، بلوار پاسداران فرودگاه بین المللی اهواز
  • صندوق پستی: ۹۲۴-۶۱۶۳۵
  • تلفن: ۴-۳۴۴۳۴۶۰۱
  • تلفن گویا: ۹۹
  • سامانه پیامکی: ۱۰۰۰۲۱۹۹

ساخت فرودگاه جدید اهواز

اهواز

مدیرکل فرودگاه‌های خوزستان گفت: فرودگاه جدید اهواز با سرمایه گذاری خارجی در جاده اهواز-ماهشهر ساخته می‌شود. زمین در نظر گرفته‌ شده برای این فرودگاه در انتظار تأیید سازمان هوا و فضا است و پس از تأیید آن و برنامه‌ریزی شرکت سازنده، عملیات اجرایی آغاز می‌شود. وی با اشاره به انتخاب سرمایه‌گذار برای ساخت فرودگاه جدید اهواز عنوان کرد: مذاکرات خوبی انجام گرفته است تا بتوانیم فرودگاه جدید اهواز را با سرمایه‌گذاری کشورهای خارجی احداث کنیم.

کلیه حقوق این سایت متعلق به شرکت سامانه رزرواسیون کیهان بوکینگ می باشد.
طراحی و اجرا توسطگروه ارج گستر