05132281115-09158105300
نظرسنجی

معرفی تهران بخش سوم

معرفی تهران بخش سوم

میدان آزادی

میدان آزادی بزرگ‌ترین میدان شهر تهران است و قبل از انقلاب آن را میدان شهیاد می‌نامیدند. این میدان در بخش غربی تهران قرار دارد و در سال ۱۳۴۹ شمسی، برای یادبود جشن‌های ۲۵۰۰ ساله‌ی شاهنشاهی ایران طراحی و ساخته شد. بعد از انقلاب نام این میدان و برج را به آزادی تغییر دادند.

میدان آزادی به شکل بیضی ساخته شده و برج آزادی هم در مرکز آن قرار گرفته است. مساحت این میدان ۵۰ هزار متر مربع است و یکی از بزرگ‌ترین میدان‌های ایران محسوب می‌شود. برج آزادی هم با ارتفاع ۴۸ متر، یکی از مشهورترین نمادهای تهران است.

کاروانسرای خانات

کاروانسرای خانات در تهران بامساحت حدود ۱۰۰۰۰ متر مربع و ۵۴حجره کوچک با دربی به ارتفاع پنج متر از چوب روسی و ۴۰۰ گل میخ ساخته شده‌است. معماری آن به شیوه آجر کاری است و دارای دو بخش حیاط و راهروی ورودی است.

کوچه مروی

کوچه مروی تهران یکی از قدیمی‌ترین مراکز خرید تهران است که در گذشته مهاجران عرب در آن به تجارت می‌پرداختند که امروزه تعداد آنها بسیار کمتر از گذشته است. در این کوچه انواع خوراکی خارجی که در نقاط دیگر شهر کمتر به چشم می‌خورند، بورس انواع لوازم آرایش، اسباب‌بازی و چای و قهوه و غیره به فروش می‌رسد.

همچنین فلافلی مروی یکی از معروف‌ترین فلافلی‌های ایران، سر کوچه مروی قرار دارد. عمارت شمس‌العماره و بسیاری از ساختمان‌های قدیمی دیگر تهران مانند سرای روشن و بازار تهران در نزدیکی این کوچه قرار دارد.

عمارت بهارستان

عمارت بهارستان تهران از مکان های دیدنی تهران است. مجموعه بناهایی قرار گرفته در باغ بهارستان تهران که به نام‌های عمارت بهارستان، دارالشورای ملی ایران و کاخ بهارستان نیز شهرت دارد، از دیگر جاذبه‌های گردشگری در تهران است که توسط میرزا حسین خان سپهسالار قزوینی و در سال ۱۲۸۹ هجری قمری احداث و به عنوان سکونتگاه وی انتخاب شد.

در عصر حاضر این مجموعه به بخش‌های مختلفی از جمله موزه‌ی مجلس شورای اسلامی، امور تشریفاتی و محل برگزاری همایش‌های مختلف تقسیم‌بندی شده است.

عمارت مسعودیه

عمارت مسعودیه یکی از بناهای تاریخی به جا مانده از تهران قدیم و دوره قاجار است.

این بنا از لحاظ معماری و همچنین رویدادهای تاریخی که در آن اتفاق افتاده است بسیار با اهمیت و با ارزش است. همه روزه بسیاری از گردشگران داخلی و خارجی به این عمارت می‌آیند تا از معماری زیبای آن دیدن کنند، لحظاتی را در آن به گشت و گذار سپری کنند و برای لحظاتی از شلوغی شهر به دور باشند.

عمارت ارباب هرمز

عمارت ارباب هرمز که مربوط به اواخر دوره قاجار است در شرق تهران و منطقه تهرانپارس قرار دارد. عمارت فعلی معروف به ارباب هرمز با مساحت تقریبی ۹۰۰ مترمربع به سبک ترکیبی از معماری سنتی با معماری غربی در دو طبقه به همراه زیرزمینی کوچک در ابتدا در باغی به وسعت یک میلیون مترمربع بنا شده بود که در حال حاضر ۴۲ هزار مترمربع از آن باقی مانده است.

فرم بنای موجود با شکل اولیه آن بسیار متفاوت بوده و بنا حداقل در چهار مرحله دچار تغییرات اساسی شده است. هم‌اکنون از این بنای تاریخی زیبا به عنوان موزه گرافیک ایران استفاده می‌شود.

محله سربند

محله سربند تهران در شمال دربند قرار گرفته که در میدانش مجسمه‌ی ارزشمندی به نمایش گذاشته شده است. تندیس «کوهنورد» از سال ۱۳۴۱ که رضا لعل ریاحی آن را ساخت، تاکنون میزبان کوهنوردان زیادی بوده که از کنارش گذشته‌اند. ایده‌ی ساخت این تندیس را حسن وجدان‌خوش که کوهنورد حرفه‌ای بود، پیشنهاد کرد.

تندیس سیمانی که امروز می‌بینیم، روی نسخه‌ی گِلی سال ۱۳۳۸ ساخته شده است. در میدان سربند که بایستید، ۱۸۰۵ متر از سطح دریا ارتفاع دارید.

گنبد مینای

گنبد مینای تهران نام بزرگترین آسمان‌نمای ایران است که در سال ۱۳۹۳ در به بهره‌برداری رسید. در این دوره و زمانه که آلودگی هوا مانع از این شده است تا کمتر به آسمان نگاه کنیم، چنین بنایی به منظور جدا کردن ما از زندگی پر هیاهوی شهری ساخته شده است، تا برای ساعتی هم شده بر روی صندلی نشسته و دیدن زیبایی‌های آسمان لذت ببریم و کهکشان‌ها و ستاره‌ها را از نزدیک‌ ببینیم و از دیدن آنها لذت ببریم.

گنبد مینا، بزرگترین آسمان‌نما یا پلانتاریوم خاورمیانه، یک شبیه‌ساز از جهان هستی و کرات و ستارگان است که در آن به صورت سه بعدی فیلم‌هایی با موضوعات نجومی به نمایش در می‌آید.

کلیه حقوق این سایت متعلق به شرکت سامانه رزرواسیون کیهان بوکینگ می باشد.
طراحی و اجرا توسطگروه ارج گستر