05132281115-09158105300
نظرسنجی

مراسم عشای ربانی

مراسم عشای ربانی

تصاویر مراسم عشای ربانی در کلیسای وانک | آغاز سال ۲۰۱۸

تقویم ورق می خورد و روزها یکی یکی می گذرند. فصل ها جای خود را به یکدیگر می دهند و سال به پایان می رسد. در میان تمام انسان های کره زمین تغییر سال اتفاق فرخنده ای تلقی می شود و همه سعی دارند تقویم تازه خود را به بهترین و شادترین شکل آغاز کنند. مردم سراسر جهان این اتفاق را به شکل های متفاوتی جشن می گیرند و هر یک از کشورها مبدا خاصی را در تقویم به عنوان آغاز سال جدید می شناسند. جامعه مسیحیت سال خود را در اول ژانویه آغاز و آن را با مراسم ویژه ای همراه می کند. شاید همه ما این جشن را با درخت کریسمس، بابا نوئل و هدایا و چراغانی های رنگارنگ بشناسیم اما این تنها گوشه ای از شور و هیجانی است که چند روز مانده به پایان سال میلادی آغاز می شود و چهره شهرها، روستاها و خانه های بسیاری را در سراسر جهان دگرگون می کند.

مراسم مذهبی، بخشی از جشن آغاز سال نوی میلادی را تشکیل می دهد. مردم در کلیساها گرد هم می آیند و در کنار یکدیگر به انجام آدابی خاص مشغول می شوند. آنها سال جدید را با اجرای آیین "عَشای ربانی" گرامی می دارند و سال خوبی را برای هم کیشان خود آرزو می کنند. عشای ربانی یا شام خداوند یکی از هفت‌آیین مقدس به شمار می رود و تقریبا در تمام فرقه‌های مسیحیت اجرا می شود. مسیحیان در این مراسم به نیایش می پردازند، آوازهای مذهبی می خوانند و از نان تبرک شده می خورند تا آغازی سرشار از معنویت را برای سال جدیدشان رقم بزنند.

در سرزمین مان ایران نیز این آغاز در میان مسیحیان جشن گرفته می شود و با اجرای مراسم عشای ربانی در کلیساها همراه است. می خواهیم با هم سری به کلیسای وانک در اصفهان بزنیم و به تماشای تصاویری از این مراسم بنشینیم. همراه مان باشید و معنویت را در آغاز سال ۲۰۱۸ میلادی لمس کنید.

عشای ربانی

۱- می روند تا آوای شان در کلیسا طنین انداز شود

یکی از بخش های مراسم عشای ربانی، خواندن سرودهای مذهبی است که توسط گروه کر انجام می شود. آنها در این مراسم دو مقطع از کتاب مقدس را می خوانند تا مسیحیان داستان زندگی عيسی را مرور کنند.

۳- مردم در کلیسا گرد هم می آیند

شاید از خودتان بپرسید که علت برگزاری این آیین چیست و چه فلسفه ای دارد؟ خوب است بدانید منشا این آیین به آخرین شامی مربوط می شود که عیسی مسیح در شب دستگیری خود توسط سربازان رومی در کنار حواریون میل کردند. به باور مسیحیان سرشت او با سرشت خداوند یکی است؛ پس مسلم است که وی از جریان فاش شدن مکان خود توسط یهودا اسخریوطی، یکی از حواریونش و دستگیری و قربانی شدن از طریق مصلوب شدن باخبر بود و به همین خاطر این مراسم محل آخرین و مهم‌ترین آموزه‌های مسیح پنداشته می شود.

کلیسا حال و هوایی دیگر به خود می گیرد

این مراسم در میان مسیحیان به آیین سپاسگزاری نیز مشهور است و به آن تقسیم مقدس، راز محراب و راز خجسته هم می گویند.

معنویت و هنر در هم می آمیزد

کلیسای وانک چهره ای بسیار متفاوت از دیگر کلیساهای ایران دارد و هنر در گوشه گوشه آن موج می زند. به هنگام اجرای مراسم فضای کلیسا آمیخته ای از هنر و مذهب و معنویت را پیش روی مسیحیان قرار می دهد.

بزرگان دین گرد هم آمده اند

روحانی برگزارکننده مراسم عشای ربانی در میان ارمنیان با عنوان «باداراکیچ» شناخته می شود. وی متون مقدس را با صدای بلند می خواند و سخنان حضرت عیسی مسیح را در شام آخر بازگو می کند. او سپس با دعا و نیایش می خواهد که نان و شراب تبدیل به جسم و خون عیسی مسیح شوند و در این موقع آوازهای مخصوص عشای ربانی در فضای کلیسا طنین انداز می شوند.

مراسم در نهایت شکوه برگزار می شود

بد نیست بدانید که در ابتدا مراسم عشای ربانی بسیار ساده برگزار می شد اما به مرور زمان شاخ و برگ پیدا کرد و توسط یک اسقف ارمنی به نام نرسس چهارم شنورهالی (Nerses IV the Gracious) به صورت امروزی درآمد.

غرق در راز و نیاز

خلوص را مهمان دل های شان کرده اند و از خدا برای تمام نعمت هایش سپاسگزارند. آنها از صمیم قلب از پروردگارشان سالی نیکو طلب می کنند. مردم باید در طول مراسم، آیین را محترم شمرده و آن را دنبال کنند. گفت و گو، حرکات اضافی و ورود و خروج در صورتی که مراسم را مختل و از ابهت آن کم کند، بی احترامی است و باید از انجام آنها پرهیز شود.

مردم می خواهند از تبرکات این مراسم سهمی ببرند

در مراسم عشای ربانی مسیحیان، نان را به عنوان نماد جسم مسیح با شراب به عنوان نماد خون آن حضرت متبرک می کنند و هر کس تکه ای از آن را می خورد تا مسیح به وجودش رخنه کند.

کلیه حقوق این سایت متعلق به شرکت سامانه رزرواسیون کیهان بوکینگ می باشد.
طراحی و اجرا توسطگروه ارج گستر