05132281115-09158105300
نظرسنجی

جاذبه های گردشگری -شهر کی یف

جاذبه های گردشگری -شهر کی یف

اطلاعات کلی شهر کیف در اوکراین

زبان رسمی: اوکراینی

واحد پول: گریونا اوکراین (UAH) – هر یک دلار آمریکا برابر با ۲۶ گریونا است

نوع برق شهری: ۲۲۰ ولت و ۵۰ هرتز

کد کشور: +۳۸۰

شماره‌های اضطراری

  • آتش نشانی ۱۰۱
  • پلیس ۱۰۲
  • آمبولانس ۱۰۳
  • شماره اضطراری عمومی ۱۱۲

اختلاف ساعت با تهران: یک ساعت و نیم از تهران عقب‌تر است.

فرودگاه‌های بین‌المللی: فرودگاه کیف ژولیانی

کی یف

شهر کی یف پایتخت اوکراین بوده و در کنار سواحل رود دنیپر واقع شده است و دارای قدمت 1500 ساله می باشد. کی یف را مادر شهر های روسی می نامند و این عنوان از این بابت می باشد که این شهر مرکز دولت کهن اسلاو یعنی کیفسکایا روس بوده است. کی یف مرکز سیاسی، صنعتی، علمی و فرهنگی کشور می باشد.در شهر کی یف کارگاه ها و کارخانجات متعددی در زمینه های مختلفی همچون صنایع هوافضا، محصولات الکتریکی و الکترونیکی، کشتی سازی و غیره مشغول به فعالیت می باشند. پایتخت کشور اوکراین مرکز بزرگ علمی این سرزمین نیز محسوب می شود که در آن آکادمی علوم، تعداد فراوانی انستیتو های علمی – تحقیقاتی، موسسات آموزش عالی و آزمایشگاه های مختلفی وجود دارند. دانشمندان اوکراین در کنگره ها و کنفرانس های بین المللی در زمینه های مختلف علمی شرکت می نمایند. کی یف به عنوان یک مرکز بزرگ فرهنگی نیز شناخته می شود که در آن تئاتر ها، سالن های کنسرت، سیرک، موزه ها، سینما ها و کتابخانه هایی وجود دارند که بازگو کننده تاریخ این شهر و ملت اوکراین می باشند. این شهر یکی از زیباترین شهر های دنیا بوده و آن را شهر باغ می نامند، ساکنین کی یف دلیل این نام را منظره شهر در فصل بهار خوانده اند . این شهر یکی از نقاط مهم صنعتی، فرهنگی و علمی در اروپای شرقی می‌باشد و زادگاه بسیاری از دانشمندان و محققان این کشور است. واژه کی‌اف اقتباس از نام یکی از چهار کاشف این شهر (سه برادر و یک خواهر) به نام «کی» گرفته شده است. این شهر بوسیله رودخانه دنیپر به دو قسمت شرقی و غربی تقسیم، که در مجموع دارای ۱۰ منطقه شهرداری است. بخش راست رودخانه که دارای ۷ منطقه می‌باشد، با جمعیتی در حدود۲.۶۴۲.۴۴۰ نفر و بخش چپ رودخانه با ۳ منطقه دارای جمعیتی در حدود۹۳۰.۰۰۰ نفر می‌باشد. بر طبق آمارگیری سال ۲۰۰۷ در این شهر ۷۱۹ گروه و سازمان دینی وجود دارد که ۱۷۷ سازمان مربوط به مسیحیان پروتستان، بیشترین آمار را به خود اختصاص داده.

ناحيه اقتصادي كناره رود دنپر يكي از بزرگترين ناحيه ها بوده که نقش اصلي را در اقتصاد صنايع سنگين دارا بوده و شامل معادن و صنايع فلزي مي باشد. ناحيه جنوب غربي داراي صنايع غذائي پيشرفته، ماشين سازي، صنايع شيميايي، صنايع چوب و لوازم و مصالح ساختماني مي باشد. كي يف داراي درآمد سرانه متوسط روبه رشد مي باشد. كي يف داراي صنايع كشتي سازي - هوا و فضا - صنايع نيروگاهي و دفاعي - فولاد مي باشد.

نخستين نشانه‌‌هاي سكونت در اوكراين در نواحي جنوبي شبه‌جزيرة كريمه در جنوب اين كشور، كشف شده است. گفته‌ مي‌شود، در قرن هفتم پيش از ميلاد، قبيله‌هاي كوچ‌نشين اسكيف‌ها ( سكاها كه گروهي از آنها ساكن ايران هم بوده‌اند ) در استپهاي درياي سياه اقامت كرده‌اند. در اين دوره گروههاي يوناني مهاجر كه با تشكيل شهرك‌هايي به تجارت برده مي‌پرداختند در برخي قسمتهاي اوكراين امروزي ساكن بوده‌اند. از قرن هفتم تا چهارم قبل از ميلاد، اطراف رودخانة دنيپر به وسيلة قبيله‌هاي اسلاو و قبيلة معروف آنتوف اشغال شد. اين وضعيت تا قرن ششم ميلادي ادامه داشت ولي از اين قرن به بعد، به تدريج شاخة اسلاوهاي شرقي از جامعة واحد اسلاوها جدا شد و از سال 882م. با تشكيل دولت روس باستان تحت عنوان كي‌يفسكيا روس بخش عمدة اوكراين امروزي تحت قلمرو اين دولت قرار گرفت. اين دولت از اتحاد اسلاوهاي شرقي و قبيله‌هاي متفقين در منطقه‌اي تحت عنوان روسكايا زيمليا به مركزيت كي‌يف تشكيل گرديد. اوكراين دوراني درخشان را در اين دوره تجربه كرد. در دوران حكومت ولاديمير ( 980 ـ 1015 م. ) مسيحيت ارتودكس عموميت يافت و اين امر موجب نزديكي به دولتهاي اروپايي و گسترش فرهنگ بيزانس شد. ظاهراَ نام اوكراين كه مفهوم لغوي آن در زبان روسي ـ در حاشيه ـ است از حدود قرن پانزدهم ميلادي رواج يافت. و حوزة ديني پيچرسكايا لاورا هم كه بعداَ در بارة آن سخن خواهيم گفت، در 1051م. پايه‌گذاري شد. كي‌يف پس از يك دورة سستي و ضعف از نيمة دوم قرن دوازدهم در سال 1240م. از سوي باتوخان مغول اشغال و ويران شد. در اين دوران تا پايان قرن چهاردهم، بخشهاي مختلف اوكراين بارها به وسيلة خاندان كريمه و دولتهاي مغول، تركيه، مجارستان، مولداوي، لهستان و ليتواني تقسيم شد. ورود قزاقها ( افراد مسلح كه عليه تاتارها قيام كرده‌اند ) به اوكراين از قرن چهاردهم به بعد را بايد حادثه‌اي مهم در تاريخ اوكراين تلقي كرد. آنها به تدريج به عنوان ساكنان محلي نقشي مهم در تاريخ اوكراين ايفا كردند كه از جمله مي‌توان به مبارزة آنها در سالهاي 1648 تا 1654 عليه اشغالگران لهستاني اشاره كرد. در سال 1649م. با خيانت تاتارها به قزاقها ـ به رغم اتحاد قبلي ـ قزاقها از روسيه تقاضاي كمك كردند كه منجر به امضاي توافق‌نامه‌اي بر سر پيوستن اوكراين به روسيه با حفظ خودمختاري شد. ضعف و فروپاشي دولت قزاقها از 1663 تا 1687 آغاز شد و عملاَ سرزمين شرق رود دنيپر زير نفوذ روسيه و سرزمينهاي غرب دنيپر نيز زير نفوذ لهستان قرار گرفت. جمهوري سوسياليستي شوروي اكراين در 12 دسامبر 1917م. تشكيل شد و در روند جنگهاي داخلي بين سالها 1917 تا 1920 بر دامنة اقتدار اين حكومت افزوده شد و در نتيجه بر اماكن بيشتري سلطه يافت.تا اين كه در سال 1922 رسماَ در تركيب اتحاد جماهير شوروي قرار گرفت. در سالهاي 1940 تا 1944 اكراين تحت اشغال نيروهاي فاشيست آلمان قرار گرفت و در خلال جنگ جهاني دوم 5/8 ميليون نفر از مردم اكراين كشته شدند. ولي پس از پايان يافتن جنگ به ويژه از سال 1946 ـ 1960 بر سرعت بازسازي اكراين افزوده شد. كريمه نيز در سال 1954 به تابعيت اوكراين درآمد.

كي يف شهري سردسير با دماي متوسط 15 درجه زير صفر از اواخر آبان تا فروردين است لذا توصيه ميشود از پالتو پوستهاي مخصوص روسي و همين طور پوتين استفاده كنيد كه در بازاري به نام تريشنا يا همان بازار چيني ها شايد با قيمت ارزانتر پيداكنيد. اين بازار در انتهاي شهر كي يف در منطقه تريشنال قرار گرفته است و مي توانيد با مترو و ماشورتكا(ميني بوس ) به آنجا برويد . اين بازار تقريبا حدود 160 لاين دارد و بسيار بزرگ است بطوريكه در يك روز نمي توان از اين بازار ديدن كرد. قيمت لباس در كي يف 50% گرانتر از ايران است ولي بهتر است كه لباسهاي زمستاني خاص مانند پالتو را بدليل كيفيت خوب از كي يف تهيه شود.

نخستین ساختمانها در کیف در خیابان خرشاتیک در پایان قرن هجدهم ساخته شده اند . بین سالهای 1980- 1970 با ساخته شدن ساختمانهای 3 طبقه مسکونی و تجاری ,بانکها وادارات دولتی ,خرشاتیک به خیابان اصلی شهر کیف تبدیل شد بلافاصله پس از انقلاب کشور اکراین واستقلال آن ,میدان اصلی این شهر از انقلاب کبیر به میدان استقلال تغییر نام داده شد

کی‌يف در زمینه حمل و نقل عمومی از امکانات پیشرفته‌ای برخودار است. سیستم مترو کی‌یف از سایر متروهای اتحاد جماهیر شوروی سابق که دکوراسیون رنگین و پر‌ نور دارند، مستثنی نیست. سومین خط مترو اتحاد جماهیر شوروی سابق بعد از مسکو و سنت‌پترزبورگ در شهر کی‌یف - پایتخت اوکراین- ساخته شد. مترو کی‌یف دارای 3 خط و 46 ایستگاه است که اکثرا در زیر زمین هستند. دیوار ایستگاه‌ها ستونی یا دروازه‌ مانند است. یکی از عمیق‌ترین ایستگاه‌های دنیا آرسنالنا در 102 متری سطح زمین در کی‌یف قرار دارد و می‌توان از آن به عنوان پناهگاه استفاده کرد. طول سیستم 59.7 کیلومتر و تعداد قطارها 664 عدد می‌باشد. ساعت کار مترو از 6 بامداد تا نیمه شب است و روزانه 1.7 میلیون نفر یعنی %34 جمعیت شهر را جابه‌جا می‌کند.

جاذبه های گردشگری:

باغ گیاه شناسی ملی

باغ گیاه شناسی ملی که متعلق به آکادمی ملی علوم است در نزدیکی ساحل رودخانه دنیپر واقع شده است. تماشای باغ با گل‌‎های یاس در فصل بهار یکی از لذت‌های سفر به کیف است.

پارکی برای قایقرانی

سواحل این پارک برای قایقرانی، ماجراجویی و انواع ورزش‌های ساحلی مناسب است. در اطراف پارک رستوران‌‎ها، کافه‌ها و باشگاه‌های فضای بازی وجود دارد که مردم شهر برای تفریحات روزانه از آنها استفاده می‌کنند. مسیر جنگلی و باتلاق مانند این منطقه برای پیاده روی و قدم زدن مناسب است.

هنر روزمره مردم

یکی از قدیمی‌ترین و زیباترین محله‌های شهر است که از خیابان‌های پیچ در پیچ تشکیل شده. شما می‌توانید در این خیابان با هنر روزمره مردم شهر آشنا شوید و انواع صنایع دستی و سوغاتی مورد نیاز خود را تهیه کنید. گالری‌های متعدد هنری، مغازه‌های گردشگری و کافه‌های بسیاری در این منطقه در دسترس‌تان خواهد بود

موزه ملی تاریخ جنگ

موزه ملی تاریخ جنگ مجموعه‌ای بی نظیر از اسناد و مدارک حضور و نقش اوکراین در جنگ جهانی دوم است. در حمله نازی‌ها در جنگ جهانی دوم به این شهر جمعیت کیف به طور یکباره نصف شد و تاثیرات انکار ناپذیری در این سرزمین بر جای گذاشت. این موزه با بیش از ۳۰۰ هزار اثر تاریخی بزرگ‌ترین موزه اوکراین است

موزه ملی چرنوبیل

این موزه ترکیبی از بازنمایی‌های هنری از فاجعه نیروگاه انرژی هسته‌ای چرنوبیل است. سه اتاق این موزه حاوی اسناد طبقه‌بندی شده، نقشه‌ها، عکس‌ها، ماشین‌آلات ساختمانی و آثار مربوط به منطقه ممنوعه است. در این موزه می‌توانید چرنوبیل قبل و بعد از فاجعه نیروگاه هسته‌ای را به خوبی بشناسید؛ شهری که هنوز هم برای زندگی خطرناک است.

گیت طلایی

گیت طلایی برای آخرین بار در سال ۱۹۸۲ بازسازی شد تا بقایای به جا مانده از دیوار دژهای قرون وسطایی برای همیشه پابرجا بماند. دیوار در اصل در سال ۱۰۱۷ ساخته شد و دروازه ورودی اصلی به شهر بود. در طول تاریخ این دژ حملات بسیاری را متحمل شد و در قرن ۱۳ تا حدود زیادی توسط مغولان از بین رفت. این اثر که در یونسکو هم به ثبت رسیده یکی از دیدنی‌ترین نقاط شهر است

صومعه تاریخی

گرچه تاریخ تاسیس صومعه سنت میخاییل به قرن ۱۲ برمی‌گردد اما ساختار گنبد طلایی و آسمان آبی آن بیش از یک دهه قدمت ندارد. کلیسای سنت میخاییل در سال ۱۹۳۷ توسط استالین تخریب شد و امروز بقایایی از آن برجای مانده است. در این کلیسا اثری تاریخی قرار دارد که به دوران قحطی اوکراین در سال‌های ۱۹۳۲ و ۱۹۳۳ اشاره دارد.


کلیسای جامع سنت سوفیا

کلیسای جامع سنت سوفیا قدیمی‌ترین کلیسای اوکراین است که در سال ۱۰۳۷ توسط شاهزاده یاروسلاو بزرگ ساخته شده است. سیزده قبه طلایی که در بالای برج سفید قرار گرفته از ۷۶ متری این بنا دیده می‌شود. برج ناقوس طلایی رنگ این کلیسا نیز در نوع خود کم نظیر است. در داخل کلیسا فضای قدیمی بیزانس دست نخورده مانده و شما می‌توانید تابوت شاهزاده موسس کلیسا را در کلیسای کوچک شمالی ببینید.

کلیسای محبوب

این مجموعه که برای مسیحیان ارتودوکس اهمیت ویژه‌ای دارد از نظر تاریخی نیز دیدنی است. صومعه زیرزمینی این مجموعه در سال ۱۰۵۱ توسط سنت آنتونی تاسیس‌شد. کلیسای گنبد طلایی بعد از صومعه تاسیس و در نهایت از زمین‌های اطراف آن برای دفن راهبان استفاده شد. این کلیسا جزو میراث جهانی یونسکوست و آرامگاه قدیسان بسیاری در آن قرار دارد

کلیه حقوق این سایت متعلق به شرکت سامانه رزرواسیون کیهان بوکینگ می باشد.
طراحی و اجرا توسطگروه ارج گستر