05132281115-09158105300
نظرسنجی

جاذبه های گردشگری -شهر ونیز

جاذبه های گردشگری -شهر ونیز

اطلاعات ضروری شهر ونیز در ایتالیا

زبان رسمی: ایتالیایی

واحد پول رسمی: یورو، قیمت یورو در تاریخ ۲ اسفند ۹۶، ۵۶۰۰ تومان بوده است.

کد کشور: +۳۹

شماره های ضروری:

  • اورژانس: ۱۱۳
  • پلیس: ۱۱۲
  • آتش نشانی: ۱۱۵

اختلاف ساعت با تهران: ۲:۳۰-

فرودگاه های بین المللی: ونیز مارکو پولو

ونیز

ونیز به شهر کانال‌ها مشهور است و با جمعیتی بالغ بر هفت میلیون نفر مرکز ناحیه ونتو است. شهر ونیز در شمال ایتالیا و در میان دریای آدریاتیک قرار گرفته است ونیز بصورت جزیره‌های کوچکی است و خشکی‌ها به وسیله کانال‌ها از هم جدا شده اند و تردد در شهر به وسیله قایق صورت می گیرد. شهر ونیز یکی از شهرهای توریست پذیر جهان است و سالانه میلیون ها توریست به این شهر میروند از دیدنی های این شهر میتوان به میدان سن مارکو محل دفن مرقس یکی‌ از حواریون حضرت مسیح که به سن مارکو مشهور است را نام برد

ونیز یک شهر توریستی است و 70 درصد درآمد آن توسط توریست ها تامین می شود.

تاریخچه

براساس نوشته‌هاي تاريخ‌پژوهان، نخستين ساكنان ونيز از شهرهاي رومي پادوآ، آكوئيليا و كانكورديو به ونيز رفتند. آنها به قصد اشتغال در حرفه ماهيگيري عازم ونيز شدند. از قرن چهاردهم ميلادي ونيز محل استقرار ملوانان حرفه‌اي شد و كم‌كم شهر به علت نيروي دريايي‌اش شهرت يافت. در زمان‌هاي اضطراري همه مردان 18 تا 60 ساله به خدمت فراخوانده مي‌شوند و آموزش‌هاي نظامي مي‌ديدند. مثلا در سال 1338 ميلادي 30 هزار نفر از مردان ونيزي آموزش نظامي ديدند و خود را براي دفاع از شهر آماده كردند و البته در نبردهايي كه شركت كردند، بيشترشان كشته شدند. از قرن پانزدهم، ونيز بتدريج به بندري تجاري تبديل شد و تا سال 1450 بيش از 3000 كشتي بازرگاني متعلق به ونيز بودند يا در آنجا تردد مي‌كردند. تهاجم ارتش ناپلئون ونيز تا سال 1797 يك جمهوري مستقل بود. اما پس از 1070 سال جمهوري ونيز استقلال خود را از دست داد. زيرا ناپلئون بناپارت در دوازدهم مي 1797 ونيز را فتح كرد. در اكتبر همان سال براساس معاهده‌اي كه بين ناپلئون و دولت اتريش امضاء شد، كنترل ونيز را اتريشي‌ها در اختيار گرفتند. اما در سال 1805 با عقد معاهده‌اي ديگر، ونيز دوباره بخشي از پادشاهي ناپلئون در ايتاليا شد. تا اين كه در سال 1814 به دنبال شكست ناپلئون يك بار ديگر اتريشي‌ها كنترل ونيز را در دست گرفتند. در سال 1866 پس از 7 هفته جنگ‌هاي خونين ونيز بخشي از ايتاليا شد. در دوران اشغال شهر، بسياري از بناها و آثار تاريخي آن ويران شد و شهر در فضايي از ياس و نااميدي به حياتش ادامه داد. در نيمه دوم قرن نوزدهم ونيز دوباره در مسير شكوفايي قرار گرفت و به بندري جذاب براي گردشگران تبديل شد. در طول جنگ جهاني دوم، ونيز از معدود شهرهايي بود كه از گزند جنگ تقريبا بركنار ماند و بافت خود را حفظ كرد. امروزه آثار هنري و معماري بسياري متعلق به قرن نوزدهم و نيمه اول قرن بيستم در ونيز باقي مانده است.

اگر مدت اقامت تان در ونیز محدود است و شهر را هم خوب نمی شناسید، هر وقت چیزی دیدید که می پسندید، همان موقع و از همان جا آن را بخرید. هیچ تضمینی نیست که بعدا دوباره چشمتان به آن فروشگاه بیافتد. انتظار داشتتید در ونیز خبری از مغازه‌های طراحان لباس نباشد؟ اشتباه می‌کردید. در ونیز هم مثل بقیه‌ شهرهای مهم ایتالیا، مارک‌های معروف لباس فراوان پیدا می شود. خیابان های اطراف میدان سن مارکو پر است از اسم های آشنا : مارک‌های گوچی، پرادا، آرمانی، ورساچه و... آن حوالی شعبه دارند. دور و بر کاله دلا ماندولا و کامپو سنتو استفانو هم بوتیک‌های خوبی پیدا می‌شود که گر چه شاید به آن معروفی نباشند، اما اجناس زیبا و تکی از قبیل انواع لباس، کفش، کیف‌دستی و... را عرضه می‌کنند

ونیز حدودا 1700 سال قبل بر روی 118 جزیره کوچک در جوار دریای آدریاتیک و در شمال شرق ایتالیا ساخته شد، كه از طريق 400 پل به هم وصل شده اند .در سده دوم میلادی مردم قسمتی از شمال ایتالیا که از حمله های مکرر اقوام ژرمن به ستوه آمده بودند به این جزایر کوچ کردند و در طول قرن ها این شهر زیبا و رویایی را به وجود آوردند. ونیز امروزه یکی از شاهکارهای معماری و شهرسازی دنیا به شمار می رود. ونيز ايتاليا، موسوم به شهر كانالها ، محلي رويايي براي اهل سفر و گردشگري است. فونداسیون ساختمان های شهر ونیز از چوب است ، اما چوب مخصوصی است که از روسیه واردشده است.این چوب ها ضمن داشتن ضخامت و استحکام زیاد ویژگی دیگری که دارند این است تا وقتی که در مجاورت اکسیژن قرار نگیرند،نمی پوسند،بنابراین در آب به راحتی می توان از آن استفاده کرد. عمارت های تاریخی و آثار باستانی بسیار زیبا،آبراه ها و قایق های سنتی که به آن گندولا می گویند و نقش اتومبیل را در تنها شهر مدرن بدون ماشین دارند،کارناوال ماسک معروف ونیز، همه و همه به این شهر جلوه زیبا و تماشایی داده اند که هر ساله حداقل شش میلیون توریست از آن بازدید می کنند.

کل شهر بخودی خود یک چشم‌انداز بی‌نظیر است، چیزی که در تمام دنیا مانندی ندارد. بهترین راه برای گردش در ونیز قدم‌ زدن است.

ونيز در جهان با كانال‌هاي آبی اش مشهور است. حدود 150 كانال يا آبراه ، 118 جزيره ونيز را به يكديگر ارتباط مي دهند، جالب اين كه اين جزاير را 400 پل به يكديگر متصل كرده اند. در قسمت قديمي و تاريخي شهر، كانال‌ها نقش خيابان را دارند و در آنها تاكسي‌ها و اتوبوس‌هاي آبي مسافران را جابجا مي كنند. ونيز بزرگ ترين شهر بدون اتومبيل در اروپاست. قسمت شمالي شهر همان بافت قرن‌هاي گذشته را حفظ كرده، به طوري كه مردم براي رفت و آمد يا از قايق استفاده مي كنند يا با پاي پياده به مقصد خود مي روند، ونيز شهري بدون خودرو سواري و كاميون است. شهر ونيز 25 خط اتوبوسراني آبي دارد. قايق سنتي و كلاسيك ونيز به نام گوندولا امروزه عمدتا گردشگران را جابه جا مي كند يا از آن براي مراسم عروسي و جشن هاي ديگر استفاده مي شود. بيشتر ونيزي ها براي رفت و آمد اتوبوس آبي سوار مي شوند. شهر همچنين شمار زيادي قايق شخصي دارد كه همان خودروهاي شخصي افرادند.

جاذبه های گردشگری:

پل ريالتو

پل ريالتو ، قديمي ترين پلي است كه از كانال بزرگ عبور مي كند. آن را به نام يك شاهزاده مي خوانند و در سال 1181 ميلادي – بيش از 800 سال پيش – ساخته شده است.

پيازا سان ماركو

پيازا سان ماركو در انگيسي به ميدان نشان مقدس شناخته مي شود ، ميدان اصلي ونيز در ايتاليا است.نشانه اي كه اغلب به ناپلئون ( وشايد به طور صحيح تر به آلفرد دموزت ) اختصاص داده شده كه پيازا سان ماركو را اتاق رسم كشي اروپا مي نامند . اين يكي از معدود جاهاي بزرگ شهر در اروپا است كه صداهاي انسان بر همه ي صداهاي رفت آمد موتورها غلبه پيدا مي كند كه به آبراه هاي ونيز محدود مي گزدد. اين تنها قسمت شهر است كه در ونيز پيازا نام دارد ، ساير قسمت ها بدون توجه به اندازه ي آنها كامپي ناميده مي شوند .
به عنوان يك بناي تاريخي براي ونيز ، پيازا سان ماركو در ميان توريست ها ، عكاسان و مهاجركنندگان به ونيز بسيار پر طرفدار است .

پيازا هميشه به عنوان مركز ونيز نگريسته شده است . اين مكان قرارگيري همه ي ادارات مهم ايالت ونيتيان بوده است ، و از قرن نوزدهم مكان مقامات اسقف بوده است . اين همچنين مكاني براي بيشتر جشنواره هاي ونيز بوده است . حتي امروز هم يك مكان پرطرفدار در ايتاليا مي باشد

کلیسای سان مارکوس

كليساي جامع «سان ماركوس» كه امروزه ديدار از آن براي هر مسافري غيرقابل ترديد است، در سال 828 ميلادي بنا شد. اين كليسا،‌ پنج گنبد دارد و درون و بيرون آن، مزين به دكوراسيون هايي زيبايي از سنگهاي مرمر و موزائيك است.

کلیه حقوق این سایت متعلق به شرکت سامانه رزرواسیون کیهان بوکینگ می باشد.
طراحی و اجرا توسطگروه ارج گستر