05132281115-09158105300
نظرسنجی

جاذبه های گردشگری -شهر قاهره

جاذبه های گردشگری -شهر قاهره

اطلاعات ضروری

اختلاف ساعت با تهران

قاهره در منطقه‌ی زمانی UTC/GMT +2 قرار دارد و ساعت رسمی آن دو ساعت و نیم از تهران عقب‌تر است.

زبان رسمی

مصری – عربی

واحد پول

پوند مصر (EGP)

هر پوند= ۱۸۹۴ ریال

نوع برق شهری

برق شهری در قاهره ۲۲۰ ولت و ۵۰ هرتز است. دوشاخه‌ها و پریزها از نوع C و F است

قاهره

قاهره پایتخت مصر و بزرگ‌ترین شهر جهان عرب و خاورمیانه است. این شهر در بخش شمال شرقی مصر در نزدیکی دلتای نیل قرار دارد، رود نیل از میانش عبور می‌کند و دریای مدیترانه در شمال آن است. این کلان شهر، شانزدهمین شهر پر‌جمعیت جهان است.

قاهره در سال ۹۶۹ میلادی ساخته شد. در طول تاریخ پایتخت خاندان‌های بزرگ مصر بوده است و از مهم‌ترین مراکز تمدن اسلامی در سده‌های میانه به شمار می‌رفته است. در سده‌ی دهم به جز شهر‌های نیشابور و بغداد، شهر دیگری در دنیا مانند قاهره نبود. به همین دلیل این شهر امروز پر از مساجد تاریخی، موزه‌های مصر باستان و تاریخ اسلامی، کتابخانه‌ها و موسسات نشر است و مرکز گسترش فکری اسلامی و عربی شمرده می‌شود. این شهر همچنین دارای قدیمی‌ترین و بزرگ‌ترین صنعت فیلم‌سازی و موسیقی در جهان عرب است. به سبب دانشگاه الازهر، که به عنوان یک مدرسه در سال ۹۷۰ میلادی ساخته شد، دومین بنیاد کهن آموزش عالی در جهان است. در حال حاضر این شهر به عنوان مرکز اصلی سیاسی، اقتصادی و فرهنگی مصر و نخستین مقصد برای گردشگران محسوب می‌شود.

اولین سکونتگاه در منطقه‌ی قاهره، فُسطاط بود که اولین پایتخت مصر پس از اسلام محسوب می‌شود. این شهر در سال ۶۴۱ میلادی ساخته شد که مسجد، بازار و بنا‌های دفاعی مهم‌ترین بخش‌های آن به شمار می‌رفت. مسجد آن هنوز پا برجا است و مسجد عمرو عاص نام دارد. این مسجد را نخستین مسجد در قاره‌ی آفریفا می‌دانند. فسطاط دارای ارتباط بازرگانی و فرهنگی با سراسر جهان اسلام بود.

در زمینه‌ی هنر‌های نمایشی می‌توان از خانه‌ی اپرای قاهره‌ی جدید نام برد. این خانه هم اکنون عرصه‌ی اصلی برای هنر‌های نمایشی شهر است. در خانه‌ی اپرای قاهره، تئاتر سیاحتی و برنامه‌ی گروه‌های موسیقی، باله و شرکت اپرای باله و ارکستر قاهره برنامه اجرا می‌کنند. همچنین نمایش‌ها و کنسرت‌ها نیز در این خانه برگزار می‌شوند.

جاذبه‌های گردشگری

اهرام جیزه

مجموعه‌ی اهرام جیزه نام مجموعه‌ی اهرام تاریخی ساخته شده در دوران مصر باستان است. هرم بزرگ جیزه یکی از اهرام در مجموعه‌ی اهرام جیزه و تنها بازمانده‌ی عجایب هفتگانه‌ی جهان است.

صحرای جیزه

در این صحرای دیدنی آثار باستانی معروفی چون اهرام مصر و مجسمه‌ی ابوالهول وجود دارند.

موزه‌ی مصر باستان

منطقه‌ی سقاره

هرم خفرع

برج قاهره

میدان تحریر

مجسمه‌ی رامسس دوم

هرم پلکانی جوزر

کلیه حقوق این سایت متعلق به شرکت سامانه رزرواسیون کیهان بوکینگ می باشد.
طراحی و اجرا توسطگروه ارج گستر