05132281115-09158105300
نظرسنجی

جاذبه های گردشگری -شهر شارجه

جاذبه های گردشگری -شهر شارجه

شارجه

شارجه یکی از هفت امارتی است که دولت امارات متحده عربی را تشکیل می‌دهند و محدوده این امارت حدود ۱۶ کیلومتر از ساحل کشور امارات در خلیج فارس را می‌پوشاند. عمق خاک این امارت بسمت داخل کشور حدود ۶۰ کیلومتر است. مساحت شارجه ۲۶۰۰ کیلومتر مربع می‌باشد، و این امارت با تمام امارات‌های که کشور دولت امارات عربی متحده تشکیل می‌دهند حدود مشترک دارد. مساحت شارجه ۲۶۰۰ کیلومتر مربع می‌باشد.

شارجه در حوزه بازاریابی‌های گردشگری و معرفی خود به عنوان مهم‌ترین جاذبه گردشگری کشورهای عربی و جهان اسلام موفق بوده‌است. این موفقیت بزرگ و قابل توجه براساس یک استراتژی روبه گسترش طولانی مدت گردشگری بوده‌است. با این حال شارجه ویژگی اسلامی و عربی خود را نیز حفظ کرده‌ است.
شارجه از موقعیت جغرافیایی‌ خود مزایای بسیار زیادی به دست آورده است، به گونه‌ای که خلیج فارس در شرق آن و دریای عمان نیز در غرب آن واقع شده ‌است. در واقع این منطقه تنها منطقه در امارات است که به این دو دریای مهم دسترسی دارد. از اينرو شارجه يكي از مراکز فعالیت‌های اقتصادی و گردشگری امارات به حساب می‌آید.

شارجه از سال ۱۹۹۸ به این سو در میان امارات به عنوان پایتخت فرهنگی مشهور شده‌است و علت آن بیشتر بودن آثار باستانی و فعالیتهای فرهنگی در شارجه نسبت به دیگر امارات‌ها است.
امارت شارجه با تمام امارت‌هایی که کشور دولت امارات عربی متحده تشکیل می‌دهند مرزهای مشترک دارد. مثلاً از طرف غرب با امارت ابوظبی حدود مشترک دارد از جهت روستای شویب نزدیک به شهر العین که تابع امارت ابوظبی است. در اینجا منطقه المدام با روستای شویب حدود مشترک دارند. منطقه المدام تابع امارت شارجه است و روستای شویب از توابع امارت ابوظبی است.
از طرف جنوب با امارت رأس الخیمه و عمان حدود مشترک دارد از ناحیة روستای المدام و روستای الملیحه. در این منطقه روستائی هست بنام الحویلات» این روستا از توابع امارت رأس الخیمه‌ است که با امارت شارجه و عمان حدود مشترک دارند. البته امارت شارجه با دبی و عجمان نيز حدود مشترک دارند.
یک قطعه دیکر از امارت شارجه از این امارت جدا افتاده‌است که بنام الحمریه معروف است. این قطعه از خاک شارجه بین امارت عجمان و امارت أم القیوین واقع شده‌است. در الحمریه تأسیسات بندر صدور گاز وجود دارد و گاز منطقه الصجعه تابع شارجه از این بندر به خارج صادر می‌شود.

با توجه به نزديكي دبي به شارجه بيشتر توريستها خريد هاي خود را از مراكز خريد دبي انجام ميدهند كه داراي تنوع زيادي از كالاها و محصولات است ولي با اين وجود شارجه داراي مراكز خريد و بازارهايي مانند مرکز ال فردان ، ال توان ، مگا مال و هايپر ماركتهايي مانند سيتي سنتر مي باشد.

يكي از جذابيتهاي شهر شارجه معماری جدید و مدرن در ساختمان‌های اين شهر‌است. در کنار مناطق سنتی با معماری ویژه خود، در ساختمان‌های تازه شارجه از نوعی شیوه معماری عربی و اسلامی بهره گیری شده است. از این نوع معماری جدید و مدرن در ساختمان‌های مهمی در شارجه همچون بازار مجره، دانشگاه شارجه، بازار مرکزی، خانه‌های قدیمی در مریجه، و بازار عرصه و شمار زیادی از مساجد این منطقه استفاده شده‌ است. با این حال حفظ شیوه زندگی فعلی و سنت‌های اسلامی در شارجه، یکی از نکات مورد توجه صنعت گردشگری این منطقه گردشگری بوده‌ است.

از جاذبه هاي گردشگري اين شهر مي توان موزه‌های هنری متعدد، سالن‌های تئاتر، بازارهای هنرهای دستی و مساجد گوناگون را نام برد.
موزه ملی شارجه میزبان برگزاری نمایشگاه بی‌سابقه ای از نقاشی‌های نگارگران جهانی بوده‌است.
از تفريحات اين شهر ميتوان چشم امارات ، رانندگی در کویر ، تورهاي قايق ، شترسافاری ، منطقه کودکان و نوجوانان در القصبا ، آل خان مرداب ، آل خان ساحل ، غواصي و ماهيگيري ، مرکز حیات وحش عربی ، بازار آبی را نام برد.

فرودگاه بين‌المللي شارجه يكي از بزرگترين فرودگاه هاي كشور امارات است كه در سال 2005 از سوي موسسه مديريت حمل و نقل لندن به عنوان بهترين فرودگاه جهان انتخاب شد.
استفاده از اتومبیل شخصی و تاکسی رایج ترین روش جابه جایی در اين شهر می باشد. البته تعداد قابل توجهی اتوبوس نیز مسافران را جابه جا می نمایند. پیاده روی و دوچرخه سواری متداول نیست. اتوبوسهای برقی، قطار شهری و مترو در اين شهر وجود ندارد. استفاده از موتور سیکلت نیز بسیار محدود است. اجاره یک اتومبیل در خیلی از مواقع از هزینه کرایه تاکسی در طول یک روز کمتر خواهد شد ولي قيمت تاكسي در مقايسه با شهرهاي ديگر از نرخ بالايي برخوردار نيست.

جاذبه های گردشگری:

دیسکاوری سنتر

جدیدترین و بزرگترین جاذبه آل ذید واقع در جاده و در حدود 15 کیلومتر دور از مرکز شارجه است و در مارس 1999 افتتاح شد ،و بیش از 3800 متر مربع است. مناطق شامل شهر ابی / شهر ماشینی / ، بانک ، استودیوی ضبط و بسیاری از امکانات رفاهی دیگز می باشد .

مركز حيات وحش عربي

مرکز حدودا در 26 کیلومتری از مرکز شارجه قرار گرفته است، در کنار فرودگاه بین المللی شارجه. مرکز حیات وحش عربی در سپتامبر 1999 افتتاح شد. در این مرکز بیش از 100 گونه حیوانی در محل امن ، بزرگ و طبیعی نگهداری می گردد. سازمان دیده بان تنوع جانوران موجود در شبه جزیره و گونه های منقرض شده که در حال انقراض هستند را کنترل میکند . مرکز حیات وحش عربی مکانی برای جذب گردشگران است.

بازارهاArsahوMajarrah Souk

بازارهای بسیاری در شارجه واقع شده که از آن جمله می توان به بازار های در پشت جاده معروف کرنش اشاره نمود. بازارهای آبی ، بازار آل Arsah ، بازارچه ایرانی و آل Majarrah Souk. تور بازار فرصت بسیار خوبی برای مطالعه فرهنگ قومی از بازار عربستان ارائه می دهد .

ورزشگاه شارجه

ورزشگاه کریکت شارجه در سال 1980 ساخته و در سال 2002 مورد بازسازی قرار گرفت. این ورزشگاه می تواند 27000 نفر در یک زمان در خود جای دهد و امکانات رفاهی را فراهم کند. این ورزشگاه محبوب تمامی علاقه مندان به ورزش کریکت در امارات می باشد.

چشم امارات

سفر به شارجه بدون سوار شدن به این چرخ و فلک عظیم ناقص است. این چرخ فلک عظیم نمایشی هوایی از کرنش شارجه ، تالاب و همچنین افق دبی را به به معرض می گذارد. چرخ فلک شارجه دارای 42 کابین است که در ارتفاع 60 متری از سطح زمین قرار دارد و میتوانند 336 مسافر را سوار کنند.

موزه هنرهاي شارجه

در سال 1995 ، اداره هنر و فرهنگ و اطلاعات شارجه موزه هنر تحت هدایت شیخ دکتر سلطان بن محمد آل قاسمی ، عضو شورای عالی و حاکم شارجه تاسیس شد. این ساختمان دو طبقه است که بیش از 111.000 متر مربع گسترش یافت. این موزه به عنوان ویترینی جاذبه هایی از آثار هنری در طبقه همکف به نمایش گذاشته است.

رمدانیات القصبا

تجربه جهانی سرشار از سنت های باستانی و فرهنگی. شعرهایی توسط Munshid و همچنین فراموش نکنید که برای دیدار آل Eman بروید که بازدید کنندگان از تمام ادیان و مذاهب میتوانند از ان بازدید کنند. این مکان قطعا باید جالب باشه برای کسانی که می خواهند به مکانی برای مواجهه با فرهنگ اسلامی مراجعه کنند.

نمايشگاه

مرکز اکسپو شارجه در سال 1977 توسط Frederick Pittera ، تولید کننده نمایشگاه های بین المللی و دیگر نمایشگاه ها تاسیس شد. مرکز نمایشگاه میزبان چند نمایشگاه های بین المللی ، کنفرانس ها و و رویداد های مهم روز بوده است. نمایشگاه کتاب سالانه نیز در این مکان برگزار می گردد که امیر شارجه شخصا علاقه دارد در رویداد سالانه کتاب که با حضور صدها ناشر از سراسر جهان است شرکت کند.

الحصن

قلعه 2 طبقه واقع در مرکز قدیمی شارجه ، در منطقه ال Shukh در سال 1820 ساخته شده و این جاذبه در حال حاضر به موزه تبدیل شده است که ویترینی برای مردم جهان از تاریخ محلی و جذابیت های آن است. نمایشگاه شامل سکه های قدیمی، جواهرات ، اسلحه و مهمات و مروارید

القصبا

یکی از مهم ترین جاذبه های توریستی شارجه است.

کلیه حقوق این سایت متعلق به شرکت سامانه رزرواسیون کیهان بوکینگ می باشد.
طراحی و اجرا توسطگروه ارج گستر