05132281115-09158105300
نظرسنجی

جاذبه های گردشگری - شهر سن پترزبورگ

جاذبه های گردشگری - شهر سن پترزبورگ

اطلاعات ضروری

اختلاف ساعت با تهران: ۰:۳۰-

زبان رسمی: روسی

واحد پول رسمی: روبل روسیه

نوع برق شهری: ۲۳۰ ولت/ با فرکانس ۵۰ هرتز (دوشاخه نوع c،f)

پیش شماره روسیه: ۷+

پیش شماره سن پترزبورگ: ۸۱۲

شماره اضطراری (پلیس، اورژانس، آتشنشانی): ۱۱۲

موقعیت جغرافیایی و اطلاعات شهر

می توان از سن پترزبورگ (یا سنت پترزبورگ) بعد از مسکو به عنوان دومین شهر و بندر مهم روسیه در دریای بالتیک نام برد. شهری که در 27 ماه مه سال 1703 در کناره های رود نوا و شرق خلیج فنلاند در دریای بالتیک به دستور پتر کبیر ساخته شد. نام این شهر زیبا در سال 1914 از سن پترزبورگ به پتروگراد و در سال 1924 به لنینگراد تغیر یافت اما مجدداً در سال 1991 به نام اولیه اش یعنی سن پترزبورگ بازگشت.

سن پترزبورگ در فاصله بین سال های 1713 تا 1728 پایتخت امپراطوری روسیه بود اما در سال 1918 سازمان های دولتی مرکزی روسیه به شهر مسکو نقل مکان کردند.

سن پترزبورگ نه تنها یکی از شهرهای مدرن روسیه است بلکه یکی از سرمایه های فرهنگی این کشور محسوب می شود. مرکز تاریخی سن پترزبورگ و بناهای تاریخی آن عضو سایت میراث جهانی یونسکو می باشند و موزه ارمیتاژ یکی از بزرگترین موزه های هنری دنیا در این شهر قرار دارد. این شهر همچنین جایگاه بسیاری از کنسولگری های خارجی، شرکت های بین المللی، بانک ها و دفاتر شرکت های تجاری نیز می باشد.

جمعیت سن پترزبورگ

بر اساس آخرین برآوردهای رسمی و نتایج سرشماری جمعیت سن پترزبورگ دومین شهر بزرگ روسیه بعد از مسکو 5 میلیون و 281 هزار و 579 نفر اعلام شده است.

آب و هوای سن پترزبورگ

سن پترزبورگ آب و هوای مرطوب قاره ای دارد اما تاثیر گردبادهای دریای بالتیک باعث می شود که تابستان هایش گرم، مرطوب و کوتاه و زمستان هایش سرد، مرطوب و طولانی باشد. شرایط آب و هوایی سن پترزیورگ و هلسینکی (Helsinki) پایتخت فنلاند بسیار به یکدیگر شبیهند اما سن پترزبورگ به دلیل قرار گرفتن در ناحیه شرقی تر، زمستان های سردتر و تابستان های گرم تری را تجربه می کند.

متوسط حداکثر دمای این شهر در ماه ژوئیه 23 درجه و حداقل دما در ماه فوریه منفی 8.5 درجه سانتی گراد اندازه گیری شده است. بیشترین دمای ثبت شده این شهر متعلق به موج های تابستانی است که در سال 2010 در نیمکره شمالی به حرکت درآمدند. یخ زدن سطح زمین در زمستان های سن پترزبورگ امری طبیعی است و بخش هایی از رود نوا هم که در محدوده شهر قرار دارد در ماه های نوامبر یا دسامبر یخ می زنند. این یخ ها در ماه آوریل کم کم آب شده و ناپدید می شود.

در فاصله بین ماه های دسامبر تا مارس سن پترزبورگ به طور متوسط 118 روز برفی را تجربه می کند که متوسط عمق بارش برف در این شهر در ماه آوریل 19 سانتی متر اندازه گیری و آخرین میانگین دوره یخ زدگی سن پتربورگ 135 روز اعلام شده است.

با توجه به قرار گرفتن سن پترزبورگ در موقعیتی شمالی تر، این شهر تحت تاثیر توده های خلیج فنلاند که از سمت اسکاندنیاوی می آیند، قرار می گیرد، توده هایی که درجه حرارتی بالاتر از صفر را برای این شهر به ارمغان می آورند. از این رو سن پترزبورگ زمستان هایی گرم تر از مسکو و مناطق اطراف را تجربه می نمایند. اما به طور کلی شرایط آب و هوایی این شهر در طول سال بسیار متغیر است و فراز و نشیب های متعددی را تجربه می کند.

سطح بارندگی سالانه شهر حدوداً 660 میلی متر است و بیشتر بارش ها هم در اواخر فصل تابستان اتفاق می افتد. به طور کلی آب و هوای سن پترزبورگ مرطوب می باشد و میانگین رطوبت این شهر به 78 درصد می رسد. در 165 روز از سال این شهر جادویی شاهد آسمانی تمام ابری خواهد بود.

تاریخچه

سن پترزبورگ در سال 1703 توسط پتر کبیر ساخته شد و در سال 1712 تا 1918 پایتخت امپراطوری روسیه بود. این شهر جادویی غربی ترین شهر روسیه به شمار می آید، از این رو در بین مردم به عنوان پنجره ای رو به غرب مشهور است.

سن پترزبورگ در طی سه قرن گذشته ایفاگر نقشی حیاتی در تشکیل سه دوره اصلی و قدرتمند در ساختار تاریخ روسیه یعنی غرب گرایی، صنعتی سازی و انقلاب بوده.

در سال 1924 و اوایل جنگ جهانی یکم زمانی که روسیه در برابر آلمان می جنگید نام پتروگراد با هدف دور بودن از نام های آلمانی بر این شهر گذارده شد. در سال 1924 بعد از مرگ ولادیمیر لنین (Vladimir Lenin) این شهر به نام لنینگراد خوانده می شد تا اینکه در سال 1991 همزمان با سقوط اتحاد جماهیر شوروی دوباره آن را سن پترزبورگ نامیدند و به نام پیشینش بازگشت.

از اوایل قرن بیست و یکم سن پترزبورگ با جمعیتی بالغ بر 4.8 میلیون نفر بعد از مسکو دومین شهر بزرگ روسیه و بعد از مسکو، لندن و برلین پرجمعیت ترین و بزرگترین شهر اروپا به شمار می رود. شهری جادویی که از آن به عنوان دومین مرکز مهم صنعتی روسیه یاد می شود و قطب مهم کشور در زمینه صنایع سنگین، تحقیقات و توسعه، تولیدات صنعتی نظامی و پایگاه های نظامی و آموزشی به شمار می رود.

می توان از سن پترزبورگ به عنوان محبوب ترین مقصد توریستی در طی ماه های مه و ژوئن نام برد، روزهایی که این شهر نظاره گر پدیده افسانه ای شب های سفید است. در اوایل تابستان به علت طولانی شدن زمان تابش آفتاب سن پترزبورگ در تاریکی شب فرو نمی رود و تمام مدت شبانه روز هوا یا روشن است یا حالت گرگ و میش صبحگاهی دارد. در طی شب های سفید خورشید هیچ وقت غروب نمی کند.

پایتخت امپراطوری روسیه

در سال 1703 همزمان با تصرف یک دژ در محل اتصال رودخانه نوا و خلیج فنلاند از سمت سوئد توسط پتر بزرگ، وی تصمیم به ساخت یک شهر بزرگ در این سرزمین گرفت، شهری که روسیه را به اروپای غربی متصل می ساخت و از بندرگاه بالتیک محافظت می نمود. برای ساخت این شهر هزاران اسرای جنگی سوئدی، رعیت ها و کارگران روسی به خدمت گرفته شدند، شهری با کانال ها و قصرهای متعدد.

با شیوع مالاریا در این شهر بیش از ده ها هزار نفر جان باختند، قربانیانی که اجسادشان به مناطق در حال ساخت و ساز منتقل گردیدند. با به وقوع پیوستن این حادثه و اتفاقات سن پترزبورگ به شهر ساخته شده بر روی اجساد و استخوان ها معروف شد. این منطقه بارها و بارها در سال های 1777، 1824، 1924 و 1955 مورد هجوم بلاها و غارت ها متعددی قرار گرفت.

امپراتریس الیزابت، دختر پتر کبیر راه پدر خود را ادامه داد و از مجرب ترین معمارین اروپایی نظیر فرانچسکو بارتولومئو راسترلی (Bartolomeo Rastrelli) برای خلق ساختارهای ماندگار باروکی نظیر کاخ زمستان، موسسه اسمولنی (Smolny Institute) و کاخ های تزارسکویه سیلو palaces of Tsarskoe Selo)) کمک خواست. بعد از آن کاترین دوم اقدام به خرید نقاشی ها و آثار هنری بسیار با ارزشی کرد، آثاری که امروزه هسته های اصلی موزه ارمیتاژ به شمار می آیند. از دیگر اقدامات بسیار مهم کاترین کبیر می توان به تاسیس آکادمی هنر روسیه اشاره کرد.

در دوران امپریالیست سیاستمداران برجسته، روشنفکران و شخصیت های فرهنگی با نهادهای بلند پایه در سن پترزبورگ به منظور ایجاد وقایعی که به شدت بر زندگی هر فرد روسی تاثیر داشت، با یکدیگر متحد شدند.

در سال 1825 قیام دیسمبرین (Decembrist) در میدان سنا (Senate) یا دیسمبرین امروزی به وقوع پیوست. در ژانویه سال 1905 کشیش گئورگی گاپون (Father Gapon) رهبری راه پیمایی صلح آمیز کارگران و خانواده هایشان به مقصد کاخ زمستانی جهت مطرح کردن تقاضاهایشان به تزار را بر عهده داشت. اما این راه پیمایی نتیجه ای جز یک کشتار جمعی در پی نداشت تا جاییکه در تاریخ از این روز به عنوان یکشنبه خونین یاد می شود. پس از این حادثه کارگران سن پترزبورگ به شدن ستیزه جو شدند. البته دلیل این اعتراصات هم پیشرفت صنعتی روسیه و تقاضای بالای کار اجباری بود، مسائلی که کارگران را به زندگی و کار در شرایطی بسیار سخت وادار می نمود.

در اواخر قرن بیستم سن پترزبورگ بعد از لندن، پاریس، وین و برلین در زمره پنجمین کلان شهر اروپا قرار داشت و از آن به عنوان نماینده جدید امپراطوری روسیه در قدرت های نظامی و صنعتی یاد می شد. اما با صنعتی شدن روسیه و ظهور یک جنبش انقلابی پر رنگ سن پترزبورگ به مهد انقلابی روسیه تبدیل شد.

غذا و نوشیدنی ها

طعم برتر غذاهای روسی در کل جهان معروف است، غذاهایی با کیفیت که در سراسر سن پترزبورگ یافت می شوند. اما این شهر جادویی تنها جایگاه غذاهای روسی نیست و غذاهای هیجان انگیز دیگری در آن وجود دارد.

1: غذاهای آسیای مرکزی ازبک و تاجیک

سن پترزبورگ جامعه ای عظیم از مهاجرین ازبک را در دل خود جای داده، جامعه ای شگرف با سنت های آشپزی منحصربه فرد. به طور کلی غذاهای ازبکی بسیار خوشمزه و در عین حال بسیار ارزان قیمت هستند. یعنی با پرداخت تنها 250 روبل می توانید غذایی بسیار لذیذ و خوشمزه را امتحان کنید. البته یافتن مکان ها و رستوران های ارائه غذاهای ازبکی کمی دشوار است و میهمانان می توانند از طریق ثبت نام در تورهای غذایی ازبک ها و بسیاری از نقاط بازار سونی این غذاها را امتحان کنند.

2: غذاهای گرجی

غذاهای گرجی هم بسیار خوشمزه و منحصربه فردند. این غذاهای لذیذ و هیجان انگیز در رستوران های گرجی واقع در سراسر سن پترزبورگ یافت می شوند. هر چند غذاهای گرجی از غذاهای ازبکی گران ترند و باید برای یک وعده آن در حدود 600 روبل پرداخت نمود اما ارزش امتحان کردن را دارد.

همچنین با توجه به سرمای طاقت فرسای مسکو و پایین آمدن درجه حرارت این شهر تا منفی 30 درجه انتظار می رود غذاهای این منطقه گرم و مقوی باشد، پس استفاده از سیب زمینی، نان، کلوچه و خامه در اکثر غذاهای این سرزمین اصلاً تعجب آور نیست. غذاهای روسی بسیار هیجان انگیزند و در برخی از آنها ردپایی از هنر آشپزی فرانسوی نیز یافت می شود. در این شهر جادویی و جذاب صرف کاشا غذایی محبوب برای خانواده های روسی را به هیچ وجه از دست ندهید، غذایی هیجان انگیز که به کمک غلات تهیه می شود و بسته به نوع غلات موجود در آن گاه به شکل فرنی و گاه به شکل دمی غلات با تخم مرغ پخته شده سرو می شود. روس ها بیشتر برای وعده صبحانه کاشا (Kasha)، نان کره ای (Butterbrots)، تخم مرغ آب پز یا سرخ شده، تورگ (Tvrog) نوعی پنیر شبیه به پنیر خامه ای و غلات صبحانه می خورند.

یکی دیگر از غذاهای خوشمزه روسیه سوپ بُرش (Borsch) یا چغندر می باشد که در هوای سرد زمستانی خیلی می چسبه، سوپی وسوسه انگیز قرمز رنگ و تهیه شده از کلم و چغندر. برای طعم بهتر، این سوپ را معمولاً با ماست یا خامه ترش سرو می کنند.

از دیگر غذاهای محبوب روسی می توان به سولیانکا (Solyanka) اشاره کرد، نوعی سوپ غلیظ، دلچسب و در عین حال سالم که از پختن آرام تکه های گوشت بر روی حرارت کم به همراه سیر، گوجه، فلفل و هویج تهیه می شود.

بلینی (Blini) یکی از دیگر غذاهای خوشمزه این سرزمین است، نوعی نان گرد و نرم و نازک و چیزی شبیه پن کیک انگلیسی که از آرد، شیر و تخم مرغ درست می شود. در طی سفرتان به مسکو حتماً اوکروشکا سیب زمینی را امتحان کنید، سوپی سرد با محتویات کره، سیب زمینی و پیاز که با شوید و تربچه تزئین می شود. کیفیت سیب زمینی و تازه بودن کره در این سوپ ساده و در عین حال بسیار خوشمزه واقعاً تاثیرگذار است.

اگر از طرفداران دلمه هستید، صرف دلمه کلم پیچ برایتان بسیار هیجان انگیز خواهد بود، نوعی غذای سنتی و خوشمزه که برای تهیه آن گوشت گاو را در کلم پخته شده می پیچند و سپس با حرارت ملایم می پزند.

برای علاقمندان به سمبوسه، کنیش (Knish) قطعاً بسیار دلچسب خواهد بود، ترکیبی از پوره سیب زمینی، گوشت گاو، پیاز و پنیر که داخل خمیری قرار گرفته و درون روغن سرخ می شود.

خینکالی (Khinkali) غذایی بسیار پرادویه و طعم دار که مواد داخل آن شامل گوشت چرخ کرده و گشنیز می باشد، البته این مواد را به صورت خام در داخل خمیر قرار می دهند. به همین دلیل در هنگام طبخ تمام عصاره مواد به داخل خمیر می رود و طعمی وصف نشدنی را به آن می دهد.

یکی از دیگر غذاهای سنگین و پرگوشت روسیه ژارکویه ((Zharkoye است، نوعی آبگوشت که در ظرف هایی مانند دیزی سرو می شود و طعم آن قطعاً برای ایرانیان خوشایند خواهد بود.

و حال نوبت به دسرهای خوشمزه مسکو می رسد. بستنی روسی (Morozhenoe) و دسر چاک چاک واقعاً شما را به اغوا می برد. می توان از چاک چاک به عنوان محبوب ترین دسر شرقی در روسیه نام برد، نوعی خوراکی لذیذ که شامل تکه های کوچک تهیه شده از خمیر می باشد که بعد از پختن آن را با عسل می پوشانند.

اوکروشکا سیب زمینی (Potato Okroshka) یکی دیگر از غذاهای خوشمزه روسیه است، سوپی سرد و تهیه شده از دوغ، سیب زمینی پخته، پیاز و تربچه.

همچنین از دیگر غذاهای معروف روسیه می توان به پنکیک روسی، سالاد الویه روسی، استراگانوف، سالمون دودی، شیشلیک، خپله روسی (Russian dumplings) و کلم ترش و شیرین اشاره کرد.

مناسبت ها و رویدادها


ژانویه: کریسمس ارتودوکس روسیه

بعد از انقلاب سال 1917کریسمس نیز مانند دیگر مراسم و جشن های مذهبی در روسیه ممنوع شد. کلیسای ارتودوکس روسیه و تقریباً تمام روس ها، کریسمس را در زادروز تولد مسیح یعنی هفتم ژانویه جشن می گیرند، در واقع این یک مراسم مذهبی است که خانواده ها در شب کریسمس یعنی ششم ژانویه به کلیسا می روند سپس به مراسم شام مقدس می پیوندند. برخی از مردم تمام شب را در کلیسا سپری می کنند و برخی دیگر هنگام صبح به آنجا می روند.


فوریه: فستیوال ماسلنیتسا

مراسم ماسلنیتسا یا نوروز روس ها هفت هفته قبل از عید پاک برگزار می شود، یک سنت قبیله ای که نماد وداع با زمستان و استقبال از بهار است که با توجه به سنت های دین مسیحی انجام می شود. این هفته هر روز توام با آداب و رسوم دیرینه پیش می رود و شامل انجام فعالیت های مختلفی می باشد، فعالیت های نظیر ساختن عروسک های ماسلنیتسا از کاه و لباس های کهنه، تهیه و صرف مقدار زیادی بلینی یا پنکیک روسی، سورتمه کشی، گردش های دسته جمعی، رفتن دامادها به میهمانی مادر همسرشان و حل اختلافات مابین مردم. در واقع نقطه عطف این جشن روز آخر می باشد، زمانی که همه یکدیگر را می بخشند و به یاد رفتگانشان در کلیسا نیایش می کنند. در عصر این روز زیور آلات عروسک ماسلینتسا را جدا می کنند و آن را در میان شعله های برافروخته آتش می اندازند

جاذبه های گردشگری:

کلیسای جامع کازان

در قلب سن پترزبورگ در خیابان معروف نوسکی یک کلیسای جامع ارتدوکسی خودنمایی می کند. کلیسایی به نام کازان که جزو جاذبه های بسیار ارزشمند سن پترزبورگ به شمار می رود. ساختمانی شگرف با معماری قابل تحسین که سفر به سن پترزبورگ، بدون بازدید از آن کامل نیست

میدان کاخ

می توان از میدان کاخ به عنوان یکی از زیباترین مجموعه های معماری در جهان و اصلی ترین میدان سن پترزبورگ نام برد. سازه ای شگرف با قدمتی کهن که از 3 قرن پیش به یادگار مانده و امروزه توجه سیل عظیمی از گردشگران را به خود جلب می کند. نام این میدان جاودانه در کنار و جاذبه های مطرح روسیه مانند میدان سرخ در مسکو آورده می شود

میدان لنین

این میدان در حدفاصل بین میدان فنلاند و رودخانه نوا قرار گرفته و بیشتر محبوبیتش را مدیون تندیسی برجسته از لنین، پدر انقلاب روسیه می باشد. از دیگر جاذبه های این میدان می توان به فواره جذاب از نور و موسیقی آن اشاره کرد، فواره ای که در طول فصل تابستان راه اندازی می شود. در طی قرن هجدهم قلمرو این میدان محل سکونت کارگران حومه شهر بود

.

.

.

کلیه حقوق این سایت متعلق به شرکت سامانه رزرواسیون کیهان بوکینگ می باشد.
طراحی و اجرا توسطگروه ارج گستر