05132281115-09158105300
نظرسنجی

جاذبه های گردشگری-شهر تفلیس

جاذبه های گردشگری-شهر تفلیس

موقعيت جغرافيايى و اطلاعات شهر

شهر تفلیس که پایتخت و بزرگترین سهر گرجستان می باشد در قفقاز جنوبی و در هر دو سمت حاشیه رود کُر در گرجستان شرقی جای خوش کرده است. ارتفاع این شهر بین 380 تا 770 متر بالاتر از سطح دریا می باشد و به شکل یک آمفی تئاتر احاطه شده از سه طرف به واسطه کوه های اطرافش است. تفلیس از شمال با رشته کوه های ساگورامو (Saguramo Range)، از شرق و جنوب شرق با فلات لوری (Iori Plain)، از جنوب و غرب با انتهای دامنه رشته کوه های تریالِتی (Trialeti Range) هم مرز می باشد. آن قسمت از شهر که در حاشیه سمت چپ رود کُر قرار دارد در مساحتی به طول بیش از 30 کیلومتر از منطقه آوچالا به سمت رود لوچینی کشیده شده است. همچنین قسمت دیگر شهر که در کرانه سمت راست رود کُر واقع شده در کوهپایه های رشته کوه های تریالِتی بنا گردیده. دامنه هایی که در بسیاری از نقاط به لبه رود کُر منتهی می شوند. از این رو این کوه ها مرز مشخص و قابل توجهی برای توسعه شهری در حاشیه سمت راست رود کُر می باشند. این نمونه از موقعیت جغرافیایی باعث به وجود آمدن بخش توسعه یافته در سمت راست رود شده، درحالیکه بافت سمت چپ شهر همچنان دست نخورده باقی مانده است. در شمال شهر دریاچه ای بزرگ قرار گرفته که اغلب آن را دریای تفلیس می نامند و به واسطه کانال ها تغذیه می شود.

جمعیت

طبق آمار بدست آمده جمعیت این شهر چیزی در حدود 1.5 میلیون نفر می باشد و 89 درصد آن را قوم گرجی تشکیل داده اند. همچنین اقوام دیگری نظیر ارمنی ها، روس ها و آذربایجانی ها نیز در این شهر ساکن هستند. در کنار گروه هایی که به آنها اشاره شد، تفلس خانه ای برای قوم های دیگری نظیر مردم آسی، آبخازی، استونیایی، اوکراینیان، یونانی ها، آلمانی ها، یهودیان، آشوری ها و یزیدیان هم می باشد.


آب و هوا

تفلیس دارای اقلیم نیمه گرمسیری مرطوب با تاثیرات غالب اقلیم قاره ای مرطوب می باشد. این شهر دارای تابستان های بسیار گرم و زمستان های نسبتاً سردیست. تفلیس هم همانند دیگر مناطق گرجستان، در طول سال میزان بارش قابل توجهی را بدون هیچ دوره خشک مشخصی دریافت می کند. آب و هوای این شهر متاثر از هر دو توده هوای خشک (آسیای مرکزی/ سیبری) از سمت شرق و توده هوای اقیانوسی (اقیانوس اطلس/ دریای سیاه) از سمت غرب می باشد. از آنجاییکه این شهر در بیشتر جهات با رشته کوه ها محاصره شده و همچنین دور بودنش از توده های بزرگ آبی نظیر دریای خزر و دریای سیاه و همچنین این حقیقت که رشته کوه های بزرگ قفقاز مانع ورود توده هوای سرد از سمت روسیه می شود، در مقایسه با دیگر شهرها با داشتن آب و هوایی مشابه در طول و عرض جغرافیایی یکسان دارای خرد اقلیم معتدل تری می باشد.

میانگین دمای هوای شهر تفلیس 13.3 درجه سانتیگراد می باشد. ماه ژانویه با میانگین دمای 2.3 درجه سانتیگراد سردترین ماه سال و ماه ژوئیه با میانگین دمای 24.9 درجه سانتیگراد گرمترین ماه سال است. همچنین کمترین درجه هوای ثبت شده منفی 24.4 درجه سانتیگراد در ماه ژانویه سال 1883 و بیشترین درجه هوای ثبت شده 42 درجه سانتیگراد در ماه ژوئیه سال 1882 می باشد. همچنین میزان بارندگی سالانه 495.5 میلی متر بوده و ماه مه با میانگین 77.6 میلی متر پر باران ترین ماه سال و ماه ژانویه با میانگین بارش 18.9 میلی متر خشک ترین ماه سال هستند. بارش برف نیز به طور میانگین معمولاً 15 تا 25 روز در سال است.


تاریخچه

با وجود شواهد موجود در منطقه انتظار می رود تفلیس در قرن چهارم میلادی توسط پادشاه گرجستان باستان واختانگ یکم بنیان گذاری شده است. افسانه ای در مورد پیدایش این شهر وجود دارد، افسانه ای که بر اساس آن پادشاه برای شکار قرقاوُل به آن منطقه رفته بود، قرقاول شکار شده در هنگام شکار در درون چشمه های آب گرم گوگرد افتاد به همین دلیل گوشت آن بسیار راحت پخته شد. روایت دیگری نیز وجود دارد که بر اساس آن یک گوزن زخمی در داخل چشمه های آب گرم افتاد و به صورت بسیار معجزه آسایی شفا پیدا کرد. نام تفلیس از تیبیلیسی (مشتق واژه تیبیلی به معنای گرم) و منسوب به چشمه های آب گرم تفلیس نامگذاری شد. شکی نیست که چشمه های آب گرمی که امروزه بازدیدکنندگان زیادی از دنیا را می فریبد پادشاه را نیز به این نقطه کشانده باشد. در اواسط قرن پنجم پادشاه واختانگ گرگ سر پایتخت را از متسختا به تفلیس انتقال داد و رهبری مبارزه علیه ایرانی ها را که در سال 386 به گرجستان حمله کرده بودند را به عهده گرفت و نهایتاً با تقویت نیروهای خود ایرانیان را از گرجستان خارج کردند. پسر او پادشاه داچی (King Dachi) بعد از مرگ پدرش ساخت و سازهای او را تکمیل کرد. اما در سال 645 تفلیس بار دیگر توسط اعراب تسخیر شد و به عنوان سرزمین آنها به مدت چهار قرن در قلمروشان قرار گرفت.

در سال 1122 پادشاه داویت (King David) تفلیس را گرفت و آن را به عنوان پایتخت گرجستان متحد کرد و قصری در نزدیک کلیسا متخی بنا نمود. در زمان پادشاهی پادشاه داویت و پادشاهان پس از او گرجستان دوره ای طلایی را تجربه کرد و در زمان ملکه تامار (Tamar) گرجستان به دوره ترقی فرهنگ و تمدن خود وارد شد، تفلیس توسعه یافت و با جمعیت بیش از 80 هزار نفر از اقوام مختلف در تولید اقلامی مانند سلاح، جواهرات، چرم و لباس ابریشم پیش گرفت و بسیار شناخته شده و معروف شد. عصر طلایی گرجستان با حمله مغولان به این کشور در سال 1235 به پایان رسید، تیمور لنگ در سال 1386 این شهر را به طور کامل تخریب کرد و ایرانی ها در دهه 1540 تفلیس را به تسخیر خود درآوردند. تفلیس در دوران حاکمیت ایرانیان بین قرون هفدهم تا هجدهم پیشرفت های فرهنگی متعددی را تجربه کرد و در سال 1762 با از بین رفتن سلطه ایرانیان بر تفلیس این شهر به پایتخت متحد گرجستان شرقی تحت حاکمیت پادشاه ارکل دوم (Erekle II) تبدیل شد. می توان از این پادشاه به عنوان حامی روسیه نام برد، کسی که در جنگ با ترک ها نیروهایش ناچار به عقب نشینی شدند. در زمان دوران پادشاهی وی گرجستان شاهد حمله ویرانگر آقامحمدخان بود، آخرین و مخرب ترین حمله ایران به تفلیس در سال 1795 که در طی آن ده هزار نفر کشته و قسمت های بسیاری از زمین ها سوزانده شدند. تعدادی از ساختمان های با ارزش امروزی در سال 1795 در تفلیس بنا شدند. روسیه در سال 1800 گرجستان را ضمیمه خود کرد و اقدام به خلق مجدد تفلیس در قالب امپریالیستی نمود. خیابان های وسیع و میدان هایی جذاب مانند خیابان روستاوِلی، میدان آزادی، ساختمان کتابخانه، مدارس و تئاترها همگی نتایج این بازسازی ها بوده اند. در اواخر قرن نوزدهم تفلیس دارای جمعیتی بالغ بر 159 هزار نفر بود که اکثر آنها روسی یا ارمنی بوده اند.

در حالیکه دوران اتحاد جماهیر شوروی شاهد رشدی بزرگ و رفاهی نسبی بود (جمعیت این شهر در دهه 1970 از یک میلیون نفر گذشت)، تفلیس به مرکز ایستادگی در برابر رژیم شوروی تبدیل شد، مقاومت ها به اوج خود رسیدند و 20 نفر به دلیل اعتصاب غذا در خارج از ساختمان دولتی در خیابان روستاولی در تاریخ نهم آوریل سال 1989 از بین رفتند. مجلس پارلمان گرجستان دقیقاً دو سال و بعد از اعلام استقلال از اتحاد جماهیر شوروی در همان ساختمان برگزار شد. پس از آن شورش علیه دولت زویاد گامساخوردیا (Zviad Gamsakhurdia) در ماه دسامبر سال 1991 آغاز شد. شورشی عظیم که در طی آن چند ساختمان اصلی و مرکزی شهر از بین رفتند. سال های پس از این شورش ها هم تیره و تار بودند. گرچه گانگسترهای مسلح به دلیل حکومت نظامی های شبانه دست از کارهایشان برداشتند اما اقتصاد تفلیس به شدت سقوط کرد و روندی نزولی را در پیش گرفت. در سال 1993 تفلیس به دنبال یافتن پناهگاهی برای گرجی های گریخته از آبخازیا (Abkhazia) بود. در دهه 1990 اغلب افراد از سطح زندگی بسیار معمولی برخوردار بودند و تنها گروهی بسیار نادر از مردم این سرزمین طعم و لذت ثروت را تجربه می کردند. در این دوران فساد و جرم همه جا را پر کرده و قطع برق مکرر شهر را در سیاهی فرو می برد.

در سال 2003 در دوران انقلاب رُز جمعیت معترض با هدف بیرون راندن رئیس جمهور اِدوارد شواراندزه (Eduard Shevardnadze) به مرکز تفلیس ریختند. از آن زمان تفلیس وارد دوره ای جدید شد، فساد در آن کاهش یافت و این شهر با سیل جدیدی از کمک های خارجی و سرمایه گذاری آنها رو به رو شد. مرکز شهر مرمت گردید و صنعت گردشگری در آن افزایش یافت. اگر چه مردم تفلیس هنوز هم از رفاه بالایی برخوردار نیستند اما اعتماد به نفس، خوش بینی و امید به زندگی در آنها هر روز بیشتر از دیروز می باشد.


غذا و نوشیدنی

غذاهای گرجی یکی از بهترین غذاهای جهان هستند و گرجی ها به داشتن غذاهای بسیار خوشمزه خود مفتخرند. خوراک های سنتی پر از گیاهان و ادویه های مختلف بوده و طعمی فراموش نشدنی را برایتان به جای می گذارند. پیشنهاد می شود که بدون صرف خاچاپوری (پای پنیر)، متسوادی (شیشلیک)، خینکالی (کوفته)، فکالی (اسفناج، چغندر) فصلی با خمیر گردو، ساتسیوی (مرغ با خمیر گردو) و شیرینی های سنتی این شهر را ترک نکنید.


مناسبت ها و رویدادها

گرجستان و مردم عاشق جشن و پایکوبی هستند، چراکه معتقدند این کار بهترین دلیل برای دور هم جمع شدن و زمان خوبی را با دوستان و خانواده سپری کردن می باشد. گرجی ها به غذای خوب، نوشیدنی های خوش طعم و موسیقی های شاد علاقه بسیاری دارند و به همین علت است که این سه چیز پای ثابت تمام فستوال های گرجی می باشد.

جاذبه های گردشگری:

کلیسای جامع تثلیث تفلیس

کلیسای جامع تثلیث معروف به سامِبا به معنای تثلیث کلیسای اصلی ارتدکس گرجی است که در شهر تفلیس، پایتخت گرجستان قرار دارد. این کلیسا در بین سال های 1995 تا 2004 ساخته شد و می توان از آن به عنوان سومین کلیسای جامع ارتدکس شرقی در جهان و یکی از بزرگترین ساختمان های مذهبی جهان از نظر مساحت کُل نام برد.

شهر قدیمی تفلیس

می توان از تفلیس به عنوان یک نمونه بارز از میراث و فرهنگ گرجستان نام برد، قطعاً این شهر در طول قرن ها شاهد تحولات و تاثیرات ناشی از نفوذ بیگانگان بوده است اما نکته جالب در مورد این شهر زنده ماندن سنت و فرهنگ گرجستان در ساختارهایش تا به امروز بوده است.

مجسمه کارتلیس ددا (مجسمه مادر گرجستان(

می توان از مجسمه کارتلیس دِدا به عنوان سمبل و نمادی از شهر تفلیس نام برد. کارتلیس دِدا به معنای مادرکارتلی می باشد به همین دلیل به آن مجسمه مادر گرجستان نیز گفته می شود. این مجسمه بر فراز تپه های سولولاکی (Sololaki Hill) قرار گرفته و تقریباً از تمام نقاط شهر قابل رویت است.

کلیه حقوق این سایت متعلق به شرکت سامانه رزرواسیون کیهان بوکینگ می باشد.
طراحی و اجرا توسطگروه ارج گستر