05132281115-09158105300
نظرسنجی

جاذبه های گردشگری -شهر بمبئی

جاذبه های گردشگری -شهر بمبئی

اطلاعات کلی شهر بمبئی

زبان های رایج در بمبئی: هندی، مراتی، انگلیسی

واحد پول: روپیه هند (INR)

نوع برق شهری: برق شهری در بمبئی ۲۲۰ ولت و ۵۰ هرتز

کد کشور:+۹۱

اختلاف ساعت با تهران: ۲ ساعت و نیم از تهران جلوتر است.

فرودگاه: فرودگاه بین‌المللی چارتاپی شیواجی (BOM)

موقعیت جغرافیایی

بمبئی از لحاظ جغرافیایی در غرب کشور هند و در ساحل دریای عرب واقع شده است. شهر بمبئی، چهارمین شهر بزرگ و پر جمعیت کشور هند به شمار می رود، مساحت این شهر برابر ۶۰۳ کیلومتر مربع و جمعیت آن طبق آمار سرشماری در سال ۲۰۱۱، ۱۲,۴۴۲,۳۷۳ بوده است. شهر مومبای بزرگترین بندر هند در ساحل غربی این کشور است. این شهر در واقع مرکز بانکداری، تجارت، مبادلات مالی، بازرگانی و صنعت کشتی‌سازی هند به شمار می‌رود.

مختصری از تاریخ شهر بمبئی

تاریخ شهر بمبئی به سال ۱۳۷۰، زمانی که مسلمانان در این شهر سکنی گزیدند بر می گردد. آنان در امتداد کرانه های شمال غربی هند با جزیره هرمز، به تجارت دریایی پرداختند. در سال ۱۵۳۰ میلادی، پرتغالی های توانستند به جزیره بمبئی تسلط پیدا کنند. در سالهای ۱۵۳۴ میلادی تا ۱۶۶۱ دوره ورود اروپایی ها به ویژه پرتغالی ها به این منطفه بود، آنان در این شهر به تجارت و بهره وری اقتصادی مشغول بودند. در این دوره ، اروپاییان به تبلیغ مذهب کاتولیک در میان بومیان هندی پرداختند. در ۱۶۶۱ میلادی بمبئی به عنوان بخشی از جهیزیه همسر پرتغالی چارلز دوم ، پادشاه انگلستان ، به انگلستان واگذار شد. در ۱۶۶۸ میلادی ، چارلز مالکیت بمبئی را به شرکت هند شرقی منتقل کرد.

آب و هوای شهر بمبئی در هند

تغییرات آب و هوایی به قدری در این شهر زیاد است که نمی توانیم به طور دقیق بگوییم چگونه اقلیمی دارد. شهر بمبئی در هند از اواسط ماه تیر تا آخر ماه شهریور بارانی است..

رستوران شری تاکر (Shree Thaker Bhojanalay)

از رستوران های خوب و معروف شهر بمبئی، که غذاهای هندی و گیاهی خوشمزه ای در آن سرو می شود رستوران شری تاکر است. همچنین در این رستوران می توانید تمام وعده های غذایی از جمله صبحانه، ناهار و شام را سرو کنید. لازم به ذکر است که جایزه های زیادی هم بابت کیفیت غذاهایش گرفته است.

رستوران پاویلیون (Thai Pavilion)

رستوران پاویلیون دیگر رستوران معروف شهر بمبئی است. که در آن می توانید بهترین و خوشمزه ترین غذاهای هندی و تایلندی را سرو کنید

رستوران کی اند کی (K & K)

دیگر رستورانی که در راهنمای سفر به بمبئی می خواهیم از آن نام ببریم رستوران کی اند کی است. این رستوران هم فضای خوبی دارد و هم کیفیت غذاهای بالایی نیز دارد. سطح قیمت ها در آن کمی بالاست اما به کیفیت غذاهای آن می ارزد

رستوران لالیت (The Lalit Mumbai)

رستورانی که بیشتر مخصوص وعده های شام است. رستوران لالیت در شهر بمبئی دارای منوی غذایی مکزیکی، هندی و ایتالیایی می باشد

جاذبه های گردشگری در شهر بمبئی

مارین درایو (Marine Drive)

مارین درایو، از جاده های ساحلی شهر بمبئی است که در زمان حکومت بریتانیایی ها به آن گردنبند ملکه نیز گفته می شد. دلیل این نام هم این بود زمانی که هوا تاریک می شد و چراغ ها را روشن یم کردند این جاده مانند یک گردنبند می درخشید.

مغول مسجد (Mogul Masjid)

یک بنای ایرانی در شهر بمبئی! مسجد ایرانیان که به آن مسجد مغول گفته می شود در این شهر ساخته شده است و بیش از ۱۵۰ سال قدمت دارد، مرحوم حاج محمد شیرازی یکی از تجار ایرانی مقیم بمبئی این بنا را در بیش از ۱۵۰ سال پیش ساخته است. این بنای تاریخی در شهر بمبئی بسیار معروفه و یکی از مهمترین مراکز تشیع در هند به شمار می رود

کلیسای کوه مریم (Mount Mary Church)

کلیسای زیبا و دیدنی کوه مریم که در شهر بمبئی واقع بوده و یکی از مکان های صلح آمیز و آرامش بخش این شهر به شمار می رود.در زمان برگزاری جشن باندره این کلیسا بسیار شلوغ می شود

دروازه هند (Gateway of India Mumbai)

بنای تاریخی دروازه هند، بازمانده دوران استعمار انگلیس است، که در سال ۱۹۲۴ به عنوان یادبود سفر جورج چهارم، پادشاه انگلستان و همسرش ملکه ماری در این شهر ساخته شد. هم اکنون این بنا یکی از جاذبه های دیدنی شهر بمبئی است.

مجسمه فلورا فانتین (Flora Fountain)

در میدان هوتاتما، مجسمه ای به نا فلورا فانتین یا الهه گیاهان ساخته شده است. که جزء یکی از مکان های دیدنی در شهر بمبئی به شمار می رود.

کلیسای افغانی بمبئی (Afghan Church Mumbai)

کلیسای افغان در سال ۱۸۴۷ بنابه یادبود سربازان کشته شده در جنگ با افغانستان ساخته شده است و از برترین جاذبه های بمبئی و دیدنیهای هندوستان است. این کلیسای زیبا در مسیر ارتباطی شهر با ناحیه کولوبا که مرکز مغازه ها و رستورانهای شهر می باشد

پایانه چاتراپاتی ‌(Chhatrapati terminal)

پایانه چاتراپاتی شیواجی، همچنین با نام سابق پایانه ویکتوریا، پایانه ترمینال راه آهن در کلان شهر بمبئی وجود دارد. این بنا در دوران امپراتوری بریتانیا بر شبه قاره هند، توسط دولت وقت بریتانیا ساخته شد. ساخت پایانه راه آهن بمبئی در سال ۱۸۷۸ میلادی، آغاز شد و در سال ۱۸۹۷ میلادی پایان یافت. هم اکنون این بنای تاریخی جزء جاذبه های گردشگری شهر بمبئی در هند به شمار می رود.

موزه پرنس ویلز (Prince of Wales Museum)

از موزه های با عظمت شهر بمبئی، موزه پرنس ویلز است. آثار گران بها و ارزشمندی در این موزه که بین سال های ۱۹۰۴ و ۱۹۱۴ ساخته شده قرار دارد. معماری بنا به سبک گوتیک و از سنگ بازالت می باشد. این بنا در میان باغ زیبا واقع است اگر به شهر بمبئی رفتید به دور از لطف است که از آن دیدن نفرمایید.

موزه ویکتوریا (Victoria Museum)

در میان باغ سرسیز و دیدنی ویکتوریا موزه ای به نام ویکتوریا واقع شده است. این باغ و موزه که مساحتی حدود ۲۲ هکتار دارد یکی از منحصر به فرد ترین جاذبه های گردشگری در شهر بمبئی است.

کلیه حقوق این سایت متعلق به شرکت سامانه رزرواسیون کیهان بوکینگ می باشد.
طراحی و اجرا توسطگروه ارج گستر