05132281115-09158105300
نظرسنجی

معرفی اهواز بخش دوم

معرفی اهواز بخش دوم

سوغات اهواز چیست؟

اهواز یکی از کلان‌شهرهای ایران است که در بخش مرکزی شهرستان اهواز و به‌عنوان مرکز خوزستان شناخته می‌شود. همه ما اهواز را با خرماهای خوشمزه‌اش می‌شناسیم، ولی این شهر زیبا، سوغاتی‌ها و صنایع‌دستی زیادی دارد.

اهواز یکی از کلان‌شهرهای ایران است که امروز به لطف ریز گردها، نیمی از سال آسمانی تیره‌ و تار دارد. این شهر زیبا با مردمانی خونگرم، یکی از زیباترین نقاط ایران است که در فصل بهار، در صورت نبود ریز گردها! یکی از بهترین مقاصد سفر است. ریشه نام اهواز از قوم خوزی یا هوزی است که درواقع ساکنان بومیخوزستان بوده‌اند و زبان آن‌ها تا زمان ساسانیان و حتی چند قرن بعد از اسلام، زبان رایج در خوزستان بوده است.

سوغات اهواز

اهواز در روزگار ساسانیان از شهرهای عمده خوزستان به شمار می‌رفت و از مراکز عمده صنایع نساجی خوزستان بود و یکی از کانون‌های مسیحیت در ایران و از اسقف‌نشین‌های خوزستان محسوب می‌شد. علاوه بر این، این شهر از مراکز عمده بازرگانی بوده و نیز به‌واسطه واقع‌شدن در کنار رود کارون (که قابلیت کشتی‌رانی داشته) محل مناسبی برای تجمع مال‌التجاره و دادوستد به شمار می‌رفته است.

سوغات اهواز

این شهر به‌واسطه سد کارون، یکی از شهرهای مهم منطقه است که نقش مهمی در آبادانی داشته است. از تاریخ شهر اهواز که بگذریم، به سوغاتی‌ها و صنایع‌دستی زیبای این منطقه می‌رسیم. با ما همراه باشید تا خوراکی‌های خوشمزه اهواز و صنایع‌دستی شهر را بهتر بشناسید:

خوراکی‌ها

یکی از محبوب‌ترین سوغاتی‌های اهواز، خرما است که انواع مختلفی دارد، در این مطلب سعی کرده‌ایم تا انواع مختلف خرماهای اهواز را بررسی کنیم. از دیگر سوغاتی‌های شهر اهواز می‌توان به حلواارده، حلواشکری، حلوا کنجدی، شیر ارده، کلوچه سنتی، ادویه و لیف خرما اشاره کرد.

خرما

سوغات اهواز

خرما بهترین سوغات اهواز است. استان خوزستان و به‌ویژه اهواز نخلستان‌های بسیاری در دل خود جای داده‌اند که هرسال درصد زیادی از نیاز کشور را برطرف می‌کنند. در این شهر می‌توانیم انواع مختلف خرما را که ببینیم. به‌طورکلی خرما را می‌توان در دو دسته تقسیم‌بندی کرد، خرمای تر و خرمای خشک، خرمای تر خرمایی است که شیره دارد مانند خرمای مضافتی. خرمای خشک هم خرمایی است که دیرتر از نخل چیده شده و نیمه‌خشک است. خرما در کنار طبیعت گرم، خواص بسیاری دارد که می‌توان به مواردی چون انرژی‌زا بودن، منبع غنی آهن، پروتئین، فیبر خوراکی، پتاسیم و ویتامین اشاره کرد.

سوغات اهواز

خرماهای اهواز انواع مختلفی دارد که ازجمله آن‌ها می‌توان به خرما سایر (استعمران)، خرما زاهدی، خرما کبکاب، خرما خضراوی، خرما گنطار، خرما بریم، خرما برحی، خرما شاکری، خرما دیلگاری، خرما مکسون و خرما سودانی اشاره کرد.

خرما سایرسوغات اهواز

یکی از مهم‌ترین خرماهای صادراتی، خرمای سایر یا استعمران، خوزستان و اهواز است که درصد زیادی از آن به اروپا و استرالیا فرستاده می‌شود. خرمای سایر، پرفروش‌ترین نوع خرماست و قیمت مناسبی دارد. این خرما خشک و خیلی خوش‌طعم است و برای کسانی که خرما را به این سبک می‌پسندند انتخاب خوبی است.

خرما کبکاب

یکی دیگر از خرماهای مرغوب اهواز، نوع کبکاب است که در شهرهایی چون بهبهان، بوشهر، یزد هم به عمل می‌آید. ازنظر شکل ظاهری خرمای کبکاب بهبان نسبت به مدل‌های دیگر کوچک‌تر است. از شیره و قند این خرما هم نیز می‌توان به‌عنوان سوغاتی اهواز یاد کرد که به‌طور مجزا در دسترس هستند.

خرما زاهدی

سوغات اهواز

شاید تصور کنید که خرما و رطب یکی هستند، ولی این‌گونه نیست؛ خرما مراحل گوناگونی برای رشد دارد. در یکی از این مراحل خرما در اثر تابش نور خورشید تیره و آبدار می‌شود که در این مرحله به میوه‌ی حاصل، رطب گفته می‌شود مانند رطب مضافتی و کبکاب. حال اگر این خرما بر روی درخت بماند، بعد از مدتی که نیمه‌خشک شد، چیده شود به میوه‌ی حاصل خرما می‌گویند، مانند زاهدی و پیارم.

فرآورده‌های خرما

چند نمونه از خرماهای محبوب اهواز را بررسی کردیم. در سال‌های اخیر از خرما، فرآورده‌هایی لذیذ تهیه می‌شود که ازجمله آن‌ها می‌توانیم به قهوه هسته خرما، قند خرما، سرکه خرما، شیره خرما، رنگینک، حلوای خرما، چیپس خرما، نان خرمایی، خرمای شکلاتی و انواع شیرینی اشاره کرد.

قهوه هسته خرما

سوغات اهواز

هسته خرما را تف می‌دهند، سپس پودر می‌کنند که همان قهوه خرما است. قهوه خرما را دم می‌کنند و در کنار بوی مطبوع آن اثرات درمانی بسیاری برای بدن انسان دارد. همچنین از این پودر، پماد هم تهیه می‌کنند که ورم پلک را نیز برطرف می‌کند.

قند خرما

سوغات اهواز

درگذشته‌های دور از خرما قند آن را استخراج می‌کردند و چون قند طبیعی بود، ضرری برای بدن نداشت. اکنون شما می‌توانید این قند را به‌راحتی تهیه کنید و به‌عنوان جایگزین مناسبی به‌جای شکر و قند استفاده کنید. قند خرما سوغات بی‌ضرر و مفید اهواز برای بیماران دیابتی است.

رنگینک

سوغات اهواز

رنگینک نوعی دسر و شیرینی خشک جنوبی است که بی‌شباهت به حلوا نیست. برای درست کردن این شیرینی، از خرما و گردو استفاده می‌شود که یک غذای بسیار پرانرژی حاصل می‌شود.

شیره خرما

سوغات اهواز

شیره خرما بسیار مغذی است و مصرف آن در کنار ارده که یکی دیگر از سوغاتی‌های اهواز است، وعده‌ی غذایی کاملی محسوب می‌شود.

کلیه حقوق این سایت متعلق به شرکت سامانه رزرواسیون کیهان بوکینگ می باشد.
طراحی و اجرا توسطگروه ارج گستر