05132281115-09158105300
نظرسنجی

راز جزیره ای که شبیه اثر انگشت است

راز جزیره ای که شبیه اثر انگشت است

راز جزیره ای که شبیه اثر انگشت است

این جزیره ی کوچک که در دریای آدریاتیک در جانب ساحل کرواسی قرار گرفته ۱.۴ کیلومتر مربع مساحت دارد و به طور کامل با دیوارهای سنگی منحصر به فرد و عجیبی محافظت شده است
وقتی از بالا و از آسمان به آن نگاه کنید آن را بیضی شکل و همانند اثر انگشت غول پیکری خواهید یافت که بر گستره ی آبی دریا خودنمایی می کند. اما راز این جزیره چیست و چرا به این شکل دیده می شود؟!

جزیره ی بالژناک کرواسی به دلیل وجود دیوارهای سنگی که درون آن وجود دارد به این شکل درآمده است، در بسیاری از کشورهای اروپایی مانند ایرلند، انگلستان و اسکاتلند شما می توانید شبیه این دیوارهای سنگی عجیب را ببینید که در روستاهای کرواسی تعداد آنها بیشتر است.

در روستاهای کرواسی از این دیوارهای سنگی به عنوان مرزبندی بین زمین های زراعی استفاده می شود. از آنجا که بسیاری از سواحل کرواسی توپوگرافی «کارستی» دارد و یا به عبارت دیگر سنگی و صخره ای هستند، برای همین کشاورزان کروات، سنگ ها را از خاک جدا کرده و محصولات را در خاک می کاشتند و با سنگ های به جای مانده اطراف زمین های زراعی خود را دیوارچین می کردند.

دیوارهای سنگی این جزیره تا ۲۳ کیلومتر امتداد دارند و به تازگی دولت کرواسی از یونسکو خواسته تا این جزیره را در فهرست جهانی میراث فرهنگی قرار دهند.

این دیوارهای سنگی علاوه بر مرزبندی بین زمین ها از محصولات کشاورزی در برابر وزش بادهای شدید محافظت می کنند.

کلیه حقوق این سایت متعلق به شرکت سامانه رزرواسیون کیهان بوکینگ می باشد.
طراحی و اجرا توسطگروه ارج گستر