05132281115-09158105300
نظرسنجی

داستان تلگرام ضد فیلتر

آخرین پست های ارسالی
داستان تلگرام ضد فیلتر

داستان تلگرام ضد فیلتر چیست

بعد از فیلترینگ تلگرام در روسیه، نسخه‌ای از این پیام رسان به‌عنوان تلگرام ضد فیلتر تنها برای روسیه منتشر شد؛ اما چطور یک برنامه می‌تواند ضد فیلتر باشد و باعث دور زدن فیلترینگ شود؟


بعدازاینکه پاول دوروف، مؤسس تلگرام حاضر نشد کلیدهای رمزنگاری را در اختیار این دولت قرار دهد، دولت روس این پیام رسان را مسدود کرد اما مدیر و مؤسس تلگرام باز هم حاضر به همکاری نشد و نسخه جدیدی از تلگرام، نسخه 4.8.6 را تنها برای کاربران روسیه منتشر کرد.

بعدازاین موضوع، در کانال‌های تلگرامی، پست‌هایی با عنوان تلگرام ضد فیلتر منتشر شد که لینک دانلود این نسخه از تلگرام هم در این پست‌ها قرار داده شده بود؛ اما موضوع اینجاست که نسخه 4.8.6 تلگرام هنوز در گوگل پلی (در تمامی نقاط دنیا) قرار نگرفته است. بااین‌وجود عرضه نسخه‌هایی با این عنوان در کانال‌های تلگرام کمی عجیب به نظر می‌رسد.

گذشته از این موضوع باید دید که آیا وجود نسخه‌ای از تلگرام که ضد فیلتر باشد آیا واقعاً صحت دارد؟

میلاد نوری کارشناس فناوری اطلاعات و دارای ۱۴ سال سابقه برنامه‌نویسی وب، موبایل، طراحی محصول، مشاور فنی کسب و کارهای حوزه آی‌تی و مجری کارشناس برنامه چرخ (شبکه ۴ سیما)، کسی که برای نخستین بار از وجود نقص امنیتی در پیام رسان سروش اخباری را منتشر کرد که نشان می‌داد از طریق این پیام رسان شماره تلفن کاربران را می‌توان به‌راحتی به دست آورد، حالا درباره روش کار تلگرام ضد فیلتر، اطلاعاتی را در کانال خود منتشر کرده است.

پيشنهاد فيسيت : وزیر ارتباطات، اولین قربانی افشای اطلاعات خصوصی در پیام رسان سروش شد

تکنیک مورد استفاده در تلگرام برای دور زدن فیلترینگ

به گفته میلاد نوری تلگرام برای دور زدن فیلترینگ دست به دامان سرورهای گوگل، آمازون و مایکروسافت شده است و از تکنیک Domain Fronting بهره می‌برد. درواقع کاربران برای اینکه به سرورهای تلگرام متصل شوند ابتدا به سرورهای شرکت‌های گفته شده متصل می‌شوند بنابراین برای فیلتر شدن این سرویس، بایستی تمامی سرویس‌های آمازون، گوگل و مایکروسافت فیلتر شوند. این مسئله باعث می‌شود که فیلترینگ تلگرام برای روسیه بسیار هزینه‌بر شود.

با این اوصاف نسخه جدید تلگرام که تاکنون تنها برای روسیه ارائه شده است ضد فیلتر نیست بلکه با قلاب کردن ارتباطات خود به سرورهای سرویس‌های اساسی در اینترنت، این فیلترینگ را دور می‌زند و عملاً این موضوع برای روسیه عملی نیست که در ازای فیلتر تلگرام، همه سرویس‌های این کمپانی‌ها را مختل کند.

تکلیف نسخه‌های جعلی تلگرام ضد فیلتر چیست

ازآنجایی‌که هنوز نسخه 4.8.6 تلگرام در کشوری به‌جز روسیه منتشر نشده است، نسخه‌هایی که با عنوان تلگرام ضد فیلتر در کانال‌های تلگرامی باب شده‌اند احتمالاً نسخه‌هایی دستکاری شده هستند که ممکن است بدافزار باشند. بنابراین بهتر است از دانلود این نسخه‌های منتشر شده خودداری کنید.

کلیه حقوق این سایت متعلق به شرکت سامانه رزرواسیون کیهان بوکینگ می باشد.
طراحی و اجرا توسطگروه ارج گستر