05132281115-09158105300
نظرسنجی

خانه های سنتی میبد، جلوه ای از تاریخ یزد

خانه های سنتی میبد، جلوه ای از تاریخ یزد

خانه های سنتی میبد، جلوه ای از تاریخ یزد

خانه های سنتی میبد یزد قسمتی از معماری گذشته ایران و البته میبد می باشند که در کوچه های پر پیچ و خم این شهر بیابانی چشم نوازی می کند. خانه های قدیمی میبد که با همان سبک کاهگلی و بادگیر می باشند، قسمتی از تاریخ یزد هستند که اهالی منطقه در حفظ آن کوشا بوده و توانسته سبک قدیمی منطقه را همچنان حفظ کنند. پس با ما همراه باشید برای معرفی زیباترین جاذبه های گردشگری شهرستان میبد...

خانه های میبد

ویژگی های عمارت های اعیانی میبد یزد

حیاط وسط: ویژگی اصلی این خانه ها به علت کویری بودن، نشان این است که حیاط در وسط و اتاق ها دور تا دور حیاط قرار میگیرند که در طول روز حداقل یک اتاق در سایه قرار داشته باشد و افراد خانه از گرما به آن اتاق پناه ببرند و در وسط حیاط هم یک حوض برای حفظ رطوبت هوا قرار دارد که آب آن جاری بوده و به یک قنات می رسیده است.
تقا، مهمانخانه و پوش: به سکوهایی که دور تا دور خانه های میبدی قرار دارد تقا می گویند که به اتاق ها راه دارند و به اتاق بزرگ خانه مهمانخانه می گویند و بادگیری بالای این اتاق است که وظیفه خنک کردن آن را دارد، در بعضی از خانه های سنتی میبد هم در روز های گرم تابستان پارچه ی محکمی را روی حیاط می کشند که به آن پوش می گویند که حیاط را سایه می کند.
زیرزمین و آب انبار: قسمت پایینی خانه های کویری به صورت حتما دارای آب انبار و زیر زمین می باشند زیرا مکان های خنکی هستند برای نگه داری مواد غذایی و یا استراحت در روز های گرم تابستان، ویژگی دیگر این خانه ها کوچک بودن پنجرها می باشد بر خلاف سقف های بلند زیرا شب ها خنک و آفتاب روز ها تند می باشد.
سقف بلند: این خانه ها معماری خاص خود را دارند برای مثال علت ایجاد سقف های بلند کویر این است که در تابستان گرما هوا به بالا و قسمت پایین خنک می ماند و دیوارها را تا نیمه سنگ و کاشی می کنند، چون اختلاف دما ی شب و روز رنگ و یا کاغذ دیواری و دیوار را ترک می اندازد و نیمه بالا گچی می ماند برای ترمیم سریع تر.

ویژگی های خانه های میبد

در سفر به جاذبه های گردشگری شهرستان میبد به کدام خانه ها برویم؟

تعداد خانه های قدیمی میبد که قابل بازدیدند، کم است این خانه که از دسته های خانه های اعیانی میباشند، برخی همچنان ساکن دارند ولی تعداد خانه های قدیمی خای از سکنه زیاد است، خانه های قابل بازدید آنهایی هستند که صاحب خانه یا وارثان آن به همت میراث فرهنگی این کار را انجام داده اند و در لیست میراث فرهنگی ثبت شده اند.

خانه های زیبای میبد

خانه گلشن یزد

این خانه ی محله ی مهرجرد و تا همین چند سال پیش ساکنانش در آن زندگی می کردند و خانه همچنان رنگ و بوی خانه داشته است که به تازگی بازسازی شده و به زودی به هتل و رستوران تبدیل می شود.

خانه تاریخی سالار

این عمارت در سال 1379 در فهرست میراث فرهنگی ثبت شده است، که برای بازدید آن تور وجود دارد.

خانه حاج ملک میبد یزد

این خانه اعیانی یکی از خانه های قدیمی میبد است که به هتل و رستوران تبدیل شده و قیمت یک اتاق دوتخته در ایام شلوغ در این هتل 180هزار تومان می باشد.

خانه آیت الله حائری یزدی

در همسایگی خانه ی گلشن این خانه قرار دارد که در حال ترمیم و تبدیل شدن به کتابخانه و مرکز فرهنگی می باشد تا به نوعی دیگر بتوان از این عمارت زیبا استفاده کرد.

خانه های معروف یزد

کلیه حقوق این سایت متعلق به شرکت سامانه رزرواسیون کیهان بوکینگ می باشد.
طراحی و اجرا توسطگروه ارج گستر