05132281115-09158105300
نظرسنجی

تصاویر وحشتناک از جدال آمریکایی ها با فوران آتشفشان | شهر در حال نابودی

آخرین پست های ارسالی
تصاویر وحشتناک از جدال آمریکایی ها با فوران آتشفشان | شهر در حال نابودی

تصاویر وحشتناک از جدال آمریکایی ها با فوران آتشفشان | شهر در حال نابودی

در این پهنه خاکی، هر روز با اتفاق های تازه ای رو به رو هستیم که شاید بعضی از آن ها چندان خوشایند نباشند؛ یک روز انسان با دانشی که به دست می آورد به سوال های بی پاسخ و رازهای بسیار پاسخ می دهد و روز دیگر مجبور می شود در مقابل قدرت طبیعت تسلیم شود. در این بین بلایای طبیعی به مراتب بیشتر باعث شگفتی انسان می شوند چرا که به هیچ عنوان نمی توان آن ها را پیش بینی کرد. حوادثی مانند زلزله، سیل، توفان، سونامی و حتا فوران آتشفشانی که چند روز پیش در جزیره هاوایی به وقوع پیوست و زندگی ساکنان این جزیره زیبا را به کل دگرگون کرد. می خواهیم نگاهی به مجموعه تصاویر این واقعه تلخ داشته باشیم و به چشم ببینیم که چطور ممکن است هر انسانی در کسری از ثانیه خانه و کاشانه خود را به کلی از دست بدهد.
هاوایی یکی از ایالت های کشور آمریکا به شمار می رود و در میان اقیانوس آرام جا خوش کرده است. این مجمع الجزایر در واقع از ۸ جزیره کوچک تشکیل شده است که بزرگ ترین آن ها با ۸.۱۵۰ کیلومترمربع جزیره هاوایی نام دارد. بد نیست بدانید که برای جلوگیری از این سردرگمی و اشتباه گرفتن جزیره هاوایی با ایالت هاوایی، اغلب از عنوان جزیره بزرگ یا بیگ آیلند (Big Island) برای اشاره به جزیره هاوایی استفاده می کنند.

در روز جمعه به تاریخ ۴ مِی ۲۰۱۸ (۱۴ اردیبهشت)، چندین و چند زلزله پی در پی که قدرتمندترین شان ۶.۹ ریشتر بود در بیگ آیلند رخ داد و باعث شد یکی از کوه های آتشفشانی جزیره به نام کیلاویا (Kīlauea) فوران کند؛ جزیره هاوایی از ۵ آتشفشان تشکیل شده است که کیلاویا فعال ترین آن هاست. بد نیست ذکر کنیم که کیلاویا یک آتشفشان سپری ست؛ این نوع کوه ها، از جمع شدن روانه های آتشفشانی به روی هم ایجاد می شوند و به همین دلیل، قله ای نوک تیز ندارند و شکل ظاهری شان بیشتر به سپر شبیه است. شاید همین سپری بودن کیلاویا باعث شده باشد که ماجرای فوران این آتشفشان کمی ترسناک تر از دیگر فوران ها شود؛ چرا که پس از زلزله های متوالی، اطراف کیلاویا هشت شکاف ایجاد شد. این شکاف ها گسترده تر شدند و مسیرشان را به درون شهر باز کردند؛ حتا از زیر خانه ها سر بر آوردند و همچنین آسفالت خیابان ها را به طرز وحشتناکی متلاشی کردند.

حالا بسیاری از ساکنین منطقه مسکونی ایالات لیلانی (Leilani Estates) در نزدیکی کوه کیلاویا، اسباب خود را جمع کرده اند تا پیش از آن که دیر شود، خود را از منطقه خطر دور کنند. این افراد حتا نمی دانند چه زمانی دوباره به خانه های خود باز می گردند؛ اصلا خانه ای برای بازگشت شان وجود دارد یا نه؟! بعد از گذشت دو روز از این اتفاق وحشتناک، یعنی در تاریخ ۶ مِی ۲۶ خانه در این ایالت ویران شدند. گزارش های مختلف از این منطقه حکایت از آن دارند که شدت گاز دی اکسید کربن به حدی است که حتی نیروهای امدادی نیز نمی توانند در محل حضور پیدا کنند.

در ادامه همراه کیهان بوکینگ بمانید تا به کمک عکس ها، فوران آتشفشان و زلزله را در جزیره بزرگ هاوایی دنبال کنیم.

۱- نابودی در همسایگی

جریانی از گدازه های آتشفشان به طول ۶۱۰ متر که در شرق کوه کیلاویا پیشروی می کند و تهدید برای خانه های اطراف به حساب می آید.

۲- رقص گدازه ها

خشم این آتشفشان به قدری است که گاهی گدازه ها را تا چندین متر به آسمان پرتاب می کند.

۳- هر چیزی که بر سر راه باشد، نابود خواهد شد

در صبح پنجم می ماه، مواد مذاب شکاف ۷، به آرامی به سمت شمال شرقی حرکت کردند و از خیابان هوکاپو (Hookapu Street) در ایالات لیلانی گذشتند. در تصویر می بینید که چطور این گدازه ها درختان، تیرهای چراغ برق و هر چیز دیگری که بر سر راهشان باشد نابود می کنند.

۴- گدازه ها نور شب شده اند.

۵- آتش به جان جنگل هم افتاده...

مواد گداخته راه خود را در میان جنگل های ایالات لیلانی باز کرده اند و با دود، مسیر خود را نشان می دهند. این ناحیه در نزدیکی منطقه مسکونی پاهوا (Pahoa) قرار دارد. این تصویر را سازمان زمین شناسی ایالات متحده به ثبت رسانده است.

۶- اولین لحظات فوران کیلاویا
در تاریخ ۴ می ۲۰۱۸، پیرو زلزله ۶.۹ ریشتری از جناح جنوبی کوه کیلاویا، توده عظیمی از دود به رنگ قهوه ای مایل به قرمز سر بر آورد و این منظره مخوف را ایجاد کرد.

۷- اثری از پنجمین شکاف

همان روز اول فوران گداخته ها، مواد مذاب از میان شکاف پنج فوران کرده و راه شان را در میان جنگل باز کرده اند.

۸- کوچ اجباری
در ایالات لیلانی، مردم مجبور به کوچ اجباری هستند و به خاطر شرایط نا امن منطقه، مسوولین اجازه بازگشت ساکنان هاوایی به خانه هایشان را نمی دهند.

۹- کمی پیش از نابودی

این تصویر مربوط به ساعات اولیه ایجاد شکاف در جزیره هاوایی ست. زمانی که پهنه زمین ترک خورده است اما هنوز گدازه های آتش فوران نکرده اند.

۱۰- پانورامای گداخته
تصویری سراسرنما از خیابان لیلانی و جاده پوهوییکی (Pohoiki Road) در ایالات لیلانی که در دومین روز فوران به این وضعیت دچار شده اند.

۱۱- نامه هایی که به مقصد نمی رسند

صندوق پستی را می بینید که به زودی طعمه مواد مذاب می شود.

۱۲- درونی سوزان و گداخته

به نظر می آید که توده های آتشفشانی سرد شده اند اما از درون همچنان شلعه های سوزان می درخشند.

۱۳- با چشمانی نگران در تعقیب شکاف ها

سم ناکس (Sam Knox)، یکی از ساکنین جزیره هاوایی ست که هیچ برنامه ای برای تخلیه منطقه ندارد. او گفته که خانه اش تنها یک کیلومتر با شکاف های آتشفشانی فاصله دارد اما همچنان امیدوار است که راه گداخته ها به محل سکونتش باز نشود.

۱۴- نخل خوشبختی، دفع کننده بلا

مردم گیاهی به نام نخل خوش بختی را در میان شکاف آسفالت ها قرار داده اند تا آن ها را از وقوع بلایای بیش تر محافظت کند.

۱۵- کوه کیلاویا از نمایی دورتر در روز اول فوران

۱۶- مخروط آتشفشانی با چند دهه فعالیت
این تصویر در تاریخ ۲۳ آپریل از مخروط آتشفشانی Pu'u O'o در شرق کیلاویا به ثبت رسیده است. از سال ۱۹۸۳ تاکنون این مخروط آتشفشانی دایما از مواد مذاب خالی و پر می شود و یکی از فعالترین نواحی آتشفشان کیلاویا به شمار می رود.

۱۷- آرامش، یک روز پیش از حادثه

تصویر پیش رو یک روز قبل از زلزله و فوران آتشفشانی را نشان می دهد که چطور مخروط آتشفشانی Pu'u O'o در شرق کیلاویا، خالی از گداخته است و هیچ نشانه ای از فوران گداخته ها در آن دیده نمی شود. بد نیست بدانید که معمولا آتشفشان های سپری چند مخروط آتشفشانی با اسامی متفاوت دارند.

۱۸- پیشروی مواد مذاب در ایالات لیلانی

کلیه حقوق این سایت متعلق به شرکت سامانه رزرواسیون کیهان بوکینگ می باشد.
طراحی و اجرا توسطگروه ارج گستر