05132281115-09158105300
نظرسنجی

برگزاری سیزدهمین جشنواره اسب اصیل ترکمن با حضور رئیس سازمان میراث‌فرهنگی

آخرین پست های ارسالی
برگزاری سیزدهمین جشنواره اسب اصیل ترکمن با حضور رئیس سازمان میراث‌فرهنگی

برگزاری سیزدهمین جشنواره اسب اصیل ترکمن با حضور رئیس سازمان میراث‌فرهنگی

19 اردیبهشت 1397

برگزاری سیزدهمین جشنواره اسب اصیل ترکمن با حضور رئیس سازمان میراث‌فرهنگی

سیزدهمین جشنواره زیبایی اسب اصیل ترکمن با حضور رئیس سازمان میراث‌فرهنگی امروز چهارشنبه 19 اردیبهشت 97 در روستای صوفیان شهرستان کلاله آغاز به‌کار کرد.

به‌گزارش خبرنگار میراث‌آریا، این جشنواره با حضور علی‌اصغر مونسان معاون رئیس‌جمهوری و رئیس سازمان میراث‌فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری، سیدمناف هاشمی استاندار گلستان، محمد حمیدی فرماندار کلاله، شهرام کوس‌غراوی نماینده مراوه‌تپه، گالیکش، کلاله و مینودشت، ابراهیم کریمی مدیرکل میراث‌فرهنگی این استان، محمدحسن طالبیان معاون میراث‌فرهنگی و قدرت ابراهیمی مدیرکل حوزه ریاست سازمان میراث‌فرهنگی و جمعی از مسئولان استانی برگزار شد.

معاون رئیس‌جمهوری در مراسم افتتاحیه این جشنواره گفت: «باعث افتخار است که در جمع مردم خونگرم استان گلستان و شهرستان کلاله حاضر شده‌ام، لازم است سلام رئیس‌جمهوری را به مردم شریف این استان تقدیم می‌کنم.»

او افزود: «امیدوارم استاندار ساعی و سخت‌کوش این گلستان بتواند روزهای بهتری را برای این استان رقم بزند. این استان پر از ظرفیت‌های طبیعی است و در امر گردشگری می‌تواند یکی از نقاط ویژه گردشگری کشور باشد.»

رئیس سازمان میراث‌فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری تأکید کرد: «به هر میزان که استاندار برای این استان منابع اختصاص دهد ما نیز به همان میزان به این استان و شهرستان کلاله برای رونق گردشگری، صنایع‌دستی و پاسداشت از میراث‌فرهنگی کمک می‌کنیم تا اتفاقات خوبی در حوزه گردشگری این استان رقم بخورد.»

او افزود: «مردم شریف این منطقه زبانزد هستند امیدوارم با کمک استاندار و همکارانم در اداره‌کل میراث‌فرهنگی استان روزهای خوبی برای گلستان و کلاله رقم بزنیم. امیدوار این استان روزبه‌روز موفق‌تر، بانشاط‌تر و پیروزتر باشد.»

سیدمناف هاشمی استاندار گلستان نیز در این مراسم گفت: «زیبایی‌های کلاله قسمتی از زیبایی‌های نگارستان ایران در استان گلستان است. این جشنواره 13 سال سابقه دارد اما باید تلاش کرد که اتفاقات جدید در این جشنواره و در حوزه اشتغال اتفاق بیفتد.»

او افزود: «دولت ظرفیت‌های خوبی برای استان‌ها در نظر گرفت و استان گلستان اکنون دیگر فقط بر کشاورزی متکی نیست. با نگاه وسیعی که رئیس سازمان میراث‌فرهنگی دارند اقدامات خوبی در سال 97 از طریق سرمایه‌های ملی و استانی و جذب سرمایه‌گذاران خواهیم داشت.»

ابراهیم کریمی مدیرکل میراث‌فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری گلستان نیز در این مراسم گفت: «شهرستان کلاله در ویترین زیبایی استان ظرفیت‌های زیادی دارد. مثلاً می‌توان به خالدنبی، دیوار دفاعی گرگان و... اشاره کرد. امیدوارم بخشی از این دیوار در کلاله احیا شود تا به جاذبه مهمی برای گردشگران تبدیل شود و در کنار ظرفیت اسب‌های اصیل ترکمن بتواند گردشگران زیادی را به این شهرستان جذب کند.»

محمد حمیدی فرماندار کلاله نیز این مراسم گفت: «پرورش اسب در تاروپود این منطقه ریشه دارد و برگزاری چنین جشنواره‌هایی می‌تواند به ایجاد انگیزه بین پرورش‌دهندگان کمک کند.»

او با بیان اینکه این جشنواره بزرگ‌ترین جشنواره اسب در کشور است، افزود: «هدف از اجرای این جشنواره این است که اسب اصیل ترکمن را به کشور و دنیا معرفی کنیم.»

فرماندار کلاله با اشاره به شعار سال 97 و حمایت از کالای ایرانی گفت: «حمایت از اسب به‌عنوان صنعت و قرارگیری آن در سبد خانوار به‌عنوان یک صنعت در سال حمایت از کالای ایرانی از اهداف ماست. صنعت پرورش اسب اصیل ترکمن نقش مهمی در رونق گردشگری خواهد داشت، زیرا استفاده از اسب در گردشگری در این منطقه مشهود است و این اسب‌ها یکی از جاذبه‌های مهم برای گردشگرانی هستند که به استان گلستان سفر می‌کنند.»

او افزود: «بنا به دستور استاندار امسال 800میلیون تومان از محل اعتبارات جهاد کشاورزی برای ساختن جایگاه این جشنواره قرار است اختصاص یابد. البته ما نیازمند ردیف اعتباری برای ایجاد زیرساخت‌های پرورش اسب در این منطقه نیز هستیم. همچنین اضافه شدن رشته‌های مرتبط با این حرفه در رشته‌های دانشگاه‌ها می‌تواند کمک بزرگی به رونق بیشتر این حوزه بکند.»

این جشنواره در ده دور برگزار شد و درمجموع 238 اسب در این ده دور شرکت کردند. این اسب‌های به تفکیک در دسته‌های کره‌های پای مادر، کره‌های یک‌ساله، کره‌های دوساله، نریان سه تا پنج سال، مادیان‌های سه تا پنج سال، مادیان‌های پنج سال به بالا و سیلمی‌ها به نمایش درآمدند و در هر دور سه اسب به‌عنوان برگزیده انتخاب شدند و صاحبان آن‌ها جوایز خود را از دست معاون رئیس‌جمهوری دریافت کردند.

در پایان این جشنواره یک میلیارد تومان اعتبار ازسوی رئیس سازمان میراث‌فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری و یک میلیارد تومان اعتبار ازسوی استاندار به این شهرستان اختصاص داده شد.

معاون رئیس‌جمهوری سپس از غرفه‌های صنایع‌دستی که در حاشیه این جشنواره دایر شده بود بازدید کرد.

او به فعالان حوزه صنایع‌دستی پیشنهاد کرد که حتماً از تسهیلات کم‌بهره که صندوق توسعه ملی در اختیار آن‌ها قرار می‌دهد برای رونق صنایع‌دستی خود استفاده کنند.

رئیس سازمان میراث‌فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری همچنین اعلام کرد که از طریق هماهنگی با مدیریت برج میلاد تهران محلی در آنجا به عرضه محصولات صنایع‌دستی استان گلستان اختصاص داده شود.

کلیه حقوق این سایت متعلق به شرکت سامانه رزرواسیون کیهان بوکینگ می باشد.
طراحی و اجرا توسطگروه ارج گستر