05132281115-09158105300
نظرسنجی

ویژگی های رفتاری ایل قشقایی

ویژگی های رفتاری ایل قشقایی

ویژگی های رفتاری ایل قشقایی

ایران سرزمینی پهناور است که مامن امنی برای اقوام و گروه های مختلف به شمار می رود. مردم در چهار گوشه ی این سرزمین در نهایت صلح و آرامش در کنار یکدیگر زندگی می کنند و مجموعه ای کم نظیر از فرهنگ ها و روحیات مختلف را به نمایش می گذارند. این تنوع علاوه بر آنکه زیبایی های بسیاری دارد، همبستگی ایرانیان را در عین تفاوت به تصویر می کشد و نشان از وحدت ساکنان این سرزمین دارد.

برای شناخت این گروه های متنوع باید به میان آنها رفت و رفتار و روحیاتشان را کشف کرد تا بتوان ارتباط خوبی را با آنها برقرار کرد. پیش از این به مردمان ساکن در برخی نقاط مختلف ایران زمینن سر زدیم

این بار ایل قشقایی را انتخاب کرده ایم تا قدم به میان مردم آن بگذاریم و رفتار ها و روحیاتشان را مورد بررسی قرار دهیم.

کمی با ایل قشقایی آشنا شوید

ایل قشقایی یکی از پرجمعیت ترین ایل های ایران می باشد که از ترکمانان دشت قبچاق ( ناحیه ای در شمال دریای خزر ) بوده اند و پس از راه یافتن به نواحی بین هندوستان و سیستان و عراق عجم، در فارس سکنی گزیده اند.

اعضای این ایل به زیان ترکی قشقایی سخن می گویند و از پیروان دین اسلام و مذهب شیعه جعفری هستند. مرکز سکونت آنها استان فارس است اما مناطق آمد و شد آنها در استان های کهگیلویه و بویراحمد، چهارمحال و بختیاری، بوشهر، خوزستان و اصفهان قرار دارد و از این استان ها گذر می کنند.

این ایل بیش از ۲۵۰ تیره دارد و طایفه های زیادی را شامل می شود که از جمله ی آنها می توان به طایفه های دری شوی، کشکولی، فارسیمدان، شش بلوکی، عمله و لرکی اشاره نمود.

در ادامه همراه کارناوال باشید تا با هم با ویژگی های رفتاری ایل قشقایی بیشتر آشنا شویم.

ویژگی های رفتاری قشقایی ها

در ادامه به بررسی برخی ویژگی های شاخص رفتاری در ایل قشقایی می پردازیم:

۱- دل شادی

قشقایی ها علاقه ی بسیاری به جشن، پایکوبی و رقص دارند و از اندوه و سوگواری گریزانند. آنها تنها ۱۰ روز اول محرم را سوگواری می کنند مجالس عزا برپا می دارند. رقص گروهی مردان و زنان قشقایی بسیار زیبا و جالب توجه است و از مراسم تماشایی این ایل بزرگ به شمار می رود. مردان و زنان دستمال در دست می گیرند و با تکان دادن موزون آن به دور یک دایره ی بزرگ می چرخند و جشن ها و عروسی هایشان را زینت می بخشند.

۲- علاقه زیاد به نوشیدن چای و کشیدن قلیان

قشقایی ها علاقه ی زیادی به چای دارند و فرزندان خود را به نوشیدن آن عادت می دهند. چای از نوشیدنی های مهم این ایل است و جایگاه خاصی در خوراکی های آنها دارد. آنها همچنین به قلیان نیز علاقه بسیار دارند و کشیدن آن یکی از فعالیت های آنان به شمار می رود.

۳- علاقه زیاد به خان ها

خان یا بزرگ ایل نقش مهمی را برای قشقایی ها ایفا می کند. مردم تابع دستورات آنها هستند و هیچ قانونی را بالاتر از فرمان خان خود نمی دانند. هرگاه یکی از آنها فوت کند، همچون مصیبتی بزرگ به شمار می آید و همگان به مانند از دست دادن فرزندان یا عزیزان خود عزادار می شوند. علاقه ی زیاد آنها به خان ها باعث شده تا شکوهمندترین آرامگاه ها را بر مزار آنها بسازند و هر سال به هنگام کوچ، قبر آنها را زیارت کنند.

۴- توجه زیاد به موسیقی

مردم ایل قشقایی عاشق موسیقی هستند و کسانی که صدای خوبی دارند، در مجالس هنرنمایی می کنند. اهمیت موسیقی به قدری است که بسیاری از خان ها نیز به نواختن سه تار و ویولن روی آورده و آنها را فرا گرفته اند. موسیقی های شاد در میان ایل قشقایی، بیشتر نواخته می شوند اما به دلایل زیر برخی نواهای غم انگیز نیز در میان آنها رواج دارد:

* کوچ اجباری، تبعید و دور ماندن از دیار و زادگاه اولیه

* مسائل و دشواری های زندگی کوچ نشینی و مصیبت هایی که بر مردم گذشته و مرگ و میرهای ناشی از درگیری ها

* تاثیرات فقر اقتصادی و رکود فکری و عقب ماندن از قافله گروه ها، ظلم و جور و ستم دست اندرکاران سیاست ها در بی خانمانی و نابودی گروه های ایلی

* عدم دلبستگی به دنیای مادی و فقدان تکیه گاه استوار در این جهان

* جریان های مذهبی و مصیبت های پیامبر ( ص )

۵- سخت کوشی و مقاومت

ایل قشقایی ایران در سخت کوشی و مقاومت در شرایط سخت شهرت خاصی دارد. آنها برای رسیدن به اهداف خود با هر شرایط سختی کنار می آیند و با تلاش و کوشش خود موانع بزرگ و کوچک را پشت سر می گذارند تا در نهایت به خواسته ی خود دست پیدا کنند.

سخت کوشی ایلات قشقایی آنها را در مقابل مشکلات و تنگناه‌های زندگی مقاوم کرده و زندگی متفاوتی را برای آنها به ارمغان آورده است. آنها حتی در دفاع از آرمان‌ها و حراست از مرزها کشورمان به دفاع برخاسته و قد علم کرده اند تا سرزمین ایران را حفظ کنند.

کلیه حقوق این سایت متعلق به شرکت سامانه رزرواسیون کیهان بوکینگ می باشد.
طراحی و اجرا توسطگروه ارج گستر